Print this page
پنج شنبه, 23 بهمن 1399 14:49

ریابکوف: آمریکا در لغو تحریم های ایران تعلل نکند

سرگئی ریابکوف اعلام کرد که آمریکا نباید در لغو تحریم های یکجانبه در مورد ایران تعلل کند.

«آلیک» - سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که آمریکا نباید در لغو تحریم های یکجانبه در مورد ایران تعلل کند.

به گزارش ایرنا، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور امروز پنجشنبه در نشست خبری در مسکو گفت: لغو همه تحریم های یکجانبه آمریکا در مورد ایران در یک لحظه ممکن نیست اما نباید در این امر مهم تعلل کرده و آن را به تاخیر انداخت.  

وی افزود: روسیه به ایران و آمریکا پیشنهاد می دهد تا بطور همزمان با یکدیگر، اقدام به بازگشت به برجام کنند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه گفت: به نظر ما اولویت در یافتن راه حلی است که به آمریکا امکان بازگشت به برجام دهد که شامل لغو تحریم های اعمال شده توسط واشنگتن در مورد تهران می شود.

وی در مورد لغو تحریم ها خاطرنشان کرد که بطور فوری نمی توان این کار را کرد اما در این امر نباید تعلل کرد و چنین رویکردی نادرست خواهد بود و ما به صراحت این نکته را به طرف آمریکایی گوشزد می کنیم.  

ریابکوف گفت: برای اینکه مشاجره در مورد اینکه چه طرفی باید گام اول را بردارد خاتمه یابد، منطقی است که تهران و واشنگتن بطور همزمان در این روند اقدام کنند.  

مقام روس ادامه داد: من اگر این نکته را بگویم که چنین رویکردی (همزمانی اقدامات ایران و روسیه) به عنوان رویکرد منطقی پذیرفته شده است، راز بزرگی را فاش نمی کنم. ما بار دیگر توانایی روسیه برای ادای سهم سازنده در چنین مسائل مورد اختلاف را نشان می دهیم.  

وی ادامه داد: ما پیشنهاد مرکبی را تنظیم کرده و آن را با شرکای خود در برجام درمیان گذاشتیم.  

ریابکوف گفت: طرف روسی امیدوار است که راهکار مرکب برای بازگشت ایران و آمریکا به برجام تا روز ۲۱ ماه فوریه (۳ اسفند ماه آینده) بدست آید تا از تشدید تنش جلوگیری شود.

معاون وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: فرصت چندانی با توجه به اینکه روز ۲۱ فوریه مطابق قانون تصویب شده در ایران گام بعدی برای انصراف از تعهدات این کشور اعمال می شود، باقی نمانده است. می خواهیم که تا این زمان برای جلوگیری از تشدید تنش ها، راهکاری پیدا شود.  

میخائیل اولیانوف نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین نیز به تازگی با اشاره به اینکه ایران و آمریکا اعلام کرده اند که باید طرف مقابل گام نخست را بردارد، گفت: تنها راه درپیش، هماهنگ کردن و همزمانی گامهای مربوطه دو کشور است.

به گزارش ایرنا، اولیانوف در توئیتی نوشت: آمریکا و ایران برای احیای کامل برجام آمادگی دارند. بدیهی است که تنها راه درپیش، هماهنگ کردن و برداشتن همزمان گامهای مربوطه از سوی واشنگتن و تهران است.  

اولیانوف این توئیت را در پاسخ به توئیت خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نوشت که به نقل از جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که واشنگتن تا زمانی که تهران غنی سازی اورانیوم را متوقف نکند تحریم ها در مورد این کشور را لغو نخواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا که پیشتر از خروج ترامپ از برجام انتقاد می‌کرد، درسخنانی در یک مصاحبه که پیش از بیانات روز یکشنبه حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شده است، گفت که تا غنی‌سازی اورانیوم در ایران متوقف نشود، تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، بایدن در نخستین مصاحبه خود به عنوان رئیس جمهوری آمریکا با نورا اودونیل خبرنگار شبکه خبری سی بی اس و در پاسخ به سوالی در باره لغو تحریم ها با هدف بازگشت به میز مذاکرات گفت که تا متوقف نشدن غنی سازی در ایران تحریم ها علیه ایران را لغو نمی کند.  

خبرنگار سی بی اس از بایدن سوال کرد که «آیا آنها ابتدا باید غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کنند» و او به علامت تایید سرش را تکان داد.

به نظر می رسد بایدن همچنان حاضر نیست از شکست های ترامپ در اعمال فشار حداکثری بر ملت ایران برای بازگشت ایران به میز مذاکره، درس بگیرد.

مصاحبه با بایدن روز جمعه گذشته ضبط و عصر روز یکشنبه و چند ساعت بعداز اظهارات رهبر معظم انقلاب اسلامی منتشر شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز یکشنبه هفته گذشته در دیدار جمعی از فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش با ایشان، قضایای فضاحت‌بار اخیر آمریکا و سقوط ترامپ را افول آبرو، قدرت و انتظام اجتماعی و سیاسی آمریکا خواندند و با اشاره به اظهارنظر مقام‌های اروپایی و آمریکایی درباره برجام و تحریم‌ها تأکید کردند: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها حق هیچ‌گونه شرط‌گذاری ندارند زیرا تعهدات برجامی خود را نقض کردند و آن طرفی که باید شرط بگذارد جمهوری اسلامی است زیرا به تعهدات خود پایبند بود.

 ایشان خاطرنشان کردند: ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی‌آزمایی ایران قرار گیرد. این، سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی و مورد اتفاق همه مسئولان است و هیچکس از آن عدول نخواهد کرد.

اخبار مرتبط