فا

سیاست

پنج شنبه, 02 تیر 1401 12:59

دبیرکل سازمان ملل خواستار حمایت جامعه جهانی از زلزله زدگان افغانستان شد

دبیرکل سازمان ملل با ابراز همدری با مردم افغانستان به دلیل زلزله روز گذشته خواستار حمایت جامعه بین‌المللی به منظور کمک به خانواده های آسیب‌دیده در این فاجعه شد.

«آلیک» - دبیرکل سازمان ملل با ابراز همدری با مردم افغانستان به دلیل زلزله روز گذشته خواستار حمایت جامعه بین‌المللی به منظور کمک به خانواده های آسیب‌دیده در این فاجعه شد.

به گزارش ایرنا، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز گذشته به وقت محلی اعلام کرد: از شنیدن خبر تلفات جانی ناشی از زمین لرزه ای که اوایل چهارشنبه به وقت محلی نزدیکی شهر خوست افغانستان را لرزاند، متأسف شدم.

دبیرکل سازمان ملل افزود: بنا به گزارش‌ها، در این زلزله صدها نفر کشته و زخمی شده‌اند و این تلفات غم‌انگیز ممکن است افزایش یابد.

گوترش با مردم افغانستان ابراز همدردی کرد و گفت: آنها  در حال حاضر از تاثیر سال ها درگیری، مشکلات اقتصادی و گرسنگی رنج می برند. به خانواده های قربانیان عمیقا تسلیت می گویم و خواهان بهبودی سریع مجروحان هستم.

وی تصریح کرد: سازمان ملل متحد در افغانستان کاملاً بسیج شده است. تیم‌های ما در حال حاضر در محل حضور دارند و نیازها را ارزیابی کرده و پشتیبانی اولیه را ارائه می دهند.

دبیر کل سازمان ملل ادامه داد ما به حمایت جامعه بین‌المللی جهت کمک به صدها خانواده ای که در این فاجعه آسیب دیده اند، امیدوار هستیم. اکنون زمان همبستگی است.

به گزارش ایرنا، مرکز زلزله نگاری آمریکا اعلام کرد، زلزله‌ای با قدرت ۶.۱ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بامداد چهارشنبه جنوب شرق افغانستان و بخش‌هایی از پاکستان را به لرزه درآورد.

به گفته این مرکز، این زلزله در ۴۴ کیلومتری شهر خوست و در عمق ۵۱ کیلومتری زمین رخ داده است. 

شبکه خبری طلوع نیوز افغانستان به نقل از مولوی شرف الدین مسلم یک مقام مسئول در امور رسیدگی به حوادث طبیعی نوشت که تعداد جان باختگان زلزله بامداد امروز تاکنون دستکم به ۹۲۰ نفر رسیده است.

بر اساس این گزارش، این مقام طالبان در  نشست خبری گفت ۶۲۰ تن دیگر نیز مجروح شده اند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։