فا

سیاست

یکشنبه, 28 اسفند 1401 10:00

گزارش نشست تخصصی «بررسی معادلات ژئوپلیتیک قفقاز»

نشست تخصصی با عنوان «بررسی معادلات ژئوپلیتیک قفقاز» به ابتکار موسسه مطالعات جهان معاصر و با همکاری دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با حضور اساتید و کارشناسان این حوزه برگزار شد.

«آلیک» - نشست تخصصی با عنوان «بررسی معادلات ژئوپلیتیک قفقاز» به ابتکار موسسه مطالعات جهان معاصر و با همکاری دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با حضور اساتید و کارشناسان این حوزه برگزار شد.

در این نشست علاوه بر کارشناسان و پژوهشگران ایرانی حوزه قفقاز، آهارون وارطانیان، استاد گروه ایران شناسی دانشگاه دولتی ایروان و هراند ملیک شاه نظریان، کارشناس ارشد روابط بین‌الملل ارمنستان نیز حضور داشتند.

در ابتدای نشست، معاون سیاسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از موسسه مطالعات جهان معاصر، نکاتی را درباره اهمیت رابطه ایران و ارمنستان یادآور شد.

در ادامه، دکتر شعیب بهمن رئیس موسسه مطالعات جهان معاصر و پژوهشگر ارشد مسائل اوراسیا با توجه به تحولات دو سال گذشته در قفقاز به ارائه تحلیل از آینده پیش رو پرداخت.

در ادامه، کارشناسان ارمنستانی دیدگاه های خود را در حوزه های ذیل بیان نمودند:

۱. درگیری میان ارمنستان جمهوری آذربایجان

۲. نقش ترکیه در بحران آفرینی در منطقه

۳. جایگاه روسیه در معالات قفقاز

۴. جایگاه ایران در سیاست خارجی ارمنستان

۵. حضور و فعالیت رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان

۶. بررسی رویکردهای آمریکا و ناتو نسبت به تحولات قفقاز

۷. اهمیت پیوندهای تاریخی دو ملت ایرانی و ارمنی در طول تاریخ

در ادامه جلسه ضمن بررسی مفصل تحولات و معادلات منطقه قفقاز، وضعیت فعلی روابط ایران و ارمنستان و چشم‌انداز تحولات منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست عنوان شد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کنشگر موثر، بر ضرورت برقراری صلح و آرامش در منطقه و نیز جلوگیری از نقش‌آفرینی تنش‌زای بازیگران فرامنطقه‌ای در امور قفقاز تاکید دارد و از همکاری و گفتگوهای سازنده میان دولت‌های منطقه بعنوان راه‌حل برپایی یک صلح فراگیر و پایدار حمایت می‌کند.

کارشناسان ارمنی و ایرانی در این نشست همچنین بر این موضوع تاکید کردند که سیاست‌ها و اقدامات برخی دولت‌ها برای برهم زدن جغرافیای منطقه و تغییر در مرزها عامل مهمی در تشدید بی ثباتی ها و تنش‌ها خواهد بود که همه طرفها می‌بایست به طور جدی از آن احتراز کنند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։