فا

سیاست

شنبه, 17 اسفند 1398 10:13

زنگنه: نشست امروز یکی از نشست‌های بد تاریخ اوپک بود

بیژن زنگنه نشست وزارتی مشترک سازمان کشورهای صادر کننده نفت "اوپک" و غیر اوپک را که روز گذشته بدون نتیجه و توافق به سرانجام رسید بد ترین نشست تاریخ این سازمان خواند.

«آلیک» - وزیر نفت ایران، نشست وزارتی مشترک سازمان کشورهای صادر کننده نفت "اوپک" و غیر اوپک را که روز گذشته بدون نتیجه و توافق به سرانجام رسید بد ترین نشست تاریخ این سازمان خواند.

به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه روز گذشته در گفت وگو با خبرنگاران گفت:‌ این نشست اوپک یکی از نشست‌های "بد" این سازمان بود که در تاریخ این سازمان دیدم. جلسه بسیار سختی بود و تقریبا به نتیجه نرسید.

وی افزود: کاهش تولیدی که در ماه دسامبر تصویب شد در این نشست تمدید نشد. بازار نیاز به کاهش تولید و توافق دارد.

وزیر نفت ایران گفت: ۶ ساعت مذاکرات خصوصی انجام شد ولی روسیه و عربستان نتوانستند به نتیجه برسند. در مذاکره باید انعطاف داشت در غیراین‌صورت همه متضرر می‌شوند.

زنگنه افزود: برخی اعضای اوپک اصرار داشتند که کشورهایی که عضو این سازمان نیستند، در کاهش تولید مشارکت کنند و آنها نپذیرفتند.

اعضای اوپک روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای پیشنهاد کردند که برای جلوگیری از آثار منفی شیوع ویروس کرونا در بازارهای جهانی، روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت از تولید خود را کاهش دهند.

بر اساس این بیانیه، سهم اوپک از این میزان یک میلیون بشکه و سهم غیراوپک ۵۰۰ هزار بشکه تعیین شده بود.

در حالی که همه انتظار داشتند این طرح در نشست امروز به نتیجه برسد و قیمت‌ها افزایش پیدا کند، روسیه با این توافق همراه نشد و نفت ۹ درصد از ارزش خود را از دست داد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։