فا

سیاست

سه شنبه, 01 مرداد 1398 11:21

اصلاح قوانین مالیاتی و چشم انداز صنعتی شدن ارمنستان

نخست وزیر ارمنستان در جریان سفر خود به مرکز تکنولوژی شهر گیومری ضمن آشنایی با پروژه های سرمایه گذاری در این منطقه، توضیحاتی درباره اصلاح قوانین مالیاتی و سیاست های دولت خود برای صنعتی شدن این کشور ارائه کرد.

«آلیک» - نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در جریان سفر خود به مرکز تکنولوژی شهر گیومری ضمن آشنایی با پروژه های سرمایه گذاری در این منطقه، توضیحاتی درباره اصلاح قوانین مالیاتی و سیاست های دولت خود برای صنعتی شدن این کشور ارائه کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روز شنبه نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در مراسم اختتامیه یک کنفرانس اقتصادی در شهر گیومری شرکت کرد. در ابتدا پاشینیان از نمایشگاهی که در حاشیه این کنفرانس برای معرفی محصولات تولیدی برگزار شده بود، بازدید کرد. در این نمایشگاه محصولات کشاورزی، اجناس وکالاهای فرآوری شده، محصولات نساجی، کفش و غیره به نمایش درآمده بود. پاشینیان از نمایندگان شرکت های تولیدکننده درباره نحوه تولید و برنامه های آینده شان سوالاتی کرد. نخست وزیر ارمنستان با اشاره به این کنفرانس اقتصادی، خاطر نشان کرد که این رویداد فرصتی برای صحبت درباره رویکردهای مفهومی سیاست اقتصادی دولت یک سال پس از انقلاب رنگی ارمنستان است.

پاشینیان گفت: "اساسا این مفاهیم باید به عنوان مقررات مفهومی انقلاب اقتصادی ای نامیده شود که به زودی آن را تکمیل کرده و به عنوان استراتژی کامل درباره نحوه نگرش ما به ساختار اقتصادی و توسعه ارمنستان ارائه خواهیم کرد. در این مرحله، توانستیم یک قدم مهم به نام «اصلاح قانون مالیات» برداریم. در سیاست اقتصادی شاهد سطوح مختلفی از تغییرات مالیاتی شامل سیاست کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ هستیم". وی افزود که تمرکز بر روس کسب و کارهای بزرگ خواهد بود. نخست وزیر ارمنستان گفت که از ابتدای ژانویه، کسب و کار کوچک از همه انواع مالیات معاف خواهد شد و مالیات بر درآمد این شرکت ها به جای 23 درصد معادل 5 هزار درام تعیین خواهد شد.

نخست وزیر ارمنستان ادامه داد: "این پیشنهاد با هدف تقویت فعالیت های تجاری اولویت بندی شده است. در نتیجه ما حمایتمان از شهروندان را تضمین می کنیم و خواستار اقدام هستیم. این اقدام، ابزار مهمی برای غلبه بر فقر است. به عنوان مثال، امروزه در مورد کسب و کارهای خانوادگی سطح معافیت مالیاتی را به 24 میلیون درام افزایش داده ایم. برای کمک به کسانی که در مراکز تجاری کار نمی کنند، اقامتگاه های تجاری خارج از ایروان نیز از اول ژانویه از این قانون بهره مند خواهند شد. مهمان خانه ها با گردش مالی تا 24 میلیون درام نیز از این امتیاز استفاده خواهند کرد."

به گفته وی، سیاست اقتصادی دولت به دنبال حمایت های اجتماعی است. از اول ژانویه رانندگان تاکسی که کارآفرین شخصی نیستند، از پرداخت عوارض معاف شدند. پیش از این رانندگان تاکسی می بایست ماهانه 12 هزار درام در ایروان و 8 هزار درام در سایر استان ها عوارض پرداخت می کردند. علاوه بر این فرآیند صدور مجوز برای این رانندگان نیز رایگان شده است.

پاشینیان افزود: "این بدان معناست که هموطنان ما فرصت مشارکت در فعالیت های تجاری خواهند داشت و ما امیدواریم که این امر معیاری برای همکاری دولت و شهروندان باشد. با مستثنی کردن رانندگان تاکسی از پرداخت عوارض و مالیات، امیدواریم که آن ها کیفیت خدمات خود را بهبود ببخشند. توجه داشته باشید که توریست ها از رانندگان تاکسی تاثیر پذیر هستند. وظیفه ما این است که اطمینان حاصل کنیم که هر گردشگر خارجی می خواهد هموطنان خود را تشویق به سفر به ارمنستان کند."

وی گفت که با اصلاحات مالیاتی جدید، افرادی که به کارهای خانگی اشتغال دارند، از مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهند بود. آستانه مالیات برای رستوران ها به 1 ژوئیه 2018 بازگردانده شده است، قانون عطف به ماسبق شده و به رستوران ها فرصتی برای بازپس گیری مالیات ها داده شده است.

نخست وزیر ارمنستان با اشاره به مبارزه با سیستم اقتصادی فسادمحور این کشور و عدم مماشات در این زمینه گفت: "انگیزه ای قوی برای توسعه گردشگری داریم. اکثر این بخش ها با گردشگری در ارتباط هستند. به گفته بانک مرکزی، گردشگران طی نیمه اول سال 2019 در ارمنستان مبلغ 120 میلیون دلار خرج کرده اند. با این سیاست، فرصت های اقتصادی برای شهروندان جمهوری ارمنستان فراهم می شود."

پاشینیان با اشاره به رویدادهای اخیر شهر ایجوان، تاکید کرد که دولت قصد ندارد دست به سازش های غیرقانونی بزند. وی گفت: "ما فکر میکنیم که زمینه کاری مساعدی برای شهروندان جمهوری ارمنستان ایجاد کرده ایم تا آن ها نان خود را با کار خلاقانه به دست آورند و به طور مداوم در همین مسیر فعالیت خواهیم کرد."

نخست وزیر ارمنستان درباره مشکل حسابرسی پول های نقد و به طور خاص در مورد اینکه دولت چگونه می تواند بفهمد که یک شرکت در سال گردش مالی 24 میلیون درامی دارد یا نه، گفت: "یک راه کار وجود دارد: گردش گسترده  CCMها. هر شخص باید برای هر معامله یک ثبت نقدی انجام دهد. اگر ما بینیم که این شرکت یک شرکت کوچک است، از مالیات معاف می شود. سیاست دولت در این راستا تشدید خواهد شد و از قانون باید به شدت پیروی کرد". در عین حال پاشینیان تأکید کرد که وضعیت اقتصادی ارمنستان نمی تواند تنها محدود به پیشرفت های فوق الذکر کسب و کار های کوچک باشد.

پاشینیان با تاکید بر این که گذشت زمان اثربخشی سیاست مالیات بر درآمد ثابت را نشان خواهد داد، اضافه کرد: "کشور ما باید یک دولت صنعتی باشد. در آینده ای نزدیک، ما بر توسعه انواع صنایع تمرکز خواهیم کرد. با اصلاحات مالیاتی جدید، ما یک مالیات بر درآمد ثابت ایجاد کرده ایم و می دانیم که در مورد آن نیز نگرانی هایی وجود دارد، زیرا در سال آینده حقوق 146 هزار نفر افزایش خواهد یافت. در همین حال، این افراد اقلیتی در میان شاغلین هستند. من فکر می کنم تصمیم درستی گرفته ایم. عرف حقوق سایه در ارمنستان گسترده است. با معرفی مالیات بر درآمد ثابت، ما فرصتی برای کارفرمایان و کارکنان ایجاد می کنیم تا از سایه خارج شوند. باید مدتی منتظر بمانیم تا ببینیم چگونه این همبستگی تغییر می کند. در سال های آینده، میزان مالیات بر درآمد را 20 درصد کاهش خواهیم داد، یعنی مالیات بر درآمد برای همه کاهش می یابد."

وی تاکید کرد که تصویب چنین سیاستی نیز در ارتباط با چشم انداز دولت درباره آینده جمهوری ارمنستان است. پاشینیان با اشاره به این که به جز کراوات از لباس های تولید ارمنستان استفاده می کند، خاطر نشان کرد: "ما به خاطر کسانی که حقوق بالا دریافت می کنند، مورد سرزنش قرار می گیریم. می گوییم که سیاست درآمد بالا را دنبال می کنیم. هنگامی که میگوییم به دنبال ساختن یک کشور تکنولوژیک هستیم، معتقدیم که ما دیگر نباید بخش کم حقوق داشته باشیم؛ بازار کار باید با حقوق های بالا و کارکنان متخصص برجسته شود. چشم انداز استراتژیک ما برای حل این مشکل، صنعتی سازی کشور است و ما باید مساله چگونگی حمایت از صنعت و صادرات صنایع را حل کنیم. اجازه دهید به شما یادآوری کنم که این امر یکی از مقدمات اولیه برنامه دولت است، اما من می خواهم توجه شما را به فرهنگ چند منظوره ای که در حمایت از تولید داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، جلب کنم. شهروندان و مصرف کنندگان در هنگام خرید باید اولویت را به کالاها و خدمات تولید داخل بدهند. متاسفانه، تولید داخلی ما کوچک است، اما پشتیبانی کوچک می تواند در اینجا اهمیت قاطع داشته باشد."

پاشینیان در مورد بهبود محیط سرمایه گذاری گفت که دولت باید سعی کند به عنوان مصرف کننده اصلی محصولات داخلی عمل کند، اما در اینجا مجریان ممکن است با یک مشکل بزرگ مواجه شوند. وی ادامه داد: "هر ساله دولت خریدهای اصلی را انجام می دهد، اما همانطور که می دانید، خریدها برای سال آینده برنامه ریزی می شوند.  این مساله نمی تواند یک سرمایه گذاری جذاب برای کارآفرینان باشد؛ بنابراین، ما تصمیم مهمی گرفته ایم. سازمان های دولتی و شرکت ها باید برنامه های خرید خود را برای 5 تا 10 سال آینده برنامه ریزی کنند. وظیفه ما برای برنامه ریزی این مساله این است که به عنوان مثال مشخص کنیم چه تعداد کامپیوتر قرار است خریداری شود و با برآوردهای مناسب ببینیم که آیا تولید سخت افزار طی ده سال آینده از لحاظ اقتصادی می تواند سودمند باشد یا نه. اگر مشخص شود که این محصول مورد نیاز از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست، قانون مربوطه مطابق با آن باید اصلاح گردد. از این رو قراردادی بلندمدت با سرمایه گذاران امضا خواهد شد تا یک محصول مشخص را در ارمنستان تولید کنند. سرمایه گذاران باید درک کنند که نیاز به شریک خارج از ارمنستان در هنگام خرید دارند تا فرایند تولید تا زمانی که ممکن باشد ادامه یابد.

نخست وزیر ارمنستان در مورد توسعه اقتصادی به اهمیت اصلاح زمین های زراعی اشاره کرد. به نظر وی 30 درصد از نیروی کار ارمنستان در کشاورزی مشغول به کار هستند و 14 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور مربوط به این حوزه است. پاشینینان گفت: "سهم نیروی کار در بخش کشاورزی باید کاهش یابد و سهم شرکت کنندگان در صنعت باید در ارمنستان افزایش یابد. به این معنا، اصلاحات ارضی بسیار مهم است، که باید فرصتی برای توسعه صنعت و افزایش بهره وری کار فراهم آورد. این تلاش ها باید مسیر مهم بعدی سیاست دولت باشد. ما همچنین بخش فناوری را به عنوان یک شاخه مهم اقتصادی می بینیم. آخرین اصلاحات قانونی شرایط بهتری برای شروع کار ایجاد کرده اند و ما همچنان به دنبال این سیاست خواهیم بود. ما همچنین به دنبال توسعه ملموس مجتمع های نظامی-صنعتی هستیم و امیدواریم که ایجاد «وزارت صنایع فناوری پیشرفته» به نتایج مشخصی برسد."

پاشینیان اضافه کرد: "در یک مراسمی، من گفتم که مناطق صنعتی و تاسیساتی در 30 سال گذشته به فضاهای تجاری تبدیل شده اند و نمایشگاه های تجاری در 30 سال آینده باید به مناطق صنعتی تبدیل شوند و جمهوری ارمنستان باید یک بار دیگر آن شکوه صنعتی خود را بازیابد. صنایع جدید مانند صنایع قدیمی نخواهد بود، ما توانایی فکری کافی در اختیار داریم و می توانیم به تدریج با اصلاحات آموزشی، توان بالقوه خود را بالفعل کنیم. معتقدیم که این امر همچنین به ما کمک می کند تا مشکل جمعیتی ارمنستان  را حل کنیم. این مسئله باید با تصمیم گیری موثر و نه از طریق برنامه های اجتماعی حل شود."

نخست وزیر ارمنستان با فراخواندن همه برای تصمیم گیری عمیق و نشان دادن اراده قطعی در اجرای تصمیماتشان، نتیجه گیری کرد: "مشکل جمعیتی کشور زمانی حل شد که در دوران اتحاد جماهیر شوروی حوزه صنعت توسعه پیدا کرد. اگر از اشتباهات گذشته درس بگیریم، می توانیم برای دومین بار هم همین کار را انجام دهیم."

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در جریان سفر خود به مرکز تکنولوژی شهر گیومری با پروژه های سرمایه گذاری در این منطقه در حوزه های کشاورزی، گردشگری، صنایع فرآوری و دیگر بخش ها آشنا شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։