فا

سیاست

شنبه, 17 فروردين 1398 14:55

نخست وزیر عراق: صلح و ثبات عراق حاصل کمک ها و حمایت های ایران است

عادل عبدالمهدی گفت: جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تروریسم به عراق کمک های بسزایی کرد به طوری که ما امروز شاهد صلح و ثبات هستیم.

«آلیک» - نخست وزیر عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تروریسم به عراق کمک های بسزایی کرد به طوری که ما امروز شاهد صلح و ثبات هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، عادل عبدالمهدی امروز شنبه در نشست خبری با رییس جمهور ایران اظهار داشت: امروز بسیار خوشحالم که در ایران حضور دارم، ایران کشوری مسلمان، همسایه و دوست عراق است.

وی افزود: ایران دارای فرهنگ و تمدنی است که در عمق تاریخ نفوذ کرده و هیچ دو کشوری مانند ایران و عراق را نمی توان پیدا کرد که فرهنگ و تمدنی با این قدمت داشته باشند و اینگونه در زمینه علوم و انسانیت دستاوردهایی را داشته باشند.

عادل عبدالمهدی با اشاره به اظهارات رییس جمهوری ایران درباره توافقات دو کشور در سفر دکتر روحانی به بغداد، گفت: ما در این زمینه و در مورد همکارهای اقتصادی، امنیتی، تجارت، راه آهن و نفت و غیره با رییس جمهوری ایران هم نظر هستیم و معتقدیم این اقدامات ما را به سمت آینده بهتر و روشن هدایت می کند و نه تنها برای دو کشور ایران و عراق بلکه برای همه کشورهای جهان دستاورد خوبی خواهد بود.

نخست وزیر عراق اضافه کرد: ما در گذشته گفته ایم و امروز هم تاکید داریم که در خوشی و ناخوشی در کنار ملت ایران هستیم و به شما برای حادثه ناگوار سیل تسلیت می گوییم، ما هم در عراق همین مشکل را داشتیم.

عبدالمهدی بیان کرد: وقتی می گوییم دو کشور ایران وعراق مشترکاتی دارند یعنی وقتی سیل یا خشکسالی می آید برای هر دو کشور می آید که البته اینها نعمت های خداوند هستند و باید طوری برنامه ریزی کنیم که از آنها استفاده کنیم.

وی با اشاره به کمک های ایران به عراق برای مقابله با تروریسم، اظهار داشت: ایران به ما کمک کرد تا برای مقابله با تروریسم توانستیم موفیقت های زیادی به دست آوریم به طوری که امروز شاهد صلح و ثبات زیادی در عراق هستیم.

نخست وزیر عراق همچنین گفت: شاهدیم سفرهای مهمی به عراق انجام می شود و از پایتخت های معتبر دنیا به عراق سفر می کنند.

عبدالمهدی تصریح کرد: ما امروز شاهد بروز تحولات کیفی هستیم که هم به نفع مردم عراق و هم کشورهای منطقه است. اگر عراق به اینجا رسیده به دلیل حمایت های ایران از عراق است ما به دنبال این هستیم روابط موجود بین ما الگویی برای روابط بین کشورهای دیگر شود.

نخست وزیر عراق با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که روابط خوب میان ایران و عراق نیز بیشتر از گذشته ارتقا یابد، اظهار داشت: عراق به دنبال این نیست که خود را منحصر به همین سطح از روابط کند، بلکه به دنبال این است که روابطش را تعمیق بخشیده و آن را گسترش دهد، تا روابطی با کویت، سعودی، قطر، ترکیه، اردن، مصر و سایر کشور داشته باشیم.

وی ادامه داد: ما باید به دنبال این باشیم که این منطقه، منطقه ای باشد که در آن صلح وجود داشته باشد و جنگ ها در آن پایان یابد، خصوصا در مساله یمن خواستار این هستیم که صلح به این کشور بازگردد و تنها راه حل رسیدن به این موضوع راه حل سیاسی است.

نخست وزیر عراق افزود: در نشست های مشترکی که با هم داشتیم به این موضوع اشاره کردیم که احیانا تهدیداتی در شمال، غرب و جنوب عراق وجود دارد که ممکن است از خاک عراق علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده شود ما عزم خود را جزم کردیم تا در مقابل هرگونه تهدیدی از سوی هر کشوری در مورد ایران بایستیم.

عبدالمهدی بیان کرد: قانون اساسی عراق کاملا این موضوع را ممنوع کرده که از اراضی عراق و خاک این کشور حرکتی علیه کشور دیگر آغاز و انجام گیرد. ما با اینگونه اقدامات مقابله می کنیم و تلاش فراوان انجام می دهیم تا صلح و ثبات ایجاد شده و روابط صحیح پایه ریزی شود.

وی تصریح کرد: اگر اختلافی هم وجود دارد از راه حل های دیپلماتیک و مسالمت آمیز حل شود نه از راه حل های خشن و مسلحانه.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։