فا

سیاست

یکشنبه, 29 فروردين 1400 09:14

غریب آبادی: آژانس غنی سازی ۶۰ درصدی را تائید کرد

کاظم غریب آبادی گفت: برابر گزارشی که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در غروب روز شنبه منتشر شد، انجام غنی سازی تا ۶۰ درصد توسط ایران تایید شد.

«آلیک» - سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت: برابر گزارشی که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در غروب روز شنبه منتشر شد، انجام غنی سازی تا ۶۰ درصد توسط ایران تایید شد.

به گزارش ایرنا، کاظم غریب آبادی بامداد امروز یکشنبه به رسانه‌ها گفت: در این گزارش آمده است که آژانس در ۱۷ آوریل راستی آزمایی کرد که ایران تولید یو اف شش با غنای تا ۶۰ درصد را از طریق تزریق گاز یو اف شش با غنای تا ۵ درصد به طور همزمان به دو زنجیره آی آر چهار و آی آر شش در خطوط تحقیق و توسعه در نطنز آغاز کرد.

وی افزود: برابر اظهار ایران به آژانس، سطح غنی سازی یو اف شش تولیدی ۵۵.۳ درصد بود.

ساعتی پیش فرازهایی از این گزارش در رسانه‌های غربی درز کرده و بازتاب یافته بود.

 

آژانس تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در ایران را راستی آزمایی کرد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی به شورای حکام اعلام کرد که این سازمان روز گذشته تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در ایران را راستی آزمایی کرد.

به گزارش ایرنا، رافائل گروسی در این گزارش که فرازهایی از آن به رسانه‌های خارجی درز کرده اعلام کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز تولید هگزافلوراید اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد U-۲۳۵‌ توسط ایران را راستی آزمایی کرده است.

ایران، به گزارش آژانس این کار را با «گازدهی هگزافلوراید اورانیوم غنی شده تا ۵ درصد U-۲۳۵‌ به طور همزمان به دو آبشار سانتریفیوژی IR-۴‌ و IR-۶ در سایت غنی سازی سوخت نطنز انجام داده است».

گزارش یادشده می‌افزاید: بر اساس اعلام ایران، سطح خلوص هگزافلوراید اورانیوم ۵۵.۳ درصد بوده است. آژانس از هگزافلوراید اورانیوم تولید شده نمونه برداری کرد تا به طور مستقل سطح خلوص اعلام شده از سوی ایران را راستی آزمایی کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։