فا

سیاست

شنبه, 09 اسفند 1399 11:13

روسیه: شورای حکام باید رویکرد مسئولانه ای درباره برجام داشته باشد

اولیانوف با انتقاد از دیدگاه روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در مورد برجام خاطرنشان کرد که شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی رویکرد مسئولانه ای در مورد برجام داشته باشد.

«آلیک» - میخائیل اولیانوف نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین، با انتقاد از دیدگاه روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در مورد برجام خاطرنشان کرد که شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی رویکرد مسئولانه ای در مورد برجام داشته باشد.

به گزارش ایرنا، اولیانوف بامداد  امروز شنبه در توئیتی در پاسخ به توئیت لورنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال و با انتقاد از دیدگاه وی نوشت: دیدگاه عجیبی است و واقعا جلوتر از زمان حرکت می کنید و هفته آینده باید شمارش (روزها) در مورد برجام آغاز شود.

وی ادامه داد: امکان برای احیای کامل برجام بزودی بسیار کاهش می یابد. به همین دلیل نیاز به رفتار بسیار مسئولانه ۳۵ عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برجام وجود دارد.

لورنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال در توئیت خود نوشت: ما در مذاکرات هسته ای مستقیم بین آمریکا و اتحادیه اروپا که هفته گذشته برگزار شد در چه مرحله ای قرار داریم.

وی در این توئیت مدعی شد: تاکنون هیچ پاسخی ازسوی ایران داده نشده است و اگر تا فردا چنین پاسخی داده نشود می توان هفته اینده در این مورد گزارش داد. پس از آن ما به ایام جشن نوروز نزدیک می شویم.

 نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین پیشتر اعلام کرده بود که موضوع ایران و برجام در مرکز توجه نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز دوشنبه قرار خواهد داشت.

 به گزارش ایرنا، اولیانوف روز جمعه در توئیتی نوشت: نشست ماه مارس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه آغاز می شود و ایران یک بار دیگر در مرکز توجه قرار خواهد داشت.

وی افزود: مسئولیت مشترک ۳۵ عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی این است که تضمین کند که بحث ها بر تلاش های دیپلماتیک برای احیای کامل برجام تاثیر منفی نگذارد.

شورای حکام تشکیلات تصمیم گیرنده در آژانس بین المللی انرژی اتمی است که هر سال چند نشست برای تصمیم گیری در مورد مسائل مهم این سازمان برگزار می کند.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با حیاتی خواندن هفته های آینده برای برجام، گفت که توافق موقت آژانس با ایران یک فرصت گرانبها به دیپلماسی برای حفظ برجام داده است.

گروسی روز جمعه در گفت وگو با یک رسانه خارجی اوضاع فعلی را "شکننده و حساس" توصیف کرد و گفت که تغییر در وضعیت بازرسی آژانس از مراکز هسته‌ای اقدامی در جهت بهتر شدن اوضاع نبوده است.

به ادعای مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، با این توافق موقت اطمینان حاصل می‌شود که نقاط کوری برای بازرسان سازمان ملل وجود نخواهد داشت.

در سفر اخیر گروسی به ایران، آژانس به یک توافق موقت برای ادامه فعالیت‌های نظارتی آژانس تا سه ماهه آینده با ایران دست یافت.

گروسی پیشتر در گفت وگو با شبکه خبری ژاپنی (ان اچ کی) با تاکید بر ضرورت دستیابی به توافقی درباره برنامه هسته ای ایران، گفت که اگر ایران و دیگر کشورها از جمله آمریکا در باره این برنامه به توافق دست نیابند، جامعه جهانی با وضعیت کاملا جدیدی درمورد پیشرفت هسته ای تهران روبه رو می شود.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هفته گذشته از دولت آمریکا خواست به اقدامات خود در مورد برجام سرعت بخشد.

به گزارش ایرنا به نقل از ریانووستی، لاوروف روز چهارشنبه هفته گذشته در سخنانی در کنفرانس خلع سلاح در ژنو که به صورت وبینار برگزار شد، اظهار داشت: یکی از رویدادهای اصلی در سال ۲۰۲۱ باید کنفرانس بررسی قرارداد عدم انتشار سلاح هسته ای باشد و همه کشورهای شرکت کننده در قرارداد باید تلاش های خود را بکار گیرند تا این کنفرانس به تقویت قرارداد و نیز انسجام تلاش ها برای اجرای سه بخش قرارداد شامل عدم انتشار سلاح هسته ای، خلع سلاح و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای کمک کند.

وی ادامه داد: در رابطه با بررسی قرارداد عدم انتشار سلاح هسته ای نیاز به رویکرد سازنده درباره مسایل مربوط به ایجاد محدوده عاری از سلاح هسته ای و سایر سلاح های کشتار جمعی و وسایل حمل انها در خاورمیانه و نیز وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران وجود دارد.

لاوروف گفت: از همه کشورها در وهله اول دولت جدید آمریکا دعوت می کنیم تلاش ها در این عرصه های مهم برای جامعه جهانی را افزایش دهد.

پیش از این، ایالات متحده علاقه خود را برای مذاکره با ایران تحت نظارت اتحادیه اروپا و با مشارکت "شش" واسطه بین المللی، که شامل مسکو و پکن است، اعلام کرد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։