Print this page
شنبه, 28 فروردين 1400 11:36

بازدید سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان از استان شیراک

عباس بدخشان ظهوری از استان شیراک بازدید و با مقامات محلی از جمله استاندار شیراک و شهردار گیومری دیدار و از مدرسه شماره شش گیومری و نیز گمرک گیومری بازدید کرد.

«آلیک» - عباس بدخشان ظهوری سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی در ارمنستان روز سه‌شنبه (۲۴ فروردین ماه) از استان شیراک در شمال غرب ارمنستان بازدید و با مقامات محلی از جمله هوانس ‌هاروتونیان استاندار شیراک و سامول بالاسانیان شهردار گیومری دیدار و از مدرسه شماره شش گیومری و نیز گمرک گیومری بازدید کرد.

به گزارش تارنمای سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، در ملاقات سفیر کشورمان با استاندار شیراک، هاروتونیان با ارائه توضیحاتی در خصوص موقعیت و امکانات استان شیراک از جمله جایگاه فرهنگی استان، فعالیت فرودگاه بین‌المللی گیومری، عبور قطار از این استان و دسترسی به گرجستان، سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش گردشگری و اجرای بخشی از مسیر جاده شمال - جنوب ارمنستان در این استان، بر آمادگی مقامات محلی برای حمایت از گسترش روابط با ایران تاکید کرد.

ظهوری پس از تبریک گفتن موفقیت ورزشکاران وزنه‌بردار ارمنی در مسابقات قهرمانی اروپا، ارتباطات بین شهرها و استان‌های ایران و ارمنستان به عنوان عاملی برای کمک به توسعه روابط دوجانبه در حوزه‌های گوناگون را مورد اشاره قرار دارد. ایشان با یادآوری تلاش سفارت جمهوری اسلامی در ارمنستان برای گسترش روابط استان‌ها و شهرهای مختلف ایران با طرف‌های ارمنی در قالب همکاری استان‌ها و خواهرخواندگی شهرها، بر ضرورت افزایش شناخت متقابل با استان شیراک و استفاده از فرصت‌های موجود در این استان تاکید کرد.

طرفین در این دیدار، مسائل منطقه‌ای در شرایط کنونی را نیز مورد بررسی قرار دادند. سفیر کشورمان ضمن تشریح مواضع کشورمان در خصوص ضرورت حفظ ثبات و امنیت منطقه، حل و فصل مسائل بشردوستانه پس از امضای توافق آتش‌بس از جمله آزادی اسرای جنگی را مهم دانست.

سفیر کشورمان در دیدار با سامول بالاسانیان شهردار گیومری، ابراز امیدواری کرد که توافق خواهرخواندگی شهرهای گیومری و یزد با موفقیت عملیاتی شود و به الگویی برای گسترش روابط شهرهای دو کشور تبدیل شود. سید حسین طباطبایی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان که در این بازدید حضور داشت، برخی از برنامه‌های فرهنگی در دست برنامه‌ریزی از جمله هفته فرهنگی یزد در گیومری و برگزاری هفته دوستی کودکان ایران و ارمنستان را مورد اشاره قرار داد.

سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان سپس از مدرسه شماره شش گیومری که آموزش زبان فارسی در آن از دهه نود میلادی ادامه دارد، بازدید کردند. ظهوری ضمن گفتگو با رئیس آموزش و پرورش گیومری و مدیر این مدرسه، در کلاس آموزش زبان فارسی مدرسه حضور یافته و با دانش‌آموزان کلاس آشنا شدند.

ظهوری در بخش پایانی این سفر در گمرگ گیومری حضور یافته و در دیدار با نارک گورگیان با وضعیت فعالیت این گمرک آشنا شدند.

اخبار مرتبط