فا

اجتماعی

یکشنبه, 21 تیر 1394 12:15

لوریس چکناواریان: تمام کوچه های کودکی ام در تهران خیابان ‌های ۶ متری شده

هیمه حسن‌ میر،خبرنگار خبرآنلاین، مصاحبه ای با موسیقیدان و آهنگ ساز نام آشنای جهانی، لوریس چکناواریان انجام داده که در آن استاد چکناواریان در مورد علایقش نسبت به شهر زادگاهش، تهران می گوید و اینکه هنوز در محله قدیمی پدری خود، زندگی می کند .قسمت هائی از این گفت و گو طی این شماره از ضمیمه فارسی آلیک در اختیار مخاطبین قرار می گیرد.

هیمه حسن‌ میر،خبرنگار خبرآنلاین، مصاحبه ای با موسیقیدان و آهنگ ساز نام آشنای جهانی، لوریس چکناواریان انجام داده که در آن استاد چکناواریان در مورد علایقش نسبت به شهر زادگاهش، تهران می گوید و اینکه هنوز در محله قدیمی پدری خود، زندگی می کند .قسمت هائی از این گفت و گو طی این شماره از ضمیمه فارسی آلیک در اختیار مخاطبین قرار می گیرد.
- خیلی‌ ها می‌ گویند تهران،‌ شهر بی ‌هویتی شده که باید از آن فرار کرد. باید رفت شهرهای کوچک تر یا بزرگ تر، باید رفت اطراف تهران یا اصلا مهاجرت کرد و در کشور دیگری ساکن شد. اما عده ‌ای هستند که هنوز این شهر را با تمام مشکلات و سختی هایش دوست دارند و حاضر نیستند رهایش کنند. لوریس چکناواریان، آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی، یکی از این افراد است. او می ‌گوید نه‌ تنها حاضر نیست شهرش را عوض کند، بلکه محله‌ ای را که در آن زندگی می‌ کند هم تغییر نخواهد داد و تهران و خیابان محل سکونتش را از هر جای دیگری بیشتر دوست دارد.

با لوریس چکناواریان، در عمارت تاریخی سرای کاظمی در خیابان امامزاده یحیی حرف زدیم، ساختمانی زیبا که این آهنگساز می ‌گفت جان می ‌دهد برای برگزاری کنسرت موسیقی.

آقای چکناواریان، در سفرهایی که به کشورهای مختلف داشته ‌اید، پیش آمده تصمیم بگیرید یکی از آن کشورها را برای زندگی انتخاب کنید؟

نه اصلا، با این که به کشورهای زیادی سفر کرده‌ ام ولی همچنان ترجیح می ‌دهم در همین جا زندگی کنم. لندن و نیویورک شهرهای جالبی هستند اما با این حال، به زندگی در آنها فکر نمی‌ کنم. من همین کشور، شهر و محله ‌ای را که در آن زندگی می ‌کنم دوست دارم.

کدام محله؟

خیابان سی‌ تیر. من از بچگی در این محله ساکنم. عاشق این محله، کوچه ‌ها،‌ خیابان ‌ها و خانه ‌هایش هستم مخصوصا به خانه قوام‌ السلطنه، کلیسای ارامنه، پارک شهر و ... بسیار علاقمندم.

آلودگی هوا، ترافیک و مشکلات دیگری که پایتخت‌ نشین ‌ها با آن مواجه اند شما را به فکر زندگی در شهر دیگری از ایران نینداخته؟

نه احساس می ‌کنم این منطقه از تهران که در آن زندگی می ‌کنم، هنوز شخصیت دارد و دارای هویت است. واقعا از قدم زدن در این کوچه‌ و خیابان ‌ها لذت می ‌برم و تا جایی که بشود،‌ مسیرم را در این کوچه‌ و خیابان‌ ها پیاده طی می ‌کنم.

یعنی هیچ ‌چیز شما را از تهران دور نمی‌ کند؟

تهران شهر فوق العاده ‌ای است. با این که برای تحصیل و کار به شهر ها و کشورهای دیگر رفته ‌ام اما تهران هنوز انتخاب من برای زندگی است. تنها چیزی که ممکن است باعث شود من از این شهر فرار کنم موتورسوارها هستند. اگر بشود موتورسوارهای این شهر را کنترل کرد با بقیه مشکلات می ‌شود کنار آمد.

نظرتان درباره شهرهای دیگر ایران چیست؟

من اهل بروجردم و طبیعتا بروجرد را خیلی دوست دارم. از اصفهان هم خیلی خوشم می‌ آید و جالب است که بگویم چند هفته پیش برای اولین بار به شهر مشهد رفتم و عاشق این شهر شدم. شهر مشهد آنقدر برایم دوست‌داشتنی بود که می‌ خواهم دوباره برگردم و مدتی را در آنجا بمانم.

در گشت و گذارهایتان،‌ تهران قدیم را با تهران جدید مقایسه می ‌کنید؟

بله. لاله زار مرکز فرهنگ ایران بود؛ تمام سینماها آنجا بود و هنرمندان و بازیگران در آنجا تجمع می‌ کردند، اما حالا چه بر سر این خیابان آمده است؟ به نظرم لازم است سازمان میراث فرهنگی و شهرداری از این میراث و مناطق مشابه آن نگهداری کنند. با نگهداری درست این مناطق حتی می ‌توان به آنها کاربری مجدد داد و مخصوصا فکر می ‌کنم اجرای موسیقی زنده در بناهای تاریخی برای مخاطبان بسیار اثرگذار و جالب است. اما متاسفانه می‌بینیم که در برخی موارد، آثار فرهنگی ارزشمند ما رو به خرابی و نابودی است. تمام باغ‌ هایی که من در دوران کودکی در آنها بازی می ‌کردم به خیابان‌ های 6 متری تبدیل شده و نمی‌ دانم اگر زلزله ‌ای بیاید مردم چطور قرار است از خطر نجات پیدا کنند.

نظرتان درباره برج میلاد و برج آزادی چیست؟

برج میلاد، برج خوب و زیبایی است. بارها برای کنسرت به برج میلاد رفته ‌ام و به نظرم امکانات خوبی دارد. سوم مرداد هم قرار است تراژدی خسرو و شیرین را در برج میلاد اجرا کنم؛ با این حال، برج آزادی را نماد تهران می ‌دانم.

آهنگی اختصاصی برای تهران ساخته ‌‌اید؟

اتفاقا چند بار ساخت آهنگ درباره تهران را سفارش داده‌ اند ولی فکر می‌ کنم نوشتن موسیقی درباره تهران کار بسیار سختی است. تهران الان یک شهر زنده است، شهری است که هر ثانیه در آن اتفاقات عجیبی می ‌افتد، شهری است که در هر گوشه آن همزمان اتفاقات تلخ و شیرین رخ می ‌دهد و باید اثری جامع درباره این شهر نوشته شود؛ اثری که از تولد تا مرگ را در برداشته باشد.

در ساخت موسیقی، از تهران و اتفاقاتش الهام می‌ گیرید؟

بسیار. پارک‌ های زیبایی هست که در آنها می ‌توان از طبیعت و دنیای اطرافمان الهام بگیریم. برای من پارک شهر در تهران منبع الهام موسیقی است و ایده ‌های زیادی در آنجا به ذهنم خطور کرده است. شاید یکی از دلایل مهم آن حس نوستالژی است که من نسبت به این پارک دارم و برایم یادآور روزهای تلخ و شیرین کودکی است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։