فا

سیاست

شنبه, 26 آبان 1397 09:17

خوشرو در آخرین دیدار رسمی با گوترش: دبیرکل سازمان ملل نسبت به قانون گریزی آمریکا موضع گیری کند

غلامعلی خوشرو نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در دیدار با دبیرکل سازمان ملل از وی خداحافظی کرد و اظهار داشت با توجه به اصلاحیه جدید قانون بازنشستگی ماموریت وی در بیست و ششم آبان ماه پایان می یابد.

«آلیک» - نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در دیدار خداحافظی خود با دبیرکل این سازمان، از گوترش خواست تا نسبت به قانون گریزی آمریکا موضع گیری کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، غلامعلی خوشرو ظهر روز گذشته به وقت محلی در پایان ماموریت خود با آنتونیو گوترش دیدار کرد که مسائل مهم بین المللی و منطقه‌ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وی از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست نسبت به قانون گریزی و اعمال تحریم ضد ایران موضع گیری کند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با تشریح خروج یک جانبه آمریکا از برجام و تهدید کشورهای عضو در همکاری با ایران، گفت در تاریخ سازمان ملل سابقه نداشته است که یک عضو دائم شورای امنیت بقیه اعضای سازمان ملل را به دلیل پای بندی به قطعنامه‌های شورا مجازات کند، جامعه جهانی باید در مقابل این اقدامات خودسرانه و فراقانونی ایستادگی کند.

خوشرو همچنین حملات سعودی ها را در یمن، فاجعه عمیق انسانی خواند و خواستار پایان دادن به این جنگ خانمانسوز و شروع مصالحه سیاسی بین طرف های در گیر در یمن شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد هم در پاسخ، بر لزوم چند جانبه گرایی در برابر مشکلات جهانی تاکید و اظهار امیدواری کرد جنگ در یمن بزودی خاتمه یابد تا از این فاجعه انسانی هر چه زودتر جلوگیری شود.

در ابتدای این دیدار هم خوشرو تابلو فرشی از تصویر گوترش را که با هنرنمایی هنرمندان ایرانی بافته شده بود به وی اهدا کرد تا در نمایشگاه ثابت سازمان ملل متحد مورد بازدید همگان قرار گیرد.

دبیرکل هم با استقبال از این تابلو فرش فاخر، به عمق و گستره فرهنگ ایران اشاره کرد و شعر و نقاشی، معماری و فرش بافی ایران را مورد ستایش قرار داد.

خوشرو در این دیدار با دبیرکل سازمان ملل خداحافظی کرد و اظهار داشت با توجه به اصلاحیه جدید قانون بازنشستگی ماموریت وی در بیست و ششم آبان ماه پایان می یابد.

غلامعلی خوشرو در هشتم بهمن ماه 1393 از برن سوئیس عازم نیویورک شد و به این ترتیب نزدیک به چهار سال در این مسئولیت مهم بین المللی نقش آفرینی کرد.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد در سال های اولیه پس از انقلاب (1361) دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه را به منظور تربیت دیپلمات های متعدد و متخصص تاسیس کرد و به مدت هشت سال ریاست این مرکز دیپلماسی را به عهده داشت.

این تصمیم که با عزم او و حمایت وزیر امور خارجه وقت و دیگر مسئولان اجرایی شد، منجر به تربیت دیپلمات های کارآمد و ارتقای سطح عملکرد این وزارت خانه شده است.

خوشرو سپس به مدت هفت سال سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بود و در دولت‌های هفتم و هشتم معاون وزیر امور خارجه در امور آموزش و پژوهش، سفیر ایران در استرالیا و معاون وزیر در امور بین المللی بوده است.

وی همچنین در سالهای 84-1380 همزمان با اوج گیری مناقشات هسته ای، معاونت حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه را برعهده داشت و در مذاکرات هسته ای و طراحی نحوه تعامل با طرف های مذاکراتی نقش فعال داشت.

خوشرو در دولت های نهم و دهم به طور داوطلبانه و زود هنگام بازنشسته اما دوباره در دولت های یازدهم و دوازدهم دعوت به کار و به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل متحد منصوب شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։