Print this page
یکشنبه, 19 خرداد 1398 11:26

واکنش سفیر پیشین فرانسه در واشنگتن به ادعاهای ترامپ و مکرون علیه ایران

ژرار آرو به دنبال ادعاهای تازه دونالد ترامپ و امانوئل مکرون روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در خصوص برنامه موشکی ایران و دیگر مسائل، نسبت به عواقب این گونه ادعاها هشدار داد.

«آلیک» - سفیر پیشین فرانسه در آمریکا به دنبال ادعاهای تازه دونالد ترامپ و امانوئل مکرون روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در خصوص برنامه موشکی ایران و دیگر مسائل، نسبت به عواقب این گونه ادعاها هشدار داد.

به گزارش ایرنا، ژرار آرو در توئیتی نسبت به ادعاهای جدید واشنگتن و پاریس به برنامه موشکی ایران واکنش نشان داد و نوشت: امروز، نگران شنیدن استدلال های مشابه آنچه در سال ۲۰۰۳ علیه عراق اتفاق افتاد، علیه ایران اغلب از همان زوایا هستیم.

او با هشدار نسبت به فجایع ناگوار طرح چنین ادعاهایی افزود: آیا آنها از فجایع رفع نشده چیزی نیاموختند؟

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه گذشته در دیدار مشترک با یکدیگر ادعاهایی را در خصوص برنامه موشکی ایران و مسائل دیگر مطرح کردند.

به گزارش یورونیوز، ترامپ که برای شرکت در آیین هفتاد و پنجمین سالگرد پیاده‌سازی نیروهای متفقین در پایان جنگ جهانی دوم به فرانسه سفر کرده بود، روز پنج شنبه گذشته در شهر کان در شمال غربی فرانسه در حضور میزبان خود امانوئل مکرون همتای فرانسوی اش ادعا کرد "ایران کشوری است که به بن ست می خورد، زیرا تحریم‌ها پرقدرت بوده‌اند. اما آمریکا می‌تواند این وضعیت را تغییر دهد. من درک می‌کنم که آن‌ها می‌خواهند مذاکره کنند. ما برای مذاکره با ایران آماده‌ایم، اما آن‌ها نباید به تسلیحات اتمی دست یابند".

مکرون هم گفت: "ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هدف مشترک فرانسه و آمریکاست و برای تامین این هدف باید مذاکرات بین‌المللی انجام شود."

وی بدون اینکه نامی از توافق هسته ای ایران (برجام) برده باشد مدعی شد: "هدف آن بوده که ایران تا سال ۲۰۲۵ به سه مورد عدم تولید سلاح هسته‌ای، توقف فعالیت موشکی و توقف تحرکات منطقه‌ای پایبند باشد."

مکرون همچنین به برنامه موشکی ایران اشاره و بار دیگر با تاکید بر مواضع مغرضانه فرانسه علیه ایران گفت: "می‌خواهیم توانمندی موشکی و فعالیت های منطقه‌ای آنها (ایران) را محدود کنیم."

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم در اظهاراتی مضحک مدعی شد دستاوردهای کشورمان در عرصه موشکی و نظامی جعلی و فتوشاپ است! و ایران همواره در تلاش است تا دیدگاه‌هایی غیرواقعی و فریبکارانه را در خصوص دستاوردها و تلاش‌های خود ایجاد کند.

اخبار مرتبط