فا

اجتماعی

یکشنبه, 27 مهر 1399 14:45

کرونا جان ۲۵۲ نفر دیگر را در ایران گرفت

سیما سادات لاری گفت: با فوت ۲۵۲ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور به ۳۰ هزار و ۳۷۵ نفر رسید و ۳۰ استان همچنان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا هستند.

«آلیک» - سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۲۵۲ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور به ۳۰ هزار و ۳۷۵ نفر رسید و ۳۰ استان همچنان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا هستند.

به گزارش ایرنا، سیما سادات لاری امروز یکشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۷ مهر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۸۹۰ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۶۶۱ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۵۳۰ هزار و ۳۸۰ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۵۲ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۰ هزار و ۳۷۵ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۴۲۷ هزار و ۴۰۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۷۴۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون چهار میلیون و ۵۱۱ هزار و ۱۵۴ آزمایش تشخیص کووید-۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری افزود: استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. استانهای هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

 

۲۱۵ شهرستان در وضعیت قرمز

وی گفت: وضعیت شیوع بیماری کووید-۱۹ در کشور همچنان روند صعودی دارد، تنها استان کشور که در وضعیت زرد قرار دارد استان سیستان و بلوچستان است و بقیه استانها در وضعیت هشدار یا قرمز قرار دارند، تعداد شهرستانهای با وضعیت قرمز نیز در هفته چهارم مهر ماه از ۱۸۷ شهرستان به ۲۱۵ شهرستان افزایش یافته است.

لاری افزود: در هفته چهارم مهر همچنین میزان موارد مبتلای سرپایی، بستری و مرگ و میر بیماری کووید-۱۹ در کشور نسبت به هفته قبل از آن روند صعودی داشته است، به طوری که میانگین موارد بستری در بیمارستانها به رقم ۱۵.۸ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده است و همچنان شاهد روند افزایشی بستری هستیم.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: بیشترین میزان بستری کووید۱۹ در استانهای قم، لرستان، ایلام، کردستان، یزد، سمنان و خراسان جنوبی بوده و به خصوص وضعیت دو استان قم و لرستان با اختلاف بسیار نسبت به بقیه بیشتر است و وضعیت نگران کننده ای دارند. کمترین میزان بستری کرونا نیز در استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان و گلستان گزارش شده است.

لاری گفت: میانگین موارد مرگ و میر کرونا نیز در هفته چهارم مهر ۲۳.۵ در یک میلیون نفر در کشور گزارش شده است که حدود سه نفر در هر میلیون نفر نسبت به هفته قبل بیشتر است. بیشترین میزان مرگ و میر کرونا نیز در استانهای قم، مرکزی، ایلام، آذربایجان غربی، البرز و آذربایجان شرقی گزارش شده که استانهای قم، مرکزی و ایلام با بیشترین میزان و با اختلاف زیاد وضعیت نگران کننده ای دارند. کمترین میزان مرگ و میر کرونا نیز در استانهای گلستان، گیلان و مازندران گزارش شده است.

وی افزود: میزان رعایت پروتکل های بهداشتی نیز به طور میانگین در کشور حدود ۵۴ درصد است و کمترین میزان رعایت پروتکلها و بیشترین میزان اخطار و سهل انگاری در رعایت پروتکل ها در نانوایی ها گزارش شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: بیشترین میزان استفاده از ماسک نیز در مدارس و فروشگاههای زنجیره ای گزارش شده و کمترین میزان استفاده از ماسک در پاساژها بوده است.

وی گفت: همکاری و همراهی مردم با کارکنان نظام سلامت و رعایت اصول بهداشتی پیشگیری از کرونا شرط اساسی موفقیت یا شکست در برابر این همه گیری است. امیدواریم با افزایش رعایت پروتکل های بهداشتی واستفاده همگانی از ماسک شاهد توقف روند صعودی شیوع بیماری کووید۱۹ و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در کشور باشیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։