فا

سیاست

شنبه, 04 شهریور 1396 10:27

گزافه گویی نیکی هیلی: برجام تفاوتی بین مراکز نظامی و غیرنظامی قائل نشده است

نماینده آمریکا در سازمان ملل با اظهار اینکه ایران اجازه بازرسی از مراکز نظامی را نمی دهد، مدعی شد؛ برجام تفاوتی بین مراکز نظامی و غیرنظامی قائل نشده است.

«آلیک» - نماینده آمریکا در سازمان ملل با اظهار اینکه ایران اجازه بازرسی از مراکز نظامی را نمی دهد، مدعی شد؛ برجام تفاوتی بین مراکز نظامی و غیرنظامی قائل نشده است.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز؛ نیکی هیلی، در نشست خبری در سازمان ملل گفت: من این هفته، دیداری بسیار سازنده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین داشتم، آمانو مدیر کل و کارکنان وی در زمانی که برای ما اختصاص داده بودند بسیار سخاوتمند بودند. وی و تیمش بسیار حرفه ای و در زمینه کاری خود متخصص هستند. آنان برنامه راستی آزمایی بسیار قوی درباره ایران دارند. من درباره کارهایی که آنها انجام می دهند، بسیار خرسندم. با این وجود و با همه خوبی هایی که آژانس بین المللی انرژی اتمی دارد، آنها فقط تا جایی که می توانند بازرسی کنند، خوب عمل می کنند.

وی ادامه داد: ایران اعلام کرده است که اجازه دسترسی به مراکز نظامی را نخواهد داد ولی برجام هیچ تفاوتی بین مراکز نظامی و غیرنظامی نگذاشته است. همچنین برخی مراکز اعلام نشده وجود دارند که هنوز بازرسی نشده اند. این مشکل است. ما آژانس را تشویق می کنیم تا از همه اختیارات خود و استفاده همه امکانات موجود در برجام استفاده کنند و ما نیز در این فرایند از آژانس حمایت می کنیم.

 

ارائه گزارش دیدار از آژانس به واشنگتن؛ روز دوشنبه

هیلی درباره سوال خبرنگاری درباره اینکه آیا از نظر آمریکا آژانس باید رویکردی تخاصمی تر در قبال ایران پیش بگیرد یا نه گفت ما به آژانس نرفتیم که از آنان بخواهیم کاری انجام دهند. من برای پرسیدن چند سوال به آژانس مراجعه کردم. اینکه چه جاهایی را بازرسی کرده اند و چه جاهایی بازرسی نشده اند، اینکه موضوع و مساله ای هست یا نه؛ برای همین ما برای ارزیابی وضعیت جاری مراجعه کردیم. همچنین برای حمایت از آنان رفتیم تا اطمینان دهیم منابع لازم را برای انجام کار خود دارند. این کار بزرگی است که به عهده آژانس گذاشته شده است. آنان کارشناسان بسیار خبره ای دارند و می خواهیم اطمینان حاصل کنیم به اندازه کافی کارشناس و تجهیزات مورد نیاز را در اختیار داشته باشند. در واقع این یک ماموریت حقیقت یابی بود و من روز دوشنبه به واشنگتن می روم و در آنجا گزارشی درباره همه آنچه که یافته بودیم، ارائه می کنم.

 

حزب الله توان تسلیحاتی خود را ارتقا داده است

نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد مدعی شد نیروهای یونیفل اقدام فعالانه ای علیه گروه های شبه نظامی لبنان مانند حزب الله انجام نمی دهند. وی افزود: حزب الله توان تسلیحاتی خود را ارتقاء می دهد. وی افزود مشکل دیگری که ما در اینجا در نیویورک داریم، موضوع یونیفل در جنوب لبنان است که ماموریت آن تا پایان همین ماه خاتمه می یابد.

 

طفره رفتن از پاسخ به سوالی درباره تجاوزات مکرر اسرائیل به خاک لبنان

خبرنگاری از نیکی هیلی پرسید می دانم که شما بسیار از ایران و حزب الله انتقاد می کنید ولی اشاره ای به تجاوزات اسرائیل به لبنان که هر روز اتفاق می افتد نمی کنید. نظر شما درباره این تجاوزات چیست؟

نماینده‌ آمریکا در سازمان ملل بدون اینکه پاسخی به سوال خبرنگار بدهد، دوباره انگشت اتهام را به سوی حزب الله گرفت و مدعی شد درباره یونیفل باید بگویم که ما بسیار نگران هستیم، من بسیار نگرانم زیرا در آنجا بودم، در مرزها حضور داشتم و شاهد بودم که صدها راکت رو به اسرائیل نشانه رفته بود. مشکلی جدی در این میان مطرح است. این حزب الله است که تسلیحات خود را در برابر تلویزیون به نمایش می گذارد، این تسلیحات را از سوریه قاچاق می کند. شاهد همه کارهایی که با ایران انجام می دهند هستیم، این نگرانی جدی است و هدف ما این است که سازمان ملل همواره تامین کننده صلح و امنیت باشد. همواره ما صحبت از پیشگیری می کنیم.

 

تحریم‌های آمریکا ضد ونزوئلا حاوی پیامی به مادورو است

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحدگفت تحریم های کشورش ضد ونزوئلا پیامی جدی به نیکلاس مادورو رئیس جمهور این کشور است. وی افزود برای ملاقات با وزیر خارجه ونزوئلا که در سازمان ملل متحد به سر می برد، از او درخواستی نشده است. هیلی گفت آمریکا هرگز در برابر دیکتاتوری ای که نیکولاس مادور قصد دارد آن را به کوبا تحمیل کند تسامح به خرج نخواهد داد.

 

اوضاع یمن به شدت نگران کننده است

نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد مدعی شد ما در قبال آنچه در یمن می گذرد به شدت نگرانیم و در این باره با مسئولان عربستانی تماس هایی برقرار می کنیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։