فا

سیاست

یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 10:57

اتحادیه اروپا از تمدید نشدن معافیت های نفتی و هسته ای ایران ابزار نگرانی کرد

فدریکا موگرینی و وزیران امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در بیانیه ای مشترک اقدام آمریکا از تمدید نکردن معافیت های نفتی و هسته ای مرتبط با ایران اظهار تاسف و نگرانی کردند.

«آلیک» - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در بیانیه ای مشترک اقدام آمریکا از تمدید نکردن معافیت های نفتی و هسته ای مرتبط با ایران اظهار تاسف و نگرانی کردند.

به گزارش ایرنا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه وزیران امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه بیانیه ای مشترک پیرامون تصمیم اخیر آمریکا در تمدیدن نکردن معافیت های نفتی و هسته ای دادند.

در این بیانیه آمده است است:

ما، نماینده عالی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه، تصمیم ایالات متحده در تمدیدن نکردن معافیت های مربوط به تجارت نفت با ایران را با تاسف و نگرانی مورد ملاحظه قرار می دهیم.

ما تصمیم ایالات متحده برای خودداری از تمدید کامل معافیت های مربوط به پروژه های هسته ای عدم گسترش در چارچوب برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را نیز با نگرانی دنبال می کنیم.

رفع تحریم های هسته ای بخشی اساسی از برجام است که هدف آن تاثیر مثبت نه تنها بر روابط تجاری و اقتصادی با ایران، بلکه مهم تر از آن بر زندگی مردم ایران است. ما از بازگرداندن تحریم ها توسط ایالات متحده پس از خروج آن ها از برجام عمیقا متاسفیم.

ما عمیقا معتقدیم که برجام در افزایش ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه کلیدی است.

ما به اتفاق بر تعهد مستمر خود به برجام که عنصری حیاتی از رژیم عدم اشاعه هسته ای در جهان است و برای امنیت ملی و جمعی اروپایی ها ضروری است، تاکید می کنیم.

برجام همچنان که در 14 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده است، عمل کرده و اهدافش محقق شده است.

ما پایبندی مستمر ایران به برجام را آنچنان که بارها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده، تایید می کنیم. ما از ایران می خواهیم که به اجرای مستمر برجام تحت تعهدات کامل مربوط به برجام و همچنین پیمان عدم گسترش تسلیحات هسته ای ادامه دهد.

دیگر طرف های برجام به همراه کشورهای ثالث علاقه مند به حمایت از برجام متعهد به تلاش برای حفظ و نگهداری از کانال های مالی و صادرات برای ایران هستند. ما به همراه شرکای اروپایی خود مصمم به پیگیری تلاش هایمان از جمله از طریق عملیاتی کردن سازوکار مالی ویژه (اینستکس) برای تداوم تجارت قانونی با ایران هستیم.

در همین ارتباط، سهامداران متعهد به افزایش چشمگیر مشارکت های مالی خود در بودجه عملیاتی اینستکس هستند. ما همه کشورها از جمله روسیه و چین به عنوان طرف های برجام را تشویق می کنیم که همه تلاش خود را از طریق گام های عینی برای پیگیری تجارت قانونی که این توافق مجاز کرده به کار گیرند.

ما نتیجه گیری های شورای اروپا در 4 فوریه 2019 و حمایت اتحادیه اروپا از توسعه روابط ایران و اتحادیه اروپا در زمینه علاقه مندی های مشترک را یادآوری می کنیم. ما در تکمیل تلاش ها برای حفظ برجام، از رویکردی جامع به همراه ایران با چشم انداز پرداختن به همه موضوعات مورد نگرانی از جمله مشارکت ایران در ثبات منطقه ای و فعالیت های موشکی آن حمایت می کنیم.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز گذشته به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد این کشور پنج مورد از هفت معافیت مرتبط با همکاری هسته ای غیرنظامی روسیه و کشورهای اروپایی با ایران را تمدید کرده است. این معافیت ها که روز شنبه منقضی می شد به مدت 45 روز تا 90 روز تمدید شده است.

این مقام ارشدآمریکایی گفت نیروگاه برق هسته ای بوشهر، تاسیسات غنی سازی فردو و تاسیسات هسته ای در اراک و راکتور تحقیقاتی تهران تاسیساتی هستند که مشمول تمدید معافیت شده اند.

مقام آمریکایی همچنین اظهار داشت که دو معافیت دیگر لغو شده است؛ یکی از این معافیت ها به ایران امکان می داد تا آب سنگین را به عمان منتقل کند و معافیت دیگری این اجازه را به روسیه می داد تا اورانیورم ایران را فرآوری کند.

واشنگتن پیشتر نیز اعلام کرد که پس از اتمام معافیت 8 کشور خریدار نفت ایران از تحریم های نفتی، این معافیت ها دیگر تمدید نمی شوند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم هایی را که براساس این توافق رفع شده بودند علیه ملت ایران بازگردند.

واشنگتن اما به دلیل نگرانی از بی ثباتی در بازار نفت و واکنش منفی کشورهای واردکننده نفت ایران، مجبور به اعطای معافیت به 8 کشور شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։