فا

سیاست

شنبه, 17 فروردين 1398 12:17

لاوروف: معامله قرن به بن بست منتهی می شود

سرگئی لاوروف طرح معامله قرن آمریکا برای حل و فصل مناقشه فلسطین و اسراییل را مسیری خواند که در انتها به بن بست می رسد.

«آلیک» - وزیر امور خارجه روسیه طرح معامله قرن آمریکا برای حل و فصل مناقشه فلسطین و اسراییل را مسیری خواند که در انتها به بن بست می رسد.

به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف که راهی مصر شده است در گفت وگو با روزنامه الاهرام افزود: بدون اجرای اصل دوحکومت برای حل مساله فلسطین، دستیابی به راهکار پایدار و تحقق صلح و آرامش در منطقه امکان پذیر نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه این را هم گفت که آمریکا هنوز جزییات معامله قرن را برای طرف روسی تشریح نکرده است.

 

** مخالف تبدیل سوریه به میدان رویارویی بازیگران منطقه ای هستیم

لاوروف در پاسخ به سوالی درخصوص موضع مسکو درباره حملات هوایی اسراییل به خاک سوریه نیز گفت: کشورش مخالف تبدیل شدن سوریه به میدان رویارویی بازیگران منطقه ای است.

وی گفت که روسیه در تماس با طرف های مربوطه بر اهمیت جلوگیری از تشدید تنش ها و وخامت اوضاع در سوریه تاکید دارد و معتقد است که تشدید تنش ها پیامدهای منفی نه فقط برای همسایگان سوریه بلکه برای کل منطقه به همراه خواهد داشت.

لاوروف خاطرنشان کرد به همین دلیل کشورش تلاش های گسترده ای برای تثبیت اوضاع در مناطق جنوب و جنوب غربی سوریه کرده است.

 

** بحران لیبی بر اثر مداخله ناتو بوجود آمد

لاوروف درباره تشدید تنش ها در لیبی نیز گفت که بحران فرسایشی لیبی بر اثر مداخله نظامی ناتو بوجود آمد و این کشور را به هرج و مرج کشاند.

وی تصریح کرد: بر اثر مداخله نظامی ناتو هرج و مرج بر لیبی حاکم شده و این کشور به منبع بی ثباتی و پناهگاه تروریستی در منطقه تبدیل شد.

لاوروف در ادامه خاطرنشان کرد که روسیه از تلاش های نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در لیبی حمایت می کند و امیدوار است کنفرانسی که قرار شده برای حل مساله لیبی برگزار شود به پیشبرد روند حل و فصل بحران این کشور کمک کند.

گفتنی است، لاوروف در سفر به مصر قرار است با مقام های این کشور درخصوص موضوعات مختلف همکاری های دو کشور ازجمله در عرصه مبارزه با تروریسم، موضوعات منطقه ای و برقراری کامل پروازها بین روسیه و مصر گفت وگو کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։