Print this page
یکشنبه, 19 خرداد 1398 10:07

عبدالمهدی در دیدار با وزیر خارجه آلمان: عراق برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن هیات اعزام می کند

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در دیدار با نخست وزیر عراق تاکید کرد که اتحادیه اروپا و آلمان به برجام پایبند هستند و وی برای تاکید بر همین پایبندی به زودی به تهران سفر خواهد کرد.

«آلیک» - عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق خطاب به وزیر امور خارجه آلمان گفت که بغداد از هر اقدامی در جهت ثبات منطقه و جهان حمایت می کند و در همین راستا قصد دارد هیات ها و پیام هایی را به تهران و واشنگتن و اروپا می فرستد.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر عراق روز گذشته در دیدار هایکو ماس وزیر خارجه آلمان با وی، همچنین بر ضرورت تداوم گفت و گوها میان عراق و آلمان و همکاری برای ایجاد تفاهم‌هایی تاکید کرد که مانع آسیب دیدن ملت‌های منطقه از تبعات بحران جاری شود.

وی همچنین با استقبال از تقویت روابط دو جانبه عراق و آلمان، خواستار اجرایی شدن توافقات انجام شده میان دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی و تفاهم‌های منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم در جریان سفر اخیر خود به برلین شد.

عبدالمهدی همچنین از خرسندی ملت عراق از تقویت روابط بغداد و برلین و وجود اعتماد به آلمان در عراق بعنوان یک کشور دوست و همچنین قدرت صنایع و کیفیت تولیدات آن خبر داد.

گزارش دفتر نخست وزیری عراق حاکی است که در این دیدار دو طرف در خصوص تحولات منطقه و موضع عراق و اتحادیه اروپا در خصوص بحران جاری در این منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر خارجه آلمان نیز در بغداد تاکید کرد که سفر آتی وی به تهران با هدف تاکید بر پایبندی برلین و اتحادیه اروپا به برجام صورت می گیرد.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در دیدار با نخست وزیر عراق تاکید کرد که اتحادیه اروپا و آلمان به برجام پایبند هستند و وی برای تاکید بر همین پایبندی به زودی به تهران سفر خواهد کرد.

وی گفت: اتحادیه اروپا درهمین راستا سازوکاری جهت کاهش تحریم ها و انجام تعاملات مالی با ایران قرار داده است.

ماس افزود که در سفر به تهران همچنین بر اهمیت باقی ماندن ایران در برجام تاکید خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران بارها با اشاره به عدم تحقق وعده های اتحادیه اروپا در اجرای تعهدات خود در چارچوب برجام، تاکید کرده است که صبر ایران بی نهایت نخواهد بود و اروپایی ها بجای حمایت صرفاً سیاسی از برجام باید به آن بویژه در حوزه اقتصادی و پولی عمل کنند.

وزیر امور خارجه آلمان در ملاقات خود با نخست وزیر عراق همچنین بر حمایت کشورش از نقش متعادل عراق در منطقه بویژه در سایه بحران کنونی در منطقه و تنش جاری میان آمریکا و ایران تاکید کرده است.

ماس گفت: ثبات منطقه برای آلمان بسیار مهم است و ما از بهم خوردن آن بشدت نگران هستیم.

وی در این دیدار همچنین با ابلاغ پیام آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و تاکید وی بر استقبال از تقویت روابط میان دو جانبه، بر اجرای توافقنامه های امضا شده میان مقامات دو کشور از جمله با شکست زیمنس برای توسعه صنعت تولید برق عراق تاکید کرد.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان روز گذشته در نخستین روز سفر منطقه‌ای خود به بغداد سفر کرد و در نخستین دیدار خود با برهم صالح رئیس جمهوری عراق ملاقات کرده بود.

صالح در این دیدار بر هماهنگی مواضع کشورش با اروپا در قبال تحولات منطقه‌ای و بین المللی تاکید کرد.

درهمین حال تارنمای وزارت خارجه آلمان نیز پیشتر در مطلبی با اشاره به آغاز سفر منطقه‌ای هایکو ماس وزیر خارجه این کشور، اعلام کرد وی روز دوشنبه در تهران با محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار خواهد کرد.

بر این اساس سفر ماس به تهران نشانه‌ای از تلاش‌های برلین، پاریس و لندن برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران است.

وزیر خارجه آلمان در این سفر علاوه بر تاکید بر لزوم حفظ و اجرای تعهدات برجام از سوی ایران، به دنبال رایزنی برای حفظ امنیت و ثبات در منطقه است.

اخبار مرتبط