فا

سیاست

سه شنبه, 15 مرداد 1398 09:33

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل: گفت وگو بهترین راه کاهش تنش و اختلافات است

ماریا فرناندا اسپینوزا در واکنش به تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: بهترین راه حل برای جلوگیری از بدتر شدن روابط و افزایش تنش بین آمریکا و ایران، گفت وگو است.

«آلیک» - رئیس هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در واکنش به تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: بهترین راه حل برای جلوگیری از بدتر شدن روابط و افزایش تنش بین آمریکا و ایران، گفت وگو است.

ماریا فرناندا اسپینوزا روز گذشته در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا برای اعلام موضع نسبت به تحریم محمد جواد ظریف، افزود: گفت وگو بهترین روش برای ایجاد شرایط حل موضوعات اصلی پیرامون توافق هسته ای است.

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد که وزیر خارجه اکوادور هم هست، تحریم های آمریکا را یک مساله دوجانبه می دانست و سعی کرد موضع روشنی درباره آن اعلام نکند.

خزانه داری آمریکا که به اتاق جنگ اقتصادی این کشور علیه مردم ایران تبدیل شده است، در هفته گذشته ظریف را در فهرست تحریمی خود قرار داد.

در اطلاعیه دفتر کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا، دلیل تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تبعیت مستقیم یا غیر مستقیم از رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام شده است.

ظریف هم در واکنش به این تصمیم آمریکا که از آن به عنوان تروریسم اقتصادی یاد می کند، اظهار کرد: تحریم وزیر امور خارجه یک کشور یعنی در مذاکره و گفت و گو کم آورده اند. مسیری که آنها پیش گرفته اند هر روز به سمت ناکامی در گفت و گو پیش می‌رود.

مقام های جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده اند، آمریکا میز مذاکره را ترک کرده و باید با لغو تحریم ها به این میز بازگردد. آنها تصریح کرده اند مذاکره در شرایط تحریم، تهدید و ارعاب را نمی پذیرند.

آمریکایی ها در حالی به طور مداوم خواستار گفت وگو با ایران می شوند که در عمل شرایط را به گونه ای هدایت می کنند که امکان هرگونه مذاکره سلب شود. اعمال تحریم های شدید علیه مردم، قراردادن ۱۲ شرط که طبق نظر کارشناسان، با تغییر رژیم تفاوتی ندارد، اعمال تحریم برای عالی ترین مقامات کشور و تروریست نامیدن شاخه نظامی کشور در کنار تهدید کردن کشورهای دیگر برای همکاری نکردن با ایران و اعمال مجازات برای آنها در صورت اجرای قطعنامه شورای امنیت که برجام را تایید کرده است، رفتارهای واقعی طرف های آمریکایی برای متوقف کردن هرگونه مذاکره و تلاش برای تسلیم ایران است.

این مساله حتی در دیدار سناتور جمهوریخواه با وزیر امور خارجه هم مطرح شده است و طبق آنچه که در نشریات آمریکایی منتشر شده است، باز هم از زبان تهدید استفاده کرده اند.

نشریه آمریکایی «نیویورکر» روز جمعه ۱۱ مرداد به نقل از منابع دیپلماتیک نوشته بود که رند پال سناتور آمریکایی، در جریان دیدار با محمدجواد ظریف در نیویورک از او برای دیدار و گفت‌وگوی مستقیم با دونالد ترامپ در کاخ سفید دعوت کرده است. دونالد ترامپ ۲۹ تیر گفته بود که اجازه دیدار پال با ظریف را داده است اما هیچ خبری در مورد این دیدار منتشر نشد و هیچ منبع رسمی در مورد جزئیات این دیدار سخن نگفت.

علی ربیعی، سخنگوی دولت هم روز گذشته در نشست خبری در جمع خبرنگاران در مورد تحریم وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که این اقدام آمریکا خلاف همه روندهای دیپلماتیک اتفاق بی‌سابقه ای هم در تاریخ دیپلماسی جهان است، گفت: «اینکه دولتی دائماً ادعای مذاکره  کند و بعد وزیر خارجه همان کشور را که دعوت به مذاکره می کنند، تحریم کنند اگر مضحک نیست پس چیست؟ وی افزود: این تحریم نشان می‌دهد سیاستمداران کاخ سفید موضوعات را قدری هم شخصی کردند. از روزی که این تیم در آمریکا به قدرت رسید و در مورد ظریف صحبت‌هایی را بیان کردند کاملاً حسادت های کودکانه و شخصی هم در آن نمایان بود.

علاوه بر سخنگوی دولت، رابرت هانتر مشاور پیشین بین الملل وزارت خارجه آمریکا و سفیر اسبق این کشور در پیمان ناتو در گفت وگو با خبرنگار ایرنا هم تحریم وزیر امور خارجه ایران را "شخصی" کردن اختلافات دو کشور دانسته و گفته بود: این اقدام بر خلاف اصول تاریخی دیپلماسی برای یافتن کانال گفت وگو است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։