فا

سیاست

چهارشنبه, 28 فروردين 1398 09:21

عبدالمهدی: ادعای پمپئو درمورد فعالیت سپاه در عراق دروغ است

نخست وزیر عراق ادعای اخیر وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر فعال بودن سپاه پاسداران در اقتصاد عراق را رد و آن را تکذیب کرد.

«آلیک» - عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق ادعای اخیر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر فعال بودن سپاه پاسداران در اقتصاد عراق را رد و آن را تکذیب کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری های عراقی، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق عصر روز گذشته در کنفرانس خبری هفتگی خود پس از نشست هیات وزیران، با اشاره به ادعای اخیر وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که سپاه پاسداران فعالیتی در عراق ندارد.

وی در پاسخ به سوالی در این خصوص، ضمن ابراز تعجب از ادعای پمپئو مبنی بر اینکه 20 درصد اقتصاد عراق در دست سپاه پاسداران است، گفت: این که می گویند 20 درصد یا 10 درصد یا پنج درصد یا هر نسبت دیگری نمی دانم این ارقام را چگونه حساب کرده اند.

نخست وزیر عراق گفت: ما با ایران روابط اقتصادی و تبادل تجاری پیشرفته ای داریم اما این با داشتن روابط اقتصادی با سپاه متفاوت است.

عبدالمهدی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری در پاسخ به سوال دیگری در خصوص احتمال میانجیگری بغداد میان تهران و ریاض در جریان سفرش به عربستان، گفت که عراق از همکاری های سیاسی و اقتصادی میان کشورها استقبال می کند و در این زمینه نیز آمادگی دارد.

عبدالمهدی در این کنفرانس خبری همچنین از سفر روز چهارشنبه خود در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به عربستان سعودی خبر داد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در این خصوص گفت که بغداد و ریاض در آستانه تحولی بزرگ و تعمیق در روابط دو کشور هستند و در این سفر چندین یادداشت تفاهم میان طرفین امضا خواهد شد.

وی، سفر به فرانسه و آلمان را از دیگر برنامه های خود عنوان کرد که تا پیش از ماه رمضان انجام خواهد شد.

نخست وزیر عراق در پاسخ به سوالی در خصوص برخی تحرکات در استان بصره برای تبدیل آن به اقلیم مشابه اقلیم کردستان عراق گفت که تاسیس اقلیم در قانون اساسی عراق ضوابطی دارد و می توان آن را انجام داد و خود مردم بصره باید در این باره تصمیم بگیرند و این حق آنهاست همانطور که دیگران هم حق دارند نظر دیگری داشته باشند.

عبدالمهدی درعین حال گفت که چنین تصمیمی باید حساب شده و برای تامین اهداف و منافع واقعی باشد نه این که بصورت واکنشی انجام شود و بعدا مشکلاتی به بار بیاورد.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։