فا

سیاست

چهارشنبه, 02 مرداد 1398 09:16

سفیر ایران در سازمان ملل در واکنش به معامله قرن: آرمان ملت ها را نمی‌توان خرید

سفیر ایران در سازمان ملل متحد، تنها راه حل بحران در سرزمین های اشغالی را پایان اشغالگری دانست و در واکنش به معامله قرن آمریکایی ها گفت: آرمان ملت ها را نمی توان خرید.

«آلیک» - سفیر ایران در سازمان ملل متحد، تنها راه حل بحران در سرزمین های اشغالی را پایان اشغالگری دانست و در واکنش به معامله قرن آمریکایی ها گفت: آرمان ملت ها را نمی توان خرید.

به گزارش ایرنا، اسحاق آل حبیب عصر روز گذشته در نشست عمومی شورای امنیت سازمان ملل متحد که درباره فلسطین برگزار شد، افزود: تحول عمده از زمان نشست قبلی، تلاش‌ها جهت اجرای عملی به اصطلاح «معامله قرن» از طریق تشکیل نشستی در بحرین در مورد فلسطین بود.

وی با بیان اینکه این طرح با نیات شوم طراحی، بر مفروضات نادرست و رهیافت‌های غیرواقعی بنا شده و به طور مسلم محکوم به شکست است، ادامه داد: این پیشنهاد با نیات شوم ارائه شده است چون توسط آمریکایی ارائه شده که به سیاست‌های جانبدارانه و حمایت‌های بی‌قید و شرط از اسرائیل و عملکرد ناعادلانه نسبت به فلسطینی‌ها معروف است.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: آخرین نمونه اقدامات آن، انتقال سفارت آمریکا به قدس و شناسایی حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی سوریه بود که هر دو نقض فاحش قواعد آمره حقوق بین الملل به شمار می‌روند.

آل حبیب با انتقاد از اینکه در طول هفت دهه گذشته، شورای امنیت به دلیل حمایت بی قید و شرط آمریکا از رژیم صهیونیستی، نتوانسته قدرت اشغالگر را به خاتمه اشغال وادار سازد، اظهار کرد: این حمایت مداوم در زمانی که اسرائیل شدیدترین و وحشیانه ترین جنایات را مرتکب می‌شود، رژیم صهیونیستی را برای تداوم ارتکاب نظام مند تمامی جرایم بین المللی، در بی کیفری کامل، تشجیع کرده است.

وی افزود: به اتکای چنین حمایت‌هایی است که اسرائیل به سیاست‌های توسعه طلبانه و اقدامات نامشروعش در سرکوب فلسطینی‌ها، در نقض کامل حقوق بی نادین آنها، ادامه داده است. یکی از نمونه‌های چنین سبوعیتی، محاصره غزه طی یک دهه گذشته از سوی اسرائیل است که آن را به بزرگترین زندان باز دنیا تبدیل کرده است. این محاصره غیرانسانی باید خاتمه یابد.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: همچنین این به اصطلاح «معامله قرن»، براساس رهیافت‌های نادرست بنا شده است چرا که قصد خرید تمامی آمال و آرمانها، عزت و شرافت، اموال و قلمرو، و حقوق ذاتی کل یک ملت را دارد. به طور مسلم این اقدام، توهمی بیش نیست و قطعاً به طور کامل شکست خواهد خورد.

آل حبیب اضافه کرد: آرمان فلسطین براساس مبارزه یک ملت برای آزادی، استقلال، کنترل کامل بر سرزمین آباء و اجدادی، حفظ هویت و اماکن فرهنگی و مذهبی، و حفظ شرافت و عزت بنا شده است. تقلیل چنین آرمان مقدس و شریفی به بهبود وضع اقتصادی، اشتباه‌ترین رهیافت برای حل معضل فلسطین است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر آن، این به اصطلاح «معامله قرن»، براساس یک رهیافت غیرواقعی بنا شده است چرا که همه گروه‌های فلسطینی، بدون استثنا، قویاً این معامله را رد کرده‌اند. در عین حال، قدس شریف علاوه بر فلسطین، برای تمامی مسلمانان عزیز است و هیچ مسلمانی در دنیا هرگز چین طرح خفت‌باری را نخواهد پذیرفت. قدس شریف پایتخت فلسطین بوده و خواهد ماند.

معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: تاریخ به ما می‌گوید که هیچ ملتی بر سر آرمان‌های مقدس خود معامله نکرده است و ملت فلسطین نیز از این قاعده مستثناء نیست. هفت دهه مبارزه و مقاومت فلسطینی‌ها به خودی خود و به روشنی ثابت می‌کند که آنها مصمم، قاطع و ثابت قدم در مسیر تحقق اهداف شریف خود برای آزادی و استقلال حرکت می‌کنند.

آل حبیب تصریح کرد: آنها هفت دهه مشقت اقتصادی را برای آزادی سرزمین‌هایشان تحمل کرده‌اند. آنها به دنبال آزادی و استقلال هستند و هنگامی که اشغال پایان یافت، به خوبی می‌دانند چگونه اقتصاد کشورشان را بهبود بخشند.

وی با بیان اینکه "جامعه بین الملی باید به حمایت قوی خود از فلسطینی‌ها در مبارزه برای آزادی قلمروشان ادامه دهد"، یادآور شد: ماهیت واقعی و هدف اصلی این به اصطلاح «معامله قرن»، تثبیت اشغال به بهانه بهبود وضعیت اقتصادی است. جهان باید در مقابل این حرکت غیرعادلانه بایستد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: این شورا باید به دور باطل زورگویی آمریکا خاتمه دهد که به صورت غیرقانونی و گستاخانه این نهاد را در قبال اسرائیل خنثی و غیرموثر کرده است. این سیاست مزورانه باید خاتمه یابد و شورا باید بتواند نقش مبتنی بر منشور خود را در حمایت از فلسطینی‌ها ایفا کند.

آل حبیب با تاکید بر اینکه "حل معضل فلسطین نظیر هر بحران دیگری بدون توجه به ریشه‌های بنیادین آن میسر نیست"، اظهار کرد: هیچ راه حل سحرآمیزی وجود ندارد. اشغال غیرقانونی فلسطین ریشه اصلی این بحران و تنها راه حل آن نیز خاتمه اشغال است.

وی افزود: نماینده اسرائیل، با نادیده گرفتن کامل دستورکار این نشست که متمرکز بر مساله فلسطین بوده و توسط همه نیز محترم شمرده شد، بار دیگر تلاش کرد تا توجهات را از جنایات این رژیم دور کند؛ در حالی که وی باید توضیح می‌داد که چرا آنها به اشغال فلسطین ادامه می‌دهند و به تخریب و کشتار می‌پردازند؟

معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: وی باید توضیح می‌داد که چرا به سایر کشورها حمله و محاصره غیرانسانی را بر غزه تحمیل می‌کنند؛ سیاست‌های نژادپرستانه در پیش گرفته‌اند؛ انواع سلاح‌های کشتار جمعی، از جمله سلاح‌های هسته‌ای را تولید می‌کنند؛ از پیوستن به معاهدات بین المللی منع کننده این گونه سلاح‌ها سر باز می‌زنند و چرا با ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه مخالفت می‌کنند؟

آل حبیب خطاب به نماینده رژیم صهیونیستی گفت: به دروغ پراکنی، سرپیچی از قوانین و جنایت پایان دهید و در مقابل رفتارتان پاسخگو باشید.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։