فا

سیاست

شنبه, 11 خرداد 1398 14:09

میانجیگران بین المللی ارمنستان و آذربایجان را به خویشتنداری در قره باغ دعوت کردند

گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در تازه ترین بیانیه خود ارمنستان و جمهوری آذربایجان را به خویشتنداری در منطقه مورد مناقشه قره باغ دعوت کرد.

«آلیک» - گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در تازه ترین بیانیه خود ارمنستان و جمهوری آذربایجان را به خویشتنداری در منطقه مورد مناقشه قره باغ دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری "توران" جمهوری آذربایجان، رؤسای آمریکایی، فرانسوی و روسی گروه میانجی مینسک ویژه حل مناقشه قره باغ در پی سفر اخیر به منطقه و دیدار با مسؤولان جمهوری آذربایجان و ارمنستان با صدور بیانیه مشترک، در رابطه با تلفات جانی اخیر در منطقه مورد مناقشه قره باغ ابراز نگرانی کرده و از طرفین مناقشه خواستار خودداری از دامن زدن به تنش در منطقه شدند.

رؤسای آمریکایی، فرانسوی و روسی گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ روزهای ۲۷ الی ۳۰ می (برابر ۶ الی ۹ خرداد ماه) جاری به منطقه سفر و با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان و الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و نیز وزیران امور خارجه هر دو کشور دیدار و راهکارهای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ را بررسی کردند.

میانجیگران بین المللی یکی از اهداف عمده این سفر را بررسی شرایط جاری در خط مقدم جبهه در منطقه مورد مناقشه قره باغ و نتایج دیدار اخیر رئیس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان در وین و نیز وزیران امور خارجه دو کشور در مسکو، اعلام کردند.

در سفر رؤسای گروه میانجی مینسک به منطقه وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان به انجام مرحله جدید مذاکرات در آینده نزدیک با حضور میانجیگران بین المللی موافقت کردند.

آمریکا، روسیه و فرانسه از سال ۱۹۹۷ میلادی ریاست مشترک در گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ را بر عهده دارند.

تلاش‌های میانجیگران بین المللی برای حل مسالمت آمیز مناقشه میان دو کشور قفقاز جنوبی جمهوری آذربایجان و ارمنستان تا به حال نتیجه‌ای نداشته است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։