فا

سیاست

یکشنبه, 18 شهریور 1397 13:06

عضو شورای روابط خارجی آمریکا: حامیان برجام در شورای امنیت، ترامپ را بازخواست کنند

کلسی داونپورت، عضو دوره ای شورای روابط خارجی‎ ‎آمریکا گفت: حامیان برجام، باید در جلسه روز 26 سپتامبر در مورد ایران، ایالات متحده را به خاطر تضعیف شورای امنیت و قطعنامه 2231 بازخواست کنند.

«آلیک» - عضو دوره ای شورای روابط خارجی‎ ‎آمریکا از اعضای شورای امنیت خواست تا در زمان حضور ترامپ در این شورا، او را به دلیل خروج از برجام بازخواست کنند.

کلسی داونپورت امروز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود: دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، به جامعه بین المللی فشار وارد می کند تا میان قطعنامه 2231 و اجرای برجام یا مخالفت با آن و گردن نهادن به تحریم های ایالات متحده یکی را برگزینند.

وی ادامه داد: حامیان برجام، باید در جلسه روز 26 سپتامبر در مورد ایران، ایالات متحده را به خاطر تضعیف شورای امنیت و قطعنامه 2231 بازخواست کنند.

مدیر سیاستگذاری منع گسترش ‏جنگ افزار هسته ای در انجمن کنترل جنگ افزار ‏واشنگتن با اشاره به ناکامی های گذشته شورای امنیت افزود: رویکرد دولت ترامپ به ایران بر این باور اشتباه استوار است که می تواند از خلال یک فشار عملیاتی، ایران را وادار به مذاکره در مورد طیف وسیعی از مسائل، از جمله یک توافق هسته ای 'بهتر' کند.

داونپورت ادامه داد: از سوی دیگر، رویکرد بی پروا و غیر مسئولانه ترامپ به برجام، ایالات متحده را هر چه بیشتر منزوی کرده و اعتبار آن را کاهش داده است. بنابراین مشخص نیست که ترامپ از طرح موضوع مورد نظر خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد چه حاصل خواهد کرد.

وی تاکید کرد: سوابق پایبندی ایران به برجام روشن و مشخص است. همچنین بر کسی پوشیده نیست که دبیرکل سازمان ملل در حال بررسی اتهامات به تهران درباره نقض ممنوعیت های قانونی انتقال موشک های بالستیک ذکر شده در قطعنامه 2231است. در حالی که این موارد باید در جای خود مورد رسیدگی قرار گیرند، اما آنها نقض کننده برجام نبوده اند.

عضو اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا اظهار کرد: دیمیتری پولیانسکی سفیر روسیه در سازمان ملل متحد به درستی گفته است که نشست 26 سپتامبر شورای امنیت باید پیامدهای خروج ایالات متحده از برجام را در دستورکار خود قرار دهد.

داونپورت اضافه کرد: برای حامیان توافق هسته ای سودمند خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که صدای آنها در این جلسه شنیده شود. این دولت ها باید خروج آمریکا از برجام را محکوم کنند، تاثیرات منفی ناشی از آن را برجسته کرده و بر تعهدات خود برای ادامه توافق تاکید کنند.

** توهم ترامپ درباره فشارها به ایران

وی درباره تناقض آشکار میان ادعای دولت آمریکا در خصوص نقض برجام توسط ایران وآخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: رئیس جمهوری ایالات متحده بارها نشان داده است که به حقایق اهمیتی نمی دهد، مخصوصا زمانی که آنها مخالف روایت هایی باشد که او می خواهد در اذهان مردم پراکنده کند.

مدیر سیاستگذاری منع گسترش ‏جنگ افزار هسته ای در انجمن کنترل جنگ افزار تاکید کرد: ادعاهای ترامپ که ایران برجام را نقض کرده است، بر اساس هیچ شواهد معتبری طرح نشده است. حتی اعضای کابینه وی هم گفته اند که ایران به این توافق پایبند است.

داونپورت افزود: بنابراین می توان گفت گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برجام، چیزی را در محاسبات ترامپ تغییر نخواهد داد. در واقع، زیرپا گذاشتن توافق هسته ای توسط ترامپ در راستای اجرای وعده انتخاباتی او برای 'پاره کردن' برجام بود.

وی ادامه داد: ترامپ از پذیرفتن اینکه توافق هسته ای هیچ گاه قرار نبود تمام موضوعات مورد اختلاف در روابط آمریکا و ایران را در بر گیرد، سر باز می زند. بنابر این ترامپ ایران را به 'نقض' چیزهایی که تهران هیچگاه درباره آنها تعهد نداده بود، متهم می کند.

این کارشناس خلع سلاح هسته ای با بیان اینکه «ترامپ دچار این توهم است که می تواند ایران و جامعه بین المللی را به مذاکره برای یک معامله بهتر وادار کند»، اظهار کرد: معامله ای که نه تنها برنامه هسته ای، بلکه موشک های بالستیک و فعالیت های منطقه ای ایران را نیز در بر گیرد اما توافق بهتری که ترامپ به دنبال آن است، یک توهم بیش نیست.

داونپورت تاکید کرد: در واقع پشتیبانی از رویکرد زور مدارانه او در جهان محدود بوده است. به نظر من اینکه ایران، با وجود تحریکات ترامپ، همچنان به این توافق عمل کرده، اعتبار بین المللی خود را بالا برده است. بر این اساس تهران باید به اجرای تعهدات خود در برجام ادامه دهد.

 

** لزوم حفظ برجام و تامین منافع اقتصادی ایران

در ادامه این گفت وگو، ایرنا پرسید: وزیر امور خارجه فرانسه روز پنج شنبه گفت، پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای، تهران باید آماده مذاکره در مورد برنامه های هسته ای آینده خود، زرادخانه موشک های بالستیک ومسائل منطقه ای همچون سوریه ویمن باشد. با توجه به سطح بی سابقه میزان فروش جنگ افزار توسط آمریکا، فرانسه و انگلیس به دولت های منطقه، آیا فکر می کنید که درخواست از تهران برای محدود کردن برنامه موشکی و دفاعی منطقی است؟

داونپورت پاسخ داد: با توجه به اینکه توافق هسته ای در معرض خطر است، مذاکرات در مورد موشک های بالستیک و آینده برنامه های هسته ای ایران زودهنگام خواهد بود. فرانسه و طرف های باقی مانده در توافق هسته ای باید بر گزینه های جدی برای حفظ و اجرای توافقنامه فعلی متمرکز شوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر این موانع برطرف شوند، ادامه گفت وگو با ایران درباره موشک های بالستیک یا آینده برنامه هسته ای آن، پس از پایان یافتن دوره اجرای برخی تعهدات در برجام، می تواند برای هر دو طرف سودمند باشد.

این عضو اندیشکده شورای روابط خارجی درباره عملکرد اروپا برای حفاظت از برجام هم گفت: اتحادیه اروپا همچنان به تعهد خود به برجام تاکید دارد، بار دیگر تحریم های آمریکا را محکوم کرده و به دنبال گزینه هایی برای دور زدن تحریم های ایالات متحده است.

داونپورت افزود: تصمیم اتحادیه اروپا برای به روز رسانی مقررات مسدود کننده که نهادهای اتحادیه اروپا را از همکاری با تحریم های ایالات متحده منع می کند، تنها یک نمونه پیشگیرانه از این اقدامات است. این یک پیام قوی برای ایالات متحده است که اتحادیه اروپا رفتار غیر مسئولانه ترامپ را رد می کند.

وی تاکید کرد: اتحادیه اروپا می تواند و باید برای حل این چالش ها تلاش بیشتری کند، همانطور که چین و روسیه هم باید تلاش کنند اما نباید در عین حال اهمیت تلاش ها و سخنان اروپایی ها را تا اینجا دست کم گرفت.

این تحلیلگر مسایل بین المللی ادامه داد: هیچ چیزی در برجام وجود ندارد که مانع از برگزاری مذاکرات هسته ای باشد اما به این شرط که همه طرف ها تصمیم به انجام این کار بگیرند. با این حال اگرچه بازنگری مجدد برجام از نظر تئوری می تواند یک گزینه باشد اما اکنون هیچ دلیل خوبی برای مذاکره دوباره بر سر برجام وجود ندارد.

داونپورت با تاکید بر اینکه توافق هسته ای ایران از دیدگاه عدم گسترش هسته ای، قوی بوده و ایران تعهدات خود را اجرا می کند، تصریح کرد: طرف های باقیمانده در برجام باید بر حفظ آن و منافع اقتصادی ایران متمرکز شوند.

وی یادآور شد: در آخرین جلسه کمیته مشترک برجام، مشارکت کنندگان توافق کردند که لیستی از اقدامات برای پیشبرد توافق تهیه شود. پیگیری این راه حل ها ازطریق کمیسیون مشترک که به وضوح توسط برجام برای نظارت بر اجرای آن تعیین شده است، می تواند تاثیر مثبتی بر حفظ توافق داشته باشد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։