فا

سیاست

یکشنبه, 29 مرداد 1396 14:27

۱۶ وزیر از سد بهارستان گذشتند، بیطرف از پاستور جا ماند + جدول آرا

نمایندگان مجلس با رای اعتماد به ۱۶ وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برای روحانی سنگ تمام گذاشته و تنها به ۱ وزیر پیشنهادی آن هم حبیب‌الله بیطرف برای وزارت نیرو رای اعتماد ندادند.

«آلیک» - نمایندگان مجلس با رای اعتماد به ۱۶ وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برای روحانی سنگ تمام گذاشتند.

به گزارش ایسنا، پرونده بررسی صلاحیت ۱۷ وزیر پیشنهادی در حالی در مجلس دهم به پایان رسید که بر اساس اعلام برخی نمایندگان در جمع خبرنگاران، مجلس تنها به ۱ وزیر پیشنهادی آن هم حبیب‌الله بیطرف رای اعتماد نداد و مجلس با اعتماد به ۱۶ وزیر معرفی شده حجت را برای دولت تمام کرد.

در همان ساعات ابتدایی برگزاری جلسه علنی ۳ میز در هر دو بال جایگاه هیات رئیسه یعنی در مجموع ۶ میز تعبیه شد تا در آن محل آراء نمایندگان شمارش شود.

هیات رئیسه مجلس کارت‌هایی را منقش به نام ۱۷ وزیر پیشنهادی تهیه کرده بود که در آن ۳ ستون برای اعلام نظر آن‌ها با عناوین مثبت،‌ منفی و ممتنع وجود داشت و تنها احتیاج به اعلام نظر نمایندگان در آن کارت‌ها بود. همچنین صندوق‌هایی بین نمایندگان توزیع شد تا کارت‌های خود را در آن بیندازند روندی که برخلاف ادوار گذشته بود که در آن دوران‌ها صف‌های طویلی در مجلس بسته می‌شد تا نمایندگان آرای خود را به صندوق‌ها بیندازند.

مجلس در ساعت ۱۱:۴۵ دقیقه برای تنفس ۴۵ دقیقه‌ای تعطیل شد تا آراء شمرده شده و در ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه نتایج اعلام شود.

قبل از تنفس علی لاریجانی پیشنهاد کرد تا آئین نامه به گونه ای اصلاح شود تا رای گیری به صورت الکترونیک باشد و روند اعلام نتایج سرعت بخشیده شود.

با باز شدن درب مجلس علی لاریجانی آرای ۱۷ وزیر پیشنهادی را خواند که بیشترین رای را امیر حاتمی وزیر دفاع و کمترین رای را حبیب الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو کسب کرد که بیطرف نتوانست نظر نمایندگان را جلب کند و به هیئت وزیران راه پیدا نماید. از این رو می‌توان اینگونه جمع بندی کرد که از ۱۶ وزیر دولت دوازدهم امیر حاتمی با ۲۶۱ رای دارای بیشترین موافق و آذری جهرمی با ۱۵۲ رای دارای کمترین موافق در مجلس است.

هیئت وزیران دوازدهمین رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران امروز در نبود دو وزیر تشکیل جلسه می دهد. وزیر علوم که هنوز به مجلس معرفی نشده و وزیر نیرو که از قافله کابینه روحانی جا مانده است.

جدول آرای ماخوذه از مجموع ۲۸۸ نماینده حاضر در مجلس برای هر کدام از وزیران پیشنهادی به شرح زیر است:

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։