فا

سیاست

یکشنبه, 24 اسفند 1399 09:51

روسیه: سفر لاوروف به کشورهای خلیج فارس، بسیار مثمر ثمر بود

ماریا زاخارووا شب گذشته گفت که سفر اخیر سرگئی لاوروف به چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس "بسیار مثمر ثمر" بوده است.

«آلیک» - ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته گفت که سفر اخیر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور به چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس "بسیار مثمر ثمر" بوده است.

به گزارش ایرنا از روسیا الیوم، زاخارووا شب گذشته در نشست خبری خود افزود: گفت وگوها به صورت تنها توافق نامه نبوده، بلکه عمیق و همه روابط دوجانبه و رویکردهای روسیه و اقدامات عملی ما را در تمام مسائل بین المللی و مسائل منطقه ای را دربرگرفته است.

وی اضافه کرد: لاوروف گفت وگوهایی با ابعاد مختلف را انجام داد که شامل طرح های بزرگی برای آینده و راه های اجرای آنها بود.

زاخارووا تصریح کرد: طرف‌ها موضوعات متعددی  و در راس آنها اوضاع سوریه و تحرک اقتصادی و همکاری در زمینه مبارزه با ویروس کرونا را بررسی کردند.

لاوروف در سفر اخیر خود که روزهای ۹ تا ۱۱ ماه جاری میلادی انجام داد به کشورهای امارات، عربستان و قطر سفر کرد.

وی درآخرین ایستگاه از سفر خلیج فارس خود در کنفرانس مطبوعاتی در دوحه با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر و مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای شرکت کرد.

وزرای امورخارجه روسیه، قطر و ترکیه در پایان نشست خود جهت گفت وگو پیرامون بحران سوریه و امکان همکاری در زمینه کمک به حل و فصل سیاسی و پایدار این بحران، بیانیه مشترکی در مورد سوریه صادر کردند.

لاوروف پیش از آن به عربستان سفر کرده بود و با فیصل بن فرحان؛ وزیر خارجه و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دیدار و گفت و گو کرد.

وزیر امور خارجه روسیه در نخستین سفر خود، به امارات رفته بود و با عبدالله بن زاید همتای اماراتی اش دیدار و گفت گو کرد.

موضوع مشترک دیگر مسکو و ابوظبی امنیت در منطقه خلیج فارس بود. امارات متحده عربی، برخلاف شریک اصلی خود، عربستان سعودی با ایران ارتباط دارد. بنابراین، مسکو امیدوار بود، ابوظبی از ابتکار امنیت خلیج فارس که در سال ۲۰۱۹ مطرح شده است  و شامل گفت و گو میان تهران و کشورهای عربی است، حمایت کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։