فا

سیاست

یکشنبه, 23 تیر 1398 10:00

دیدارهای موگرینی با مقامات عراقی

محمد علی الحکیم در دیدار با فدریکا موگرینی اظهار کرد: منطقه آماده آغاز جنگ جدیدی نیست چراکه جنگ فعلی علیه تروریسم هنوز پایان نیافته است.

«آلیک» - وزیر خارجه عراق در دیدار با رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا اظهار کرد: منطقه آماده آغاز جنگ جدیدی نیست چراکه جنگ فعلی علیه تروریسم هنوز پایان نیافته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، محمد علی الحکیم، وزیر خارجه عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا اظهار کرد: بهترین راه برای از بین بردن تنش فعلی در منطقه آغاز مذاکرات است.

وزیر خارجه عراق گفت: عراق نباید در بحران فعلی میان ایران و آمریکا به میدان درگیری تبدیل شود بلکه باید در کنار تلاش‌های کشورهایی مثل کویت و عمان نقش خود را در حل بحران ایفا کند.

موگرینی نیز در این دیدار ضمن تاکید بر حمایت اتحادیه اروپا از پیشنهاد عراق برای برگزاری کنفرانس منطقه‌ای درباره افزایش تنش‌ها میان آمریکا و ایران گفت: به جای تنش‌هایی که نتایج خطرناکی برای همه خواهد داشت، گفت‌وگو بهترین راه برای حل تنش‌ها است.

وزارت خارجه عراق نیز با انتشار بیانیه‌ای درباره دیدار الحکیم و موگرینی اعلام کرد: دو طرف بر لزوم کاهش تنش‌های فعلی در منطقه و پایبندی به تعهدات خود درباره برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه تاکید کردند.

همچنین در این بیانیه آمده است: در دیدار موگرینی و الحکیم روابط عراق و اتحادیه اروپا، اهمیت تقویت همکاری‌های دو طرف در تمامی زمینه‌ها، اولویت‌های همکاری میان دو طرف، تقویت دوستی‌ها و نیز همکاری در زمینه مبارزه با داعش بررسی شد، دو طرف گفت‌وگوهای بسیاری درباره آخرین تحولات منطقه داشتند و موگرینی از همکاری‌های عراق در جنگ علیه تروریسم و فداکاری‌های نیروهای عراقی تقدیر کرد و گفت: از تلاش‌های عراق برای مقابله با تمامی انواع تفکرات تروریستی حمایت می‌کنیم.

طبق بیانیه وزارت خارجه عراق دو طرف توافق کردند، توافق‌نامه همکاری که در اوت ۲۰۱۸ وارد فاز اجرایی می‌شود، برای تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های حقوق بشر، اقتصاد، انرژی، امنیت، حمل و نقل و محیط زیست باشد.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق نیز در دیدار با موگرینی از اروپا خواست در راستای حمایت از عراق در مرحله پساداعش، با این کشور روابط خوبی داشته باشند.

عبدالمهدی گفت: عراق اتحادیه اروپا را شریکی مهم و اصلی برای خود می‌داند و به دنبال جذب سرمایه‌های اروپایی و افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است.

او در ادامه از کشورهای بزرگ خواست عراق را براساس واقعیات موجود و به عنوان کشوری که به تازگی از جنگ‌ها رها شده و به شکلی قدرتمند و سازنده روبه پیشرفت است و نه به عنوان کشوری که سال‌ها از ثبات برخوردار بوده، ارزیابی کنند.

او گفت: باید ملاک‌های اجرایی در رتبه‌بندی روابط بین‌المللی درباره عراق به عنوان کشوری که پس از جنگ‌های طولانی ثبات یافته بررسی شوند به همین دلیل به نوعی توجه مثبت نیاز است.

موگرینی تاکید کرد: عراق شاهد گذار بزرگی به سوی شرایط بهتر بوده و هدف اصلی از سفرم به عراق تاکید بر حمایت سیاسی، معنوی و پولی اتحادیه اروپا از عراق است.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت: عراق یکی از بهترین شرکای اتحادیه اروپاست.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز در کاخ السلام در بغداد میزبان موگرینی بود.

رئیس جمهوری عراق در این دیدار بر اهمیت استفاده از تجربه‌های کشورهای اروپایی در زمینه بازسازی شهرهای آزاد شده تاکید کرد و گفت: همکاری‌ها میان دو طرف برای دور کردن مردم منطقه از پیامدهای جنگ‌ها ضروری است و هماهنگی و رایزنی با اتحادیه اروپا درباره مسائل و تحولات موجود اهمیت دارد.

او همچنین گفت: استفاده از تجربه‌های اروپا در بازسازی شهرهای آزاد شده و حمایت از عراق برای کمک به آوارگان و ایجاد فضاهایی ایمن برای آنها و نیز مشارکت اتحادیه در طرح‌های عمرانی، خدماتی و انسانی اهمیت دارد.

موگرینی نیز در دیدار با برهم صالح ضمن تقدیر از پیشرفت به وجود آمده در عراق بر حمایت کشورهای اروپایی از ثبات و سیاست‌های عادلانه کشورهای منطقه تاکید کرد و گفت: همکاری ما با عراق برای دستیابی به اهداف تعیین شده در کنفرانس سال گذشته در کویت ادامه دارد.

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق نیز در دیدار با موگرینی با تاکید بر رویکرد پارلمان برای تقویت روابط خود با کشورهای اتحادیه اروپا، پارلمان اروپا و دیگر پارلمان‌های کشورهای عضو گفت: دیپلماسی پارلمانی برای تقویت روابط میان کشورها اهمیت دارد. عراق به حمایت اتحادیه اروپا و جامعه جهانی نیاز دارد.

الحلبوسی افزود: امروز عراق پس از پیروزی بر تروریسم برای ایجاد روابط مستحکم و متعدد در شرایط بهتری قرار دارد و رویکرد دولت و پارلمان عراق آغاز روابط با کشورهای عربی، منطقه و جهان در تمامی زمینه‌هاست.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։