فا

اجتماعی

سه شنبه, 20 آبان 1399 14:26

کرونا جان ۴۵۳ نفر دیگر را در ایران گرفت

سیما سادات لاری گفت: با فوت ۴۵۳ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید-۱۹ در کشور به ۳۹ هزار و ۲۰۲ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

«آلیک» - سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فوت ۴۵۳ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید-۱۹ در کشور به ۳۹ هزار و ۲۰۲ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

به گزارش ایرنا، سیما سادات لاری امروز سه شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۰ آبان ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۳۳۹ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد و سه هزار و ۸۸ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۷۰۳ هزار و ۲۸۸ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۴۵۳ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۹ هزار و ۲۰۲ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۵۳۰ هزار و ۶۹۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۵۸۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون پنج میلیون و ۳۰۲ هزار و ۲۰۰ آزمایش تشخیص کووید-۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری افزود: استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. و استانهای هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت با تشریح وضعیت اپیدمی کرونا در استان سمنان گفت: نمودار  موارد ابتلا و بستری کرونا در استان سمنان روند افزایشی دارد و روند صعودی آن با شیب تند و نگران کننده در حال امتداد است و به بالاترین میزان از زمان شروع اپیدمی کرونا رسیده است.

 

چهار شهر استان سمنان در وضعیت مشکی

وی افزود: هم اکنون شهرهای ارادان، مهدی شهر و سرخه از استان سمنان در وضعیت قرمز یعنی خیلی پر خطر و شهرهای دامغان، سمنان، شاهرود و گرمسار در این استان در وضعیت مشکی یعنی فوق پر خطر قرار دارند. ممنوعیت فعالیت مشاغل گروه دو، سه و چهار در این شهرها در حال اجراست و لزوم اتخاذ محدودیت های مصوب در این شهرها امری لازم و ضروری است.

لاری ادامه داد: استان سمنان از نظر موارد بروز هفتگی موارد جدید کرونا دومین استان کشور و از نظر موارد هفتگی مرگ و میر چهارمین استان کشور است. میزان موارد مثبت کرونا در هفته گذشته در این استان ۶۷ نفر به ازای هر ۱۰۰هزار نفر بوده است و میزان مرگ و میر هفتگی در استان سمنان ۷۹.۵ نفر به ازای هر یک میلیون نفر بوده است که در هر دو مورد از میانگین کشور با اختلاف بالاتر است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: میانگین سن بستری کووید-۱۹ در استان سمنان ۵۷ سال، میانگین سن فوتی ها در این استان بر اثر کرونا ۷۱ سال است و روند ابتلا در این استان نیز همسو با سایر استانها به صورت خانوادگی است. امیدواریم با عمل به توصیه های بهداشتی و دستورالعمل های ابلاغ شده از سوی مردم و مسئولان شاهد توقف روند صعودی کرونا در استان سمنان باشیم.

وی افزود: با  شروع محدودیت های جدید کرونایی مصوب ستاد ملی کرونا، محدودیت های مصوب قبلی لغو نمی شود. محدودیت های جدید به محدودیت های قبلی اضافه می شود و هیچ محدودیتی لغو نشده است.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید-۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ ( فوریه ۲۰۲۰)  بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تایید کرد.

بیماری کووید-۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۵۰ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر نیز  بر اثر این بیماری جان خود را از داده اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم بیماری کووید-۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می شوند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։