فا

سیاست

شنبه, 09 اسفند 1399 10:09

ابراز نگرانی سازمان ملل نسبت به تشدید تنش در خاورمیانه

استفان دوجاریک در واکنش به حمله هوایی آمریکا در خاک سوریه از تشدید تنش در منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

«آلیک» - سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به حمله هوایی آمریکا در خاک سوریه از تشدید تنش در منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایرنا، استفان دوجاریک روز گذشته در نشست خبری روزانه خود در اظهار نظری جانبدارانه اظهار کرد: دبیرکل گزارش‌های حمله هوایی آمریکا برای هدف قرار دادن پایگاه‌هایی در شرق سوریه را در پاسخ به حملات اخیر علیه پرسنل ائتلاف و آمریکا در عراق دنبال می‌کند.

وی افزود: گوترش همچنین نگران اوضاع نابسامان منطقه است و خواستار آن است که همه طرف‌های مربوطه خویشتنداری و از تشدید جلوگیری کنند.

این در حالی است که آمریکا بدون در نظر گرفتن قواعد بین‌الملل و در سرزمین یک کشور دیگر علیه تاسیساتی که در مبارزه با تروریسم فعالیت دارند، اقدام نظامی انجام داده است که به طور مشخص مغایر منشور ملل متحد است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این باره اظهار داشت: حملات غیر قانونی و تجاوز گرانه نیروهای آمریکایی را به مناطقی در شرق سوریه که نقض آشکار حقوق بشر و حقوق و قوانین بین‌المللی است، به شدت محکوم است.

جان کربی سخنگوی پنتاگون در تشریح این عملیات نظامی غیرقانونی، گفت که این حملات با ۲ فروند اف-۱۵ و با شلیک ۷ موشک، ۹ تاسیسات را منهدم و ۲ تاسیسات را در ورودی بوکمال سوریه تا حدی تخریب کرده است.

در حالیکه هیچ گزارشی از ارزیابی نسبت به حملات راکتی هفته اخیر به منطقه سبز بغداد و همچنین یک پایگاه آمریکا در اربیل منتشر نشده است، پنتاگون مدعی شد که کتائب حزب الله و کتائب سیدالشهدا در آن نقش داشته‌اند.

رفتاری که پیش از این در دولت ترامپ هم شاهد آن بودیم و به محض وقوع هر رخدادی، انگشت اتهام را به سمت جمهوری اسلامی یا نیروهای مقاومت می‌گرفتند.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا هم که در سفر بازدید از ناو هواپیمابر نیمیتز در کالیفرنیا بود هم مدعی شد ما دقیقا می‌دانیم چه چیزی را هدف قرار داده‌ایم.

با این حال، اگرچه برخی از حامیان ترامپ از این اقدام غیرقانونی که به دستور جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا انجام شده است، استقبال کرده‌اند اما مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که نقش اصلی در ترور شهید سردار حاج قاسم سلیمانی داشت، ابراز امیدواری کرد که دولت بایدن بیابان و صحرا را نزده باشد.

جمهوری اسلامی ایران در تلافی اقدام تروریستی دولت ترامپ، دو پایگاه آمریکایی همچون عین الاسد را هدف موشک‌های خود قرار داد.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։