فا

سیاست

سه شنبه, 18 ارديبهشت 1397 15:05

نیکول پاشینیان سرانجام نخست وزیر ارمنستان شد

پارلمان ارمنستان امروز با 59 رای موافق و 42 رای مخالف نیکول پاشینیان را به عنوان نخست وزیر ارمنستان برگزید.

«آلیک» - پارلمان ارمنستان در دومین جلسه برای انتخاب نخست وزیر، نیکول پاشینیان را به عنوان نخست وزیر تعیین کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، پارلمان ارمنستان امروز با 59 رای موافق و 42 رای مخالف نیکول پاشینیان را به عنوان نخست وزیر ارمنستان برگزید.

شماری از نمایندگان حزب حاکم به نخست‌وزیری پاشینیان رای مثبت دادند. این در حالی است که نمایندگان این حزب هفته پیش مانع از انتخاب پاشینیان شده بودند.

هزاران نفر از هواداران پاشینیان در میدان اصلی شهر جریان رای‌گیری را تماشا کردند. بسیاری از این افراد لباس‌های سفید رنگ برای تاکید بر مسالمت‌آمیز بودن جنبش اعتراضی بر تن دارند.

پیش از رای‌گیری، پاشینیان گفت فساد را در کشور ریشه‌کن خواهد کرد. او همچنین گفت جلوی تقلب انتخاباتی را خواهد گرفت.

پاشینیان با اشاره به نقش زنان در جنبش اعتراضی گفت باید فرصت‌های برابر برای زنان در کشور ایجاد شود و زنان باید حضور بیشتری در ساختار حکومت داشته باشند.

بحران سیاسی ارمنستان اخیرا به شدت بالا گرفت. سرژ سرکیسیان که در طول یک دهه گذشته رئیس‌جمهوری ارمنستان بود، به سمت نخست‌وزیری انتخاب شد اما نهایتا با فشار مخالفان از سمت خود استعفا کرد. این تحول پس از 11 روز اعتراضات سراسری به رهبری جنبش تحت رهبری نیکول پاشینیان رخ داد و این سیاستمدار اپوزیسیون پس از رایزنی با مقام‌ها برای گذار سیاسی نرم در ارمنستان سرانجام برای پست نخست‌وزیری نامزد شد و به پیروزی دست یافت.

اقدام سرکیسیان از دید منتقدان راهی برای ماندن در قدرت دیده می‌شد. طبق رفراندوم 2015 که با تخلفاتی همراه بود، ارمنستان قدرت را از ریاست جمهوری به سمت سیستم پارلمانی حرکت داد. اعتراضات تحت رهبری پاشینیان در ایروان پیش از آن آغاز شده بود که سرکیسیان نخست‌وزیر شود. او 22 آوریل با سرکیسیان دیدار کرد اما با فروپاشی مذاکرات بازداشت شد. روز بعد او آزاد شد و سرکیسیان که تنها شش روز بود انتخاب شده بود، از سمت نخست‌وزیری استعفا داد.

پارلمان ارمنستان که تحت کنترل حزب حاکم جمهوری‌خواه است، اول مه نامزدی پاشینیان را به عنوان نخست‌وزیر رد کرد. این در صورتی است که او تنها نامزد بود. روز پس از آن، اعتراضات سراسری از سر گرفته شد و نهایتا قانونگذاران جمهوری‌خواه با با تعیین روز هشتم مه برای رای‌گیری مجدد موافقت کردند. قیام صلح‌آمیز ارمنستان علیه حاکمیت تک‌حزبی در این عضو سابق اتحاد جماهیر شوروی امری بی‌سابقه شمرده می‌شود. روسیه در ارمنستان پایگاه نظامی دارد اما در این تحولات دخالتی نکرد.

 

** اقدامات در دستورکار نخست وزیر جدید

براساس قانون اساسی ارمنستان، پس از انتخاب نخست وزیر دولت جدید باید ظرف 15 روز تشکیل شود. نخست وزیر منتخب باید معاونان نخست وزیر و وزرای کابینه خود را ظرف پنج روز از انتخابش به رئیس جمهوری معرفی کند. پس از تشکیل دولت، نخست وزیر جدید همچنین باید طرح اقدام کابینه اش را ظرف 20 روز برای بحث در پارلمان ارائه کند و قانونگذاران نیز هفت روز فرصت دارند در مورد این طرح نخست وزیر تبادل نظر کنند. 

 

** نخست وزیر جدید کیست؟

نیکول پاشینیان متولد سال 1975 میلادی است و 43 سال دارد. وی نخست به عنوان خبرنگار در روزنامه 'دوران ارمنی' وارد فعالیت حرفه ای و سیاسی شد و سپس در سال 2015 حزب 'پیمان مدنی' را تاسیس کرد و در سال 2017 موسس ائتلاف 'راه کار' شد که رهبری آن را تا امروز در دست دارد.

وی در سال 1992 یکی از خبرنگاران فعال ارمنستان بود اما در سال 1995 زمانی که قرار بود در امتحانات سال پنجم دانشگاه رشته خبرنگاری شرکت کند، رئیس دانشکده خبرنگاری دانشگاه ایروان به بهانه غیبت زیاد در طول تحصیل به او اجازه شرکت در این امتحانات را نمی داد، اما بسیاری بر این باورند که دلیل اصلی این امر انتشار مقاله ای به قلم اوعلیه فساد اداری موجود در ساختار آموزشی کشور بود.

پاشینیان در سال 2009 به اتهام فعالیت براندازی محکوم به زندان شد و به زندگی زیرزمینی روی آورد تا این که پس از یک سال داوطلبانه خود را به نیروی انتظامی معرفی کرد و به هفت سال زندان محکوم شد. پس از دو سال گذراندن محکومیت در بیستمین سالگرد استقلال ارمنستان مورد عفو قرار گرفت.

وی در سال 2012 نماینده مجلس شد و در سال 2018 به ابتکار 'اقدام من' علیه سومین دوره حکومت سرژ سرکیسیان دست زد. رئیس جمهوری سابق که می خواست پس از تغییر قانون اساسی نخست وزیر کشور شود.

پاشینیان در چارچوب این اقدام راه شهر 'گیومری' تا شهر 'ایروان' را پیاده پیمود ودر این راه افراد بسیاری به او پیوستند تا اینکه تعداد این افراد به دهها هزار نفر رسید و اعتراضات گسترده ضد دولتی در پایتخت ارمنستان و دیگر شهرهای این کشور سرکیسیان را به استعفا واداشت و وی به همراه طرفدارانش که تعداد آنها به دهها هزار نفر می رسد به مبارزه خود علیه حزب حاکم جمهوری ادامه می دهد؛ مبارزه ای که در نتیجه آن حزب حاکم را مجبور کرد به خواست مردم ناراضی تن دهد و آرام آرام از قدرت کناره بگیرد.

در نتیجه این اعتراضات همه احزاب کشور به پاشینیان پیوستند، اتئلاف حاکم فروریخت و چند وزیر از مقام خود استعفا کردند.

پاشینیان تحولات ارمنستان را یک انقلاب ارزشی و فرهنگی می داند تا این کشور در آینده شاهد فساد، رشوه خواری و بی عدالتی نباشد.

رهبر اعتراضات ارمنستان تصریح کرد: ما از حمایت هیچ نیروی خارجی برخوردار نیستیم و مهمترین موضوع برای ما منافع ملی ارمنستان است'.

انحصار قدرت سیاسی این جمهوری برآمده از شوروی پیشین در 10 سال گذشته توسط حزب حاکم جمهوری و الیگارشی مالی و سیاسی آن تلاش های مخالفان را برای حضور در قدرت سیاسی با شکست روبرو کرد. در بستر همین نارضایتی ها نیکول پاشینیان از نمایندگان مجلس ارمنستان و رییس حزب پیمان ملی دست به ابتکار 'اقدام من' زد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که سرژ سرکیسیان رئیس حزب حاکم جمهوری پس از دو دوره ریاست جمهوری، قانون اساسی را تغییر داد و به همه پرسی گذاشت که توسط مردم مورد تایید قرار گرفت و در پی آن ساختار ریاست جمهوری کشور به نخست وزیری تغییر یافت و زمینه را برای به قدرت رسیدن سرکیسیان برای بار سوم به عنوان نخست وزیری که بر اساس قانون اساسی جدید نقش تعیین کننده در اداره امور کشور دارد، مهیا کرد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։