فا

سیاست

چهارشنبه, 03 ارديبهشت 1393 14:05

اعلام سوم ژوئن (13 خرداد) زمان انتخابات ریاست‌ جمهوری آتی سوریه

دو‌ روز پیش از اعلام زمان انتخابات، پارلمان سوریه به اتفاق آرا قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری باید 10 سال اخیر را در سوریه زندگی کرده باشد.

دو‌ روز پیش از اعلام زمان انتخابات، پارلمان سوریه به اتفاق آرا قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری باید 10 سال اخیر را در سوریه زندگی کرده باشد.
محمد ایرانی. سفیر سابق ایران در لبنان
تغییراتی که در قانون اساسی سوریه در سال 2011 به وجود آمد، این‌ بار به مردم سوریه اجازه می‌ دهد که مستقیما در انتخابات حضور داشته باشند. البته این بند قانون اساسی سوریه بعد از شکل‌ گیری ناآرامی‌ ها صورت گرفت و متاثر از این تحولات بود. اما تفاوت انتخابات این دوره با گذشته این است که با حضور تعداد بیشتری از نامزدها برگزار می‌شود. از سوی دیگر این‌ بار انتخابات از حالت توصیه‌ ای پارلمان خارج شده است. این موضوع از نظر دولت سوریه تفاوت آشکاری با گذشته دارد. اما انتظار کشورهای تاثیرگذار در تحولات سوریه این است که بشار اسد در این انتخابات مشارکت نداشته باشد اما دولت اکنون بر بسیاری از مناطق مسلط است و به انتظار جامعه جهانی جامه‌‌ عمل نمی‌ پوشاند. دولت سوریه انتخابات را یک اقدام دموکراتیک و رو به‌ جلو می‌داند. اعتقاد دولت سوریه این است که در مناطق تحت‌ تسلط خود امکان برگزاری انتخابات وجود دارد و انتظار دارد که نهادهای بین‌ المللی نیز بازرسانی را برای نظارت بفرستند به این دلیل که مطمئن است در این مناطق بیشترین رای را خواهد داشت. اما گروه‌ های مخالف انتخابات را هم به‌ لحاظ زمانی و هم به‌ لحاظ شکلی رد کرده‌اند و بسیاری از کشورهای مهم و تاثیر‌گذار منطقه‌ ای و فرامنطقه‌ ای نیز پیشنهاد داده‌ اند که این انتخابات تا روشن‌ شدن وضعیت به تعویق بیفتد. جامعه جهانی به دو دلیل نگران است. اول اینکه اگر انتخابات به‌ نفع بشار اسد باشد شرایط را برای سهمیه بین‌ الملل سخت‌ تر می‌ کند. دلیل دوم، مشکلات دیگری در صحنه میدانی است. گروه‌ های معارضه به دلیل طیف‌ های متعدد درونی با بحران مواجه هستند. بخش‌ هایی از مخالفان از جمله جریان‌ های تندرو وابسته به «القاعده» که در درگیری‌ های میدانی پیشتازند، اعتقادی به رای‌ گیری و نظام دموکراتیک ندارند. حتی گروه‌ هایی که به‌ دنبال راه‌حل سیاسی هستند نیز نامزدی اسد را برنمی‌ تابند. از همه مهم‌ تر اینکه حرکت گروه‌ های معارضه در راستای مواضع حامیان منطقه‌ ای و فرامنطقه‌ ای آنهاست. در این شرایط این دولت سوریه است که از نزدیکی زمان برگزاری انتخابات به سود خود استفاده می‌ کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։