فا

سیاست

شنبه, 17 فروردين 1398 14:54

رییس جمهوری در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق: همکاری های ایران و عراق برای مبارزه با تروریسم گسترش می یابد

رییس جمهوری با بیان این که امنیت برای هر دو کشور ایران و عراق اهمیت دارد، گفت: همکاری های مرزی برای مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و قاچاق میان دو کشور قوی تر خواهد شد.

«آلیک» - رییس جمهوری با بیان این که امنیت برای هر دو کشور ایران و عراق اهمیت دارد، گفت: همکاری های مرزی برای مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و قاچاق میان دو کشور قوی تر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز شنبه در نشست خبری مشترک با عادل المهدی نخست وزیر عراق ضمن خیرمقدم به نخست وزیر عراق، بار دیگر از دولت و ملت این کشور به دلیل پذیرایی گرمشان در سفر به عراق تشکر و افزود: امیدواریم امروز و فردا بتوانیم میزبان خوبی برای هیات عراقی باشیم.

وی با بیان این که روابط دو ملت ایران و عراق روابط عمیق و تاریخی است، اظهار داشت: در طول قرن ها همواره بین دو ملت ایران و عراق روابط خوبی حاکم بوده و ما شاهد توسعه روابط بوده ایم.

روحانی اجرایی شدن توافقات در سفر اخیر خود به عراق را محورهای گفت و گوی خود با نخست وزیر عراق عنوان کرد و افزود: نخستین توافق مربوط به رایگان شدن ویزا بین ایران و عراق بود که هم اکنون دو کشور از این نعمت استفاده می کنند و امیدواریم این موضوع بتواند روابط دو کشور را تسهیل کند.

رییس جمهوری ادامه داد: در سفر بنده به عراق توافق بسیار مهمی برای لایروبی اروند رود انجام شد که در دیدار امروز هم مورد تاکید دو طرف قرار گرفت. امیدواریم تا پایان ماه رمضان همه برنامه های فنی آن تدوین شود و بعد از ماه رمضان شاهد شروع عملیات لایروبی در اروند رود باشیم.

روحانی خاطرنشان کرد: طرح مهم دیگر ما اتصال راه آهن ایران و عراق است که البته امیدواریم در آینده مسیرهای مختلف این راه آهن وصل شود. فعلا اتصال راه آهن شلمچه و بصره مورد تاکید دو طرف است که امیدوارم عملیات فنی آن انجام شود و بعد از ماه رمضان شاهد شروع عملیات اجرایی آن باشیم.

وی با بیان این که صادرات برق، گاز و در آینده نفت ما به عراق نیز ادامه پیدا می کند و در این زمینه آماده هستیم گفت: امیدواریم اتصالات بسیار خوبی نه تنها بین دو کشور بلکه در آینده برای کشورهای دیگر هم فراهم شود.

وی اضافه کرد: برای روابط مالی و پولی و بانکی بین دو کشور هم در ماه های گذشته قدم های خوبی برداشته شده است و امیدواریم در سفر آینده رییس بانک مرکزی کشورمان به بغداد شاهد تکمیل این قدم ها برای روابط مالی بین دو کشور باشیم.

رییس جمهوری روابط تجاری بین دو کشور را بسیار خوب عنوان کرد و گفت: برنامه ما در آینده حجم تجارت 20 میلیاردی بین دو کشور است و امیدواریم در ماه ها و سال های آینده هرچه زودتر به این نقطه برسیم.

روحانی ادامه داد: همچنین بین دو کشور توافق شد که شهرک های صنعتی مشترک در مرزهای دو کشور داشته باشیم و امروز توافق کردیم در قدم اول یک شهرک صنعتی در منطقه جنوب و یک شهرک صنعتی در منطقه غرب و منطقه اقلیم در اولویت کار ما قرار بگیرد.

وی گفت: امروز همچنین موضوع استاندارد برای کالاهای دو طرف و همچنین برای دارو و تجهیزات پزشکی مورد تاکید قرار گرفت. امیدواریم شرکت هایی که در این زمینه مسئول استاندارد هستند مورد توافق سریع دو کشور قرار گیرند.

روحانی با بیان این که روابط علمی و تحقیقاتی بین دو کشور از دیرباز بین دو کشور برقرار بوده است، گفت: ارتباط بسیار صمیمانه و نزدیکی از گذشته بین حوزه نجف و حوزه علمیه قم وجود داشته است و امیدواریم ارتباط دانشگاه ها و مراکز تحقیقات ما روز به روز با این کشور بیشتر شود و ما برای روابط علمی دو کشور آمادگی داریم.

رییس دولت دوازدهم با تاکید بر این که در بسیاری از مسایل منطقه نظرات ما مشترک است، گفت: در زمینه این که قدس به عنوان پایتخت دائمی فلسطین خواهد بود و جولان بخش جدایی ناپذیر از سرزمین سوریه خواهد بود، راه حل بحران یمن سیاسی است و جنگ هرچه سریعتر در یمن باید خاتمه پیدا کند و همچنین ثبات و امنیت در کل منطقه دو طرف اتفاق نظر دارند.

روحانی اضافه کرد: امروز همچنین همکاری های مرزی برای امنیت دو کشور، مبارزه با تروریسم، مبارزه با قاچاق مواد مخدر مورد تاکید قرار گرفت، امیدوارم روابط دو کشور در این زمینه قوی تر شود.

وی با بیان این که امنیت برای هر دو کشور اهمیت دارد، گفت: همکاری های مرزی برای مبارزه با تروریسم،مواد مخدر و قاچاق باید قوی تر شود. در این زمینه امروز بین دو وزارت کشور مذاکراتی انجام می شود. گاهی وقت ها شاهد مشکلاتی در مرز اقلیم و شمال غرب هستیم که حتما با همکاری هم جلوی این معضلات را خواهیم گرفت.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։