فا

سیاست

دوشنبه, 23 فروردين 1400 11:59

خطیب زاده در نشست خبری: نهایت تلاش خود را برای رفع تحریم ها خواهیم کرد

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه در چارچوب سیاست‌های نظام نهایت تلاش خود را برای رفع تحریم‌ها انجام می‌دهد، گفت: سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند، از نوع IR۱ بودند و با سانتریفیوژهای جدید جایگزین می‌شوند.

«آلیک» - سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه در چارچوب سیاست‌های نظام نهایت تلاش خود را برای رفع تحریم‌ها انجام می‌دهد، گفت: سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند، از نوع IR۱ بودند و با سانتریفیوژهای جدید جایگزین می‌شوند. اسرائیل هم پاسخ خود را از مجاری دیگر دریافت می‌کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سعید خطیب‌زاده صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به شکل مجازی برگزار شد، با اشاره به تحولات سیاست خارجی در یک هفته اخیر گفت: ۱۶ فروردین، وزیر امور خارجه سفر منطقه‌ای به آسیای مرکزی داشت در حالی که هفته قبل از آن هم برای حضور در نشست قلب آسیا به تاجیکستان سفر کرده بودند.

وی اضافه کرد: آقای ظریف در این سفر ابتدا به ازبکستان و بعد به قرقیزستان، قزاقستان و ترکمنستان سفر کردند و در این سفر علاوه بر دیدار با روسای کشورها و همتایانش برخی اسناد را امضا کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه  با اشاره به مذاکرات کمیسیون مشترک برجام افزود: روز جمعه پایان دور اول نشست کمیسیون مشترک را داشتیم. روز چهارشنبه گفت‌وگوها مجددا گفت‌وگوها در چارچوب لغو تحریم‌ها آغاز می‌شود.

خطیب زاده همچنین گفت: نخست‌وزیر کره از دیروز در تهران است. امشب هم میزبان وزیر خارجه روسیه هستیم و روز شنبه هم وزیر خارجه صربستان سفر می‌کند.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره سفر وزیر خارجه روسیه به تهران بیان کرد: در این سفر علاوه بر ملاقات با ظریف و روحانی، توافقنامه همکاری‌های جامع نیز امضا می‌شود. برنامه همکاری دو کشور که ۱۰ سال در جریان بود، فروردین منقضی می‌شود که با این امضا تمدید می‌شود. این ملاقات‌ها فردا در تهران انجام می‌شود. 

این دیپلمات ارشد درباره خرابکاری روز گذشته در نطنز تصریح کرد: اتفاق ناگوار که در نطنز رخ داد، بارها اسرائیل گفته بود و امروز هم شنیده می‌شود و منابع مختلف نیز تایید می‌کنند، پشت آن رژیم صیهونیستی قرار دارد. خوشحالم آسیب انسانی یا محیط زیستی نداشته ولی می‌توانست به فاجعه انسانی رخ دهد بنابراین جنایت علیه بشریت است که از ذات گردنکش اسراییل هم دور نیست. 

 

انتقام از اسرائیل در زمان مقرر انجام می‌شود

خطیب‌زاده با بیان اینکه این اتفاق توان هسته‌ای ایران را کم نمی‌کند، خاطرنشان کرد: تمامی سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند از نوع IR۱ بودند که با ماشین‌های پیشرفته جایگزین می‌شوند و ایران در دام مکارانه آنها نمی‌افتد. البته اسرائیل با این اقدام تلاش کرد از مردم ایران به دلیل صبر و رفتار حکیمانه ، انتقام بگیرد. رفتار ایران انتقام از اسرائیل خواهد بود که در زمان خودش انجام می‌شود. 

وی با بیان اینکه هیچ مذاکره‌ای در وین رخ نمی‌دهد، ابراز داشت: آنچه در وین در حال انجام است مذاکره هسته‌ای نیست بلکه گفت‌وگوهای تکنیکی برای رفع تحریم‌ها است. درباره برجام یک بار مذاکره کردیم. بندهای برجام مشخص شده است. آنچه است، رفع تحریم‌ها است و همانطور که رهبری گفتند، اگر ساعتی زودتر لغو شود، انجام می‌شود. 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره لغو تحریم‌های آمریکا یادآور شد: ‌سیاست ایران در موضوع بازگشت آمریکا به برجام روشن است. آمریکا در چهار سال گذشته و در دو ماه و اندی که دولت جدید این کشور بر سرکار آمده، با هدف از بین بردن برجام و تمامی منافعی ایران که ذیل توافق تعریف می‌شود، تمامی تلاش خود را کرده است. بنابراین تفاوتی بین تحریم‌ها وجود ندارد و مقامات آمریکایی از اعمال تحریم‌ها برای فشار حداکثری سخن گفته‌اند. 

وی ادامه داد: فاصله‌گذاری‌هایی که درخصوص تحریم‌ها شنیده می‌شود، مسموع نیست. شاهد مشکلات شناختی از مقامات آمریکایی هستیم. مسیر اقدامات آنها باید کامل باشد تا ایران پاسخ دهد. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر نخست‌وزیر کره جنوبی به تهران عنوان کرد:‌یکی از موضوعات مهم رفع انسداد از منابع مالی ایران است. اینها بدهی قطعی کره جنوبی است و ربطی به تحریم‌های آمریکا نیست. روابط از این بی عملی و رویکرد ضربه خورده است.

خطیب‌زاده درباره سیاست ایران نسبت به اقلیم کردستان عراق و حضور اقتصادی در این منطقه گفت:‌ روابط ایران و عراق، چند لایه، مردمی و راهبردی است و بنابراین در همه موضوعات رایزنی‌های خوبی برخوردار است. روابط استانی چه با اقلیم و چه سایر مناطق پیگیری می‌شود. قرابت‌های زیادی بین اقلیم و بسیاری از استان‌ها وجود دارد، این روابط به خوبی پیگیری می‌شود. به طور روزانه چه در مورد ترددها و ترانزیت‌ها، همکاری‌هایمان نزدیک است. 

 

برچسب‌های ترامپ بر تحریم‌ها از نظر ما اعتبار ندارد

وی درباره تفاوت تعریف ایران و آمریکا از تحریم‌ها برای بازگشت به برجام اظهار داشت: باید وضعیت به ژانویه ۲۰۱۷ بازگردد. برچسب‌های خیالی که دولت ترامپ بر تحریم‌ها زده است، از نظر ما اعتباری ندارد. ما با سیاست داخلی آمریکا کاری نداریم. آمریکا ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ وظایفی دارد و در برجام نیز وظایف آمریکا مشخص شده است. 

به گفته این دیپلمات ارشد، تمامی واحدها و اشخاصی که در زمان ترامپ تحریم شدند، ذیل این تحریم‌ها هستند. این لیست را به کمیسیون مشترک ارائه کردیم و این لیست نهایی می‌شود و موضع ایران نیز روشن است. 

خطیب‌زاده درباره چگونگی راستی‌آزمایی مدنظر ایران برای رفع تحریم‌ها تصریح کرد: راستی‌آزمایی کار سختی نیست. اگر آمریکا به اقدامات خود برگردد و تمامی اقدامات خود را پیش از زمانی که اعلام می‌کند، انجام بدهد، بسیاری از آنها قابل راستی آزمایی هستند. حلقه‌ای از اقدامات  مانند فروش نفت، کشتیرانی و بازگشت پول ناشی از فروش باید انجام شود که اگر آمریکا صادقانه رفتار کند، کار سختی نیست. البته جزییات آن نیازمند گفت‌وگو است.

وی در پاسخ به سوال ایرنا درباره برخی اتهام‌زنی‌ها مبنی بر اینکه حادثه نطنز به خاطر ضعف مذاکره‌کنندگان ایرانی بوده و برخی  اظهار نظرها برای توقف مذاکرات وین خاطرنشان کرد: پاسخ نطنز انتقام از اسرائیل است. اسرائیل نمی‌تواند بازی را عوض کند و از جیب مردم ایران هزینه کند. رژیم اشغالگر قدس در چند ماه اخیر برخی اقدامات را انجام داده و هدف آن دام‌افکنی بوده و برخی درزهای خبری را انجام می‌دهد که در این کار در روزهای اخیر مشهودتر بوده است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: وزارت امور خارجه یک مسئولیت براساس تصمیم نظام دارد و آن، این است که در چارچوب سیاست‌های نظام نهایت تلاش خود را برای رفع تحریم‌ها انحام دهد. ما این کار را خواهیم کرد و اسرائیل هم پاسخ خود را از مجاری دیگر دریافت می‌کند. 

خطیب‌زاده درباره خبر منتشر شده از سوی خبرگزاری کیودو درباره نحوه بازگشت به برجام از سوی ایران و آمریکا و بازه ۲۴ ساعته برای راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها ابراز داشت: هر زمانی که گفت‌وگوهایی در این سطح انجام می‌شود، رسانه‌ها بنا به اهداف مختلف گزارش‌های مختلفی را منتشر می‌کنند. این گزارش هم در این راستا است. بدون آنکه وارد جزییات آنها شوم، ایران به دنبال رفع تحریم‌ها در یک گام و راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها است. 

وی با بیان اینکه چگونگی رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی موضوعی برای مذاکره است که گفت‌وگوها هنوز به آنجا نرسیده است، عنوان کرد: ما از تمامی مکانیزم‌ها چه ۱+۴ و چه دوستان‌مان را استفاده می‌کنیم تا این مسیر را در چارچوب منافع ملی ایران محقق کنیم. 

 

سانتریفیوژهای نطنز پیشرفته‌تر می‌شود

این دیپلمات ارشد درباره تاثیر اتفاق نطنز در توان هسته‌ای ایران هم گفت: درباره میزان خسارت‌ها در نطنز هنوز زود است که قضاوت شود. تیم‌هایی در حال بررسی هستند. هر آنچه در نطنز بود، سانتریفیوژهای نسل اول بودند و دستگاه‌های پیشرفته‌تری جایگزین می‌شود. آنچه در نطنز رخ داد، نه صنعت هسته‌ای ایران را به عقب برمی‌گرداند و نه در مسیر قطعی رفع تحریم‌ها موثر است. 

خطیب‌زاده درباره سخنان اخیر سفیر فرانسه اظهار داشت: اگر صبر راهبردی این ملت و رفتار حکیمانه جمهوری اسلامی ایران نبود، به خاطر نقض آشکار تعهدات آمریکا و بدعهدی‌های اروپا، قطعا چیزی از برجام به عنوان توافق چندجانبه باقی نمانده بود. قطعا پرونده هسته‌ای ملی است و با اجماع در ایران جلو برده می‌شود و دستگاه‌های حاکمیتی آن را پیگیری می‌کند. 

وی اضافه کرد: انتخابات هم در چارچوب حاکمیت جلو می‌رود. من مطمئن هستم سفرای مقیم از جمله سفیر فرانسه از این مطالب بیشتر و بهتر از هر کسی مطلع هستند. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ابعاد حادثه نطنز تصریح کرد: میزان خسارت‌ها باید با توجه به تست ماشین‌ها تعیین شود ولی هر ماشینی که خراب شده باشد، ماشین‌های جدیدتری جایگزین آنها می‌شود. میزان خسارت‌ها را هم باید سازمان انرژی اتمی مشخص کند

خطیب‌زاده درباره اقدامات ایران برای جلوگیری از تکرار حادثه نطنز خاطرنشان کرد: در شرایط حساس کنونی و اقدامات گردن‌کشانه اسرائیل، طبیعت آنها این است که حساسیت بیشتر و مضاعف باشد. تنها هم مراکز هسته‌ای نیست. متاسفانه شهید فخری‌زاده هم طی ماه‌های گذشته ترور شدند. دستگاه‌های ذیربط پاسخ لازم را خواهند داد. 

وی درباره سفر مشاور امنیت ملی عراق به ایران ابراز داشت: ایشان امروز با وزیر خارجه دیدار می‌کنند. موضوعات متعددی میان دو کشور وجود دارد از جمله امنیت مرزها. مراودات ما با عراق در تبادل هیات گاهی اوقات روزانه است و موضوعات از نزدیک پیگیری می‌شود. 

 

خرابکاری در سایت نطنز تروریسم هسته‌ای است

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره پیگیری حقوقی و سیاسی حادثه نطنز از سوی ایران بیان کرد: براساس منشور ملل متحد و بند ۵۱ آن، حق دفاع مشروع ایران وجود دارد. این اقدام تروریسم هسته‌ای بود که می‌توانست به فاجعه انسانی منجر شود لذا ذیل جنایت بشریت قرار می‌گیردد. پاسخ‌های مختلف به این اقدام باید داده شود. برخی پاسخ‌ها به مراجع بین‌المللی هستند. 

به گفته خطیب‌زاده، وزیر امور خارجه و نمایندگی ایران در نیویورک پیگیر این موضوع است و امروز یا فردا اقدامات اعلام می‌شود. برخی اقدامات نیز در مسیر غیر آشکار خود انجام خواهد شد که شاید هیچ‌گاه گفته نشود.

وی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه روسیه به تهران، روابط دو کشور را راهبردی عنوان کرد و گفت: دو کشور همکاری‌های نزدیکی در سطوح مختلف دارند. به طوری که اولین تنظیم روابط در چارچوب موافقتنامه را با روسیه داشتیم. برای تمدید و ارتقای روابط تلاش‌هایی خواهیم کرد که فردا امضا می‌شود. این روابط همواره قابل ارتقا است. 

 

آژانس و مراکز بین المللی باید وظایف خود را انجام دهند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سکوت آژانس در برابر اقدام اسرائیل در سایت نطنز عنوان کرد: آنچه در نطنز رخ داده و آنچه اسرائیل می‌شود. آژانس و مراکز بین‌المللی باید وظایف خود را انجام دهند و نه تنها محکوم کردن بلکه جلوگیری از این دست اقدامات است. اما مسیر اسرائیل کاملا روشن است. 

خطیب‌زاده ادامه داد: اینکه از نخست‌وزیر این رژیم می‌شنوید که هر اقدامی انجام می‌دهد تا تحریم‌ها رفع نشود، یعنی آنها دوست دارند با انتقام از ملت ایران به اهداف خود برسند که البته خیال خام آنها است. 

وی یادآور شد: مدیریت رفتارمان در اختیار خودمان است ولی اسرائیل همانند قبل جواب خود را خواهد گرفت.  فرقش این است که اسرائیل دوست دارد بیش از اندازه حرف بزند ولی دوستان ما کاری که لازم است را انجام می‌دهند و آنها متوجه این مسئله می‌شوند. سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات وین براساس فرمایشات رهبری انجام می‌شود، اظهار داشت: سیاست قطعی همانی است که مقام معظم رهبری فرمودند. وظیفه ما عملیاتی کردن آن است و در این مسیر هم گام برمی‌داریم اما به ملت ایران قول می‌دهیم که دیپلمات‌های شما از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند بود که تحریم‌ها براساس عزت و حکمت در اسرع وقت مرتفع شوند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره کنوانسیون رژیم حقوقی خزر تصریح کرد: فرایند تصویب این کنوانسیون در مراجع داخلی در حال انجام است. فکر می‌کنیم باید تمرکز خود را برای نهایی شدن گفت‌وگوها و پیش‌نویس و تعیین خطوط مبداء در دریای خزر بگذاریم که تصویب کنوانسیون را تسهیل کنیم. 

خطیب‌زاده درباره بدهی‌های عراق به ایران نیز خاطرنشان کرد: درباره بدهی‌های عراق، در سفر وزیر امور خارجه عراق به تهران مفصل صحبت کردیم. رئیس کل بانک مرکزی هم در این باره به عراق سفری داشت. یکسری اقدامات در این باره انجام شده و برخی نیز در دست اقدام است. قاعدتا موانع وجود دارد ولی پیشرفت‌هایی هم صورت گرفته است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։