فا

سیاست

شنبه, 18 ارديبهشت 1400 10:24

نشست سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایروان با اساتید و دانشجویان کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان

عباس بدخشان ظهوری روز پانزدهم اردیبهشت، در نشستی صمیمی مهمان اساتید و دانشجویان کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان بود.

«آلیک» - عباس بدخشان ظهوری، سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، روز چهارشنبه (پانزدهم اردیبهشت)، در نشستی صمیمی مهمان اساتید و دانشجویان کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان بود.

به گزارش تارنمای سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، در آغاز این نشست، وارتان وسکانیان رئیس کرسی ایرانشناسی، ضمن خیرمقدم گفتن به آقایان ظهوری و طباطبایی رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان، با اشاره به اهمیت انجام اینگونه جلسات، از سفیر کشورمان برای پذیرفتن دعوت جهت حضور در این نشست و همچنین اهدای تجهیزات جدید به کرسی ایرانشناسی تشکر کرد.

پس از آن سفیر کشورمان در سخنانی ضمن ابراز خشنودی از برگزاری این برنامه، به تشریح نگاه ایران به روابط با ارمنستان، وضعیت کنونی و چشم‌انداز گسترش روابط به ویژه با توجه به تحولات اخیر در منطقه پرداخت و در پایان به پرسش‌های شماری از دانشجویان پاسخ داد.

آقای ظهوری در سخنان خود با اشاره به پیوند تاریخی چندهزار ساله ارامنه با ایران، خاطرنشان کرد که ارامنه تقریباً 450 سال است که در قالبی جدید با پیروی از دین و ایمان خود و حفظ فرهنگ غنی خود در شهرهای مختلف در کنار دیگر ایرانیان زندگی می‌کنند که الگویی مناسب از زندگی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان مختلف است.

سفیر کشورمان با تشریح تاریخ روابط دوستانه ایران و ارمنستان در دهه‌های اخیر، یادآور شد که دو کشور آزمون‌های زیادی را پشت سر گذاشته و همواره به روابط دوستانه وفادار مانده‌اند. آقای ظهوری با ابراز تاسف از بروز جنگ در منطقه و خسارات ناشی از آن از جمله جان باختن شماری از دانشجویان ارمنی، به ظرفیت‌های گسترش همکاری دو کشور در دوره کنونی اشاره و بر ضرورت استفاده از فرصت موجود برای کمک به آینده همه مردم منطقه و پیشگیری از برخی تهدیدات احتمالی تاکید کردند.

آقای ظهوری همچنین با اشاره به این که آخرین جمعه ماه رمضان به ابتکار بنیانگذار انقلاب اسلامی روز قدس نامیده شده، به تشریح موضع کشورمان در این خصوص پرداخت و درباره تبعات بی‌توجهی به دخالت رژیم اسرائیل در تحولات منطقه هشدار داد.

در بخش پایانی این نشست، سفیر کشورمان به پرسش‌های دانشجویان دانشگاه ایروان در خصوص چشم‌انداز گسترش روابط دو کشور در حوزه نظامی، دیدگاه ایران درباره تهدیدات احتمالی علیه مرزها، وضعیت اسرای ارمنی و نقش رژیم اسرائیل در جنگ اخیر قره‌باغ پاسخ داد.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։