فا

سیاست

شنبه, 14 ارديبهشت 1398 09:57

پوتین به ترامپ: فقط مردم ونزوئلا حق تعیین سرنوشت خود را دارند

پوتین و ترامپ در تماسی تلفنی در خصوص طیف وسیعی از موضوعات از جمله بحران ونزوئلا گفت وگو کردند و پوتین به همتای آمریکایی خود گفت که فقط مردم ونزوئلا حق تعیین سرنوشت خود را دارند.

«آلیک» - روسای جمهور روسیه و آمریکا در تماسی تلفنی در خصوص طیف وسیعی از موضوعات از جمله بحران ونزوئلا گفت وگو کردند و ولادیمیر پوتین به همتای آمریکایی خود گفت که فقط مردم ونزوئلا حق تعیین سرنوشت خود را دارند.

به گزارش ایرنا به نقل از کرملین، ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ به تفصیل درباره اوضاع ونزوئلا مذاکره و تبادل نظر کردند و رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که فقط مردم ونزوئلا حق دارند سرنوشت کشور خود را تعیین کنند.

پوتین افزود: مداخله خارجی در امور داخلی ونزوئلا و تلاش برای تغییر حکومت در کاراکاس با استفاده از زور به چشم انداز حل و فصل سیاسی بحران در این کشور ضربه می زند.

 

** تحریم های کره شمالی باید کاهش یابد

رئیس جمهوری روسیه در ادامه این گفت وگو طرف آمریکایی را از نتایج اصلی دیدار خود با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی که هفته گذشته در ولادی واستوک برگزار شد، آگاه کرد.

پوتین خطاب به ترامپ گفت که اجرای داوطلبانه تعهدات از سوی پیونگ یانگ باید با گام های متقابل برای کاهش فشارهای تحریمی بر این کشور همراه باشد.

دو طرف در ادامه این گفت وگو بر اهمیت پیشبرد مستمر عاری سازی هسته ای و دستیابی به صلح پایدار در شبه جزیره کره نیز تاکید کردند و ترامپ از همتای روس خود خواست فشار بیشتری بر پیونگ یانگ بیاورد.

 

** درخواست از ترامپ: اوکراین توافقنامه مینسک را اجرا کند

دو طرف در خصوص مناقشات مسکو و کی یف نیز گفت وگو کردند و پوتین خطاب به همتای آمریکایی خود گفت که حکومت جدید اوکراین باید گام های واقعی برای اجرای توافقنامه مینسک که اهمیت کلیدی برای مناقشه داخلی در این کشور دارد، بردارد.

دو طرف توافق کردند که به تماس ها در سطوح مختلف ادامه دهند.

در گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین آمده است سران روسیه و آمریکا از گفت وگوی تلفنی که ماهیت سازنده و صریح داشت، ابراز خرسندی کردند.

خبرگزاری تاس نیز به نقل از رسانه های آمریکایی از مذاکره اتمی دو طرف خبر داده و نوشته است که سران روسیه و آمریکا بر سر رسیدن به توافق اتمی با مشارکت چین به توافق رسیدند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։