فا

سیاست

پنج شنبه, 11 مرداد 1397 09:41

لودریان: برجام از مرگ نجات یافت

ژان ایو لودریان، وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه در مصاحبه با فرانس انفو گفت: توافق هسته ای با ایران (برجام) از مرگ نجات یافته است. 

«آلیک» - وزیر امور خارجه فرانسه گفت: پنج کشور انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه موفق شده اند برجام را نجات دهند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ، وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه در مصاحبه با فرانس انفو گفت: توافق هسته ای با ایران (برجام) از مرگ نجات یافته است.

به نوشته روزنامه لوفیگارو چاپ پاریس، ژان ایو لودریان اعتقاد دارد که خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران به هیچ وجه باعث مرگ این توافق نشده است. اما برای بقای آن باید ساز و کارهای مالی جدیدی راه اندازی شود تا روابط تجاری با تهران حفظ گردد.

لو فیگارو نوشت: به عقیده وزیر امور خارجه فرانسه، پنج کشور دیگر برجام (انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه) موفق شده اند این توافق را نجات دهند.

ژان ایو لودریان روز گذشته در مصاحبه با فرانس انفو گفت: این توافق نجات یافته است. اینکه آمریکا از آن خارج شده بدان معنا نیست که از بین رفته است. برجام ادامه دارد.

وزیر امور خارجه در این مصاحبه مدعی شد: ایران یک قدرت خطرناک است. اما باید توافق هسته ای را حفظ کرد. شاید رئیس جمهور ترامپ این ضرورت را دریافته است.

لو فیگارو نوشت: حفظ توافق هسته ای ایران، علاوه بر مهار برنامه هسته ای این کشور، باید اجازه دهد روابط تجاری با تهران ادامه یابد. بسیاری از شرکت های بزرگ از جمله برخی شرکت های فرانسه قبلا از ایران خارج شده اند زیرا نتوانسته اند معافیت های لازم را از دولت آمریکا دریافت کنند. پنج کشور امضا کننده برجام به جز آمریکا، درصددند یک ساز و کار مالی جدید برای متصل نگه داشتن ایران به نظام تجاری و مالی بین المللی پیدا کنند.

وزیر امور خارجه فرانسه در اوایل ماه ژوییه گفته بود: تلاش می کنیم تا اوایل نوامبر این ساز و کار را راه اندازی کنیم.

اروپایی ها، چینی ها و روس ها نیز پذیرفته اند درآمدهای نفتی ایران را تضمین کنند.

لو فیگارو نوشت: ظریف وزیر امور خارجه ایران ماه گذشته در وین از این تلاش ها تقدیر کرد. وی گفت: آنچه من مشاهده کردم این است که همه کشورها از جمله سه متحد آمریکا (برلین، پاریس، لندن) متعهدند و این اراده سیاسی را دارند که در برابر اقدامات آمریکا مقاومت کنند. اولین بار است که آنها در این سطح متعهد می شوند اما باید دید در آینده چه رخ می دهد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։