فا

اجتماعی

سه شنبه, 10 دی 1398 09:25

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با نماینده پاپ در ایران دیدار کرد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران همزمان با جشن‌های کریسمس پیروان دین حضرت مسیح (ع) با نماینده پاپ در ایران دیدار کرد و ولادت ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) را به نمایندگی از مردم مازندران با او و پیروان این آیین تبریک گفت.

«آلیک» - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران همزمان با جشن‌های کریسمس پیروان دین حضرت مسیح (ع) با نماینده پاپ در ایران دیدار کرد و ولادت ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) را به نمایندگی از مردم مازندران با او و پیروان این آیین تبریک گفت.

به گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، عباس زارع به همراه فرماندار و تعدادی از مسئولان شهرستان نور و نماینده مردم نور و محمود آباد در مجلس شورای اسلامی با سرکیس داویدیان نماینده پاپ در ایران و رییس شورای خلیفه گری ارامنه کاتولیک در اردوگاه هایگاشن شهر رویان دیدار کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این دیدار ضمن تبریک سال نو میلادی به اسقف داویدیان و هموطنان مسیحی، آرزوی سالی خوب و بدون خشنونت در جهان را کرد و ارامنه را جزئی از تاریخ و فرهنگ ایران دانست که همواره در برهه های حساس تاریخی در کنار ملت ایران ایستادند.

اسقف سرکیس داویدیان نیز ضمن سپاس از مسئولان و مردم ایران، گفت: ما خود را ایرانی می دانیم و همیشه در کنار برادران و خواهران ایرانی خودمان زندگی مسالمت آمیز و آرام داشته ایم.

وی افزود: ما همیشه قدردان حمایت های مسئولین جمهوری اسلامی ایران و استان مازندران هستیم و خواهان گسترش بیشتر روابط با مردم و مسئولین ایران می باشیم.

در پایان این دیدار دو طرف به رسم یادبود و گرامیداشت سنت کریسمس هدایایی به یکدیگر اهدا کردند.

بر اساس آمارهای رسمی جمعیت ارامنه تابع کلیسای کاتولیک در مازندران حدود ۲۰۰ نفر است که عمدتا در شهرهای ساری و بابل و همچنین شهرک هایگاشن نور سکونت دارند.

شهرک هایگاشن یکی از مناطق گردشگری مازندران در شهرستان نور است که وجود کلیسای کاتولیک "آنتوان مقدس" در این شهرک اهمیت مذهبی و فرهنگی ویژه ای به این منطقه برای مسیحیان ساکن ایران داده است.

ارامنه مازندران یک شورای خلیفه‌گری در ساری زیر نظر خلیفه‌گری تهران دارند که مسئولیت هماهنگی و برنامه‌ریزی برای اجرای گردهمایی‌های مختلف یا برنامه‌های جمعی آنها را دارد.

اگر چه آمار جمعیت ارامنه ساکن مازندران زیاد نیست ولی سابقه حضور آنها در این استان به بیش از یک قرن بر می گردد.

توجه به ارامنه در مازندران تنها در داشتن کلیسا و شورای خلیفه گری و دیگر فعالیت های مستقل خلاصه نمی شود و پیش از این در انتخابات مجلس دهم برای جمع آوری آرای این جمعیت صندوق ویژه ای به عنوان شعبه فرعی انتخابات مجلس برای ارامنه منطقه شمال کشور در ساری مستقر شده بود که احتمالا برای مجلس یازدهم هم تعریف خواهد شد.

اقلیت های دینی ایران در مجلس شورای اسلامی پنج کرسی در اختیار دارند که شامل کرسی نمایندگی ارامنه شمال، ارامنه جنوب، آشوری و کلدانی، کلیمیان و زرتشتیان است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։