فا

سیاست

چهارشنبه, 18 مهر 1397 15:00

معرفی کتاب؛ «عملیات نِمِسیس»

رمان مستند و تاریخی «عملیات نِمِسیس» نوشتة ایساک یونانسیان پژوهشگر مسایل قفقاز و ترکیه از سوی نشر معارف منتشر گردید.

«آلیک» - رمان مستند و تاریخی «عملیات نِمِسیس» نوشتة ایساک یونانسیان پژوهشگر مسایل قفقاز و ترکیه از سوی نشر معارف منتشر گردید. 

 

دربارة کتاب:

«عملیات نِمِسیس» رمانی مستند، در خصوص اعدام انقلابی طلعت پاشا یکی از عاملان اصلی نسل کشی ارمنیان است، که در سال 1921، تحت یک عملیات سرّی از سوی حزب داشناکسوتیون به اجرا گذاشته شد. عامل این اعدام انقلابی سوقومون تهلیریان جوانی 24 ساله بود که 17 تن از اعضای خانواده اش را در جریان نسل کشی ارمنیان از دست داده و مأمور می شود، طلعت پاشا را که با نام مستعار علی صالح بیگ در برلین مخفی شده بود شناسایی و اعدام نماید. طبق پیش بینی های حزب، دادگاه تهلیریان که به عبارتی به دادگاه محاکمة طلعت پاشا و حکومت ترکیه تبدیل شد، در برلین برگزار و در نهایت دادگاه حکم به تبرئة تهلیریان داد. بعد از موفقیت دادگاه، حزب، عملیات نِمِسیس را ادامه داد که متعاقب آن شش نفر دیگر از عاملان اصلی نسل کشی ارمنیان، در نقاط مختلف جهان شناسایی و به اعدام انقلابی محکوم شدند.

نویسنده در این کتاب کوشیده است ضمن پایبند ماندن به ماجرای اصلی و شکل دادن به زندگی قهرمان داستان، برخی از زوایای تاریخی و سیاسی بوقوع پیوسته در آن دوران و نقش دیگر شخصیت های دخیل در این عملیات را  را برای خواننده تشریح نماید.

 لازم به ذکر است پیش از این سه عنوان کتاب دیگر به نام های «مسئله آرتساخ، قراباغ» «نسل کشی ارمنیان، ریشه ها و پیامدها» و «سایه مسیح» از سوی این نویسنده منتشر شده است. 

 

مشخصات کتاب:

تعداد صفحات: 380 صفحه

تیراژ: 1500 نسخه

انتشارات: معارف

طراح جلد: کارولین آرمن

قیمت: 33000 تومان

 

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։