فا

سیاست

چهارشنبه, 10 خرداد 1396 14:26

گوترش: کشورها باید در برابر نقض توافق آب و هوایی پاریس متحد شوند

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد دیروز در واکنش به وعده رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق آب و هوایی پاریس، گفت: چنانچه دولتی درباره اهمیت این توافق تردید دارد، وظیفه دیگر دولت ها است که بیش از پیش با یکدیگر متحد شوند.

«آلیک» - آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد دیروز در واکنش به وعده رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق آب و هوایی پاریس، گفت: چنانچه دولتی درباره اهمیت این توافق تردید دارد، وظیفه دیگر دولت ها است که بیش از پیش با یکدیگر متحد شوند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، گوترش افزود: کاملا ضروری است که این توافق اجرایی شود.

وی ادامه داد: بنابراین باید همه تلاش خود را انجام دهیم تا گازهای گلخانه ای را کنترل و فرآیند گرم شدن زمین را کند کنیم.

گوترش هشدار داد: آنهایی که حاضر به پذیرش ریسک اقتصاد سبز نیستند، در آینده ای تاریک خواهند زیست.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بارها از توافق آب و هوایی پاریس انتقاد کرده و آن را مانع برنامه های صنعتی خود دانسته است.

نخستین توافق بین المللی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در دسامبر 2015 در پاریس پایتخت فرانسه به امضای نمایندگان نزدیک به 200 کشور جهان رسید و سال گذشته میلادی پس از پیوستن آمریکا و چین به مرحله اجرا در آمد.

این توافق با هدف جلوگیری از افزایش دمای کره زمین بیش از دو درجه سلسیوس در قرن جاری میلادی منعقد شده است؛ موضوعی که بی توجهی به آن می تواند به ذوب یخچال های طبیعی، ایجاد سیلاب ها و تغییرات آب و هوایی شدید در آینده نزدیک منجر شود.

اما با روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا به عنوان یکی از تولید کنندگان اصلی گازهای گلخانه ای، این توافق هم به مانند بسیاری از دیگر توافق های بین المللی که آمریکا در آنها مشارکت داشته، در معرض خطر قرار گرفته است.

ترامپ چندی پیش به یک دستور اجرایی جدید، محدودیت های زیست محیطی اعمال شده در دولت پیشین آمریکا برای مقابله با تغییرات جوی را لغو کرده بود.از جمله بخش های این فرمان می توان به لغو طرح تولید برق پاک اشاره کرد که یکی از گام های مهم در کنترل میزان تولید کربن به شمار می رفت.

ترامپ در لایحه بودجه پیشنهادی برای سال 2018 بودجه آژانس حفاظت از محیط زیست را 31 درصد (معادل دو میلیارد و ششصد میلیون دلار) کاهش داده و مشارکت در برنامه های زیست محیطی بین المللی را به شدت محدود کرده است.

وی قرار است در روزهای آینده درباره توافق آب و هوایی پاریس تصمیم گیری کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։