فا

سیاست

شنبه, 02 اسفند 1399 12:52

مشاور امنیت ملی بایدن: حل دیپلماتیک مناقشه برجام امکان پذیر است

جیک سالیوان درباره تمایل دولت این کشور برای آغاز مذاکرات درباره برجام گفت: حل دیپلماتیک مناقشه برجام کاملا امکان پذیر است.

«آلیک» - جیک سالیوان مشاور امنیت ملی جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا درباره تمایل دولت این کشور برای آغاز مذاکرات درباره برجام گفت: حل دیپلماتیک مناقشه برجام کاملا امکان پذیر است.

به گزارش ایرنا، سالیوان در مصاحبه با سی ان ان درباره اعلام تمایل دولت بایدن به مذاکره با ایران و دیگر کشورها درباره چگونگی از سرگیری مذاکرات در خصوص توافق هسته ای ایران، گفت: ما بر این باوریم که دستیابی به راه حل دیپلماتیک کاملا امکان پذیر است.

وی با این همه تاکید کرد که «هنوز در مراحل اولیه» بسر می بریم.

سالیوان افزود: به تلاش زیاد و دیپلماسی واقع بینانه و در نهایت تصمیم ایران در خصوص آمادگی اش برای برداشتن گام هایی در جهت اطمینان بخشی به جهان و اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش نیاز هست. 

وی درباره ادعای نقض توافق از سوی ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: آنچه که ما بارها گفته ایم این است که ایالات متحده آماده پایبندی  به مفاد توافق است البته در صورتی که ایران نیز به تعهدات خود تحت این توافق پایبند باشد. یکی از مسائل نگران کننده این است که ایران تهدید می کند که از تعهدات خود خارج و از همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی خودداری می کند.

وی افزود: بنابراین فکر می کنم که اولین اقدام تصمیم ایرانی ها برای توقف خروج از تعهدات برجامی خود است و سپس به باور من، راه حل دیپلماتیکی برای دستیابی به توافق نهایی برای اطمینان از برنامه هسته ای ایران وجود دارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون  بارها ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تایید کرده است.

ریچارد میلز سرپرست نمایندگی آمریکا روز پنجشنبه در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور رسمی ادعای گذشته کشورش درباره اعمال تحریم‌های این شورا علیه ایران را پس گرفت و خواستار کنار گذاشتن نامه ۳۰ و ۳۱ مرداد و ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۹ آمریکا شد.

عقب نشینی آمریکا از مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌های سازمان ملل که پیشتر ترامپ فعال کرده بود، از نگاه کارشناسان اقدامی مثبت و گامی رو به جلو ارزیابی می شود. لغو مکانیسم مذکور مقدمه ای برای بازگشت آمریکا به توافق هسته است؛ اقدامی سازنده که مورد تایید و استقبال دیگر اعضای برجام قرار گرفت.

تقریبا همه اعضای برجام به این اقدام بایدن با خوشبینی نگاه کردند. چین و روسیه این قدم را مثبت ارزیابی کردند و پیتر استانو سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه اول اسفند در یک نشست خبری از تصمیم آمریکا برای کنار گذاشتن سیاست بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استقبال کرد و گفت که این تصمیم واشنگتن شرایط را برای بازگشت تهران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای فراهم می‌کند.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։