فا

سیاست

چهارشنبه, 03 مرداد 1397 09:58

لاهه زمان رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا را تعیین کرد

رییس دیوان بین المللی دادگستری لاهه روز گذشته طی نامه ای رسمی خطاب به مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، ضمن اعلام زمان رسیدگی به شکایت دولت ایران در خصوص بازگشت یکجانبه تحریم ها دولت واشنگتن تاکید کرد: از هرگونه اقدام جدید، اجتناب کنید و شرائط را تغییر ندهید.

«آلیک» - رییس دیوان بین المللی دادگستری لاهه روز گذشته طی نامه ای رسمی خطاب به مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، ضمن اعلام زمان رسیدگی به شکایت دولت ایران در خصوص بازگشت یکجانبه تحریم ها دولت واشنگتن تاکید کرد: از هرگونه اقدام جدید، اجتناب کنید و شرائط را تغییر ندهید.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محسن محبی رییس مرکز حقوقی بین المللی ریاست جمهوری اعلام کرد: رییس دیوان با توجه به اهمیت و فوریت امر با استفاده از ماده 74 (4) قواعد دیوان بین المللی دادگستری ساعتی پیش طی نامه ای رسمی خطاب به وزیر امور خارجه آمریکا، به دولت واشنگتن هشدار داد از هر گونه اقدام جدید در این زمینه اجتناب کند، و 'توجه دولتمردان کاخ سفید را به این ضرورت جلب میکند که باید در زمینه مورد دعوا (بازگشت تحریم ها) طوری عمل کند که آرای آینده دیوان که بعد از جلسه 27 آگوست (پنجم شهریور) صادر خواهد کرد، بلا اثر نشود.'

به گفته کارشناسان، این دستور، نظیر حکم موقت به توقف هرگونه اقدام متصرفانه در پرونده های مالی است و نشان دهنده حساسیت و اهمیت موضوع شکایت ایران برای دیوان بین المللی دادگستری است.

محبی گفت: بدنبال شکایت دولت جمهوری اسلامی ایران علیه دولت آمریکا، ساعتی پیش، رییس دیوان بین المللی دادگستری طی نامه ای رسمی خطاب به پمپئو به دولت آن کشور هشدار داد طوری رفتار کند که آثار تصمیمات آینده دیوان در مورد درخواست های ایران را خدشه دار نکند.

محبی افزود: موضوع دادخواست ایران این است که اقدام آمریکا در برگرداندن تحریم های یکجانبه برخلاف تعهدات بین المللی واشنگتن در عهدنامه سال 1334 است. بموجب این عهدنامه آمریکا متعهد شده بود با اتباع ایرانی رفتار منصفانه داشته باشد، و مانع از مراودات پولی و بانکی نشود.

وی ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران به علت فوریت امر و آثار سوء ناشی از برگرداندن تحریم های یکجانبه آمریکا بویژه در حوزه سلامت و درمان و دارو و خصوصا امنیت هوایی، همزمان با طرح دعوی رسمی از دیوان خواسته بود، دیوان تا زمانی که در مرحله رسیدگی و صدور رای در دعوای اصلی قرار دارد، بعنوان یک امر فوری و طی دستور جداگانه ای برگرداندن تحریم ها را ممنوع کند و از دولت آمریکا بخواهد این اقدامات را متوقف کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։