فا

اجتماعی

سه شنبه, 04 آذر 1399 08:47

ذوالفقاری: ۸۵ درصد مصوبات طرح محدودیت رعایت شد / جریمه ۱۱ هزار خودرو

حسین ذوالفقاری گفت: در سه روز اخیر بیش از ۱۱ هزار خودرو در کشور جریمه شده و در حوزه اصناف هم ۶۹ هزار و ۷۶۹ مورد تذکر داده شده و ۷ هزار و ۳۹۸ مورد نیز پلمب شده‌اند.

«آلیک» - دبیر کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر جدی بودن نظارت ها بر اجرای طرح جامع هوشمند بیماری کرونا، گفت: در سه روز اخیر بیش از ۱۱ هزار خودرو در کشور جریمه شده و در حوزه اصناف هم ۶۹ هزار و ۷۶۹ مورد تذکر داده شده و ۷ هزار و ۳۹۸ مورد نیز پلمب شده‌اند.

به گزارش ایرنا، حسین ذوالفقاری روز گذشته در حاشیه نشست این کمیته در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز دو موضوع بررسی شد که برای ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برای تصویب ارسال می شود.

معاون وزیر کشور موضوع اول مورد بررسی را همراه داشتن کارت ملی توسط شهروندان در سراسر کشور دانست و گفت: این کار با هدف کنترل هوشمند افرادی که احتمالاً دارای بیماری کرونا هستند و تست مثبت داشته‌اند.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه این کار در چند روز اخیر در حمل و نقل ریلی و هوایی انجام شده است، گفت: در میان مسافران ریلی، ظرف دو روز گذشته ۴۴ نفر دارای تست مثبت بودند و از این طریق شناسایی شدند و ورودشان منع شد و در حمل و نقل هوایی نیز از ورود ۴ نفر دارای تست مثبت به هواپیما جلوگیری شد.

رییس کمیته انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تصریح کرد: در طرح همراه داشتن کارت ملی، با استفاده از یک نرم افزار کمتر از یک ثانیه می توان مشخص کرد فردی که به اداره‌ای و یا بانک و یا سوپرمارکت مراجعه کند، به محض دیده شدن کارت ملی در معرض موبایل، مشخص می شود که تست کرونای او مثبت است یا منفی.

به گفته وی، همه افراد طبق قانون مکلفند کارت ملی را همراه داشته باشند و این پیشنهاد به ستاد ملی ارائه می‌شود.

رییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از سخنانش به طرح مشارکت مردم در مدیریت بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: این مشارکت به ویژه در امر رسیدگی به افراد آسیب‌پذیر و در حوزه آموزش و تامین دارو و کمک به بیماران ضروری به نظر می رسد.

معاون وزیر کشور درباره اینکه در صورت تصویب این طرح، آیا برای کسی که کارت ملی نداشته باشد مجازات تعیین شده است، گفت: طبق مصوبه ستاد، به افرادی که کارت ملی با خود همراه نداشته باشند، خدمات مورد نیاز برای او ارائه نخواهد شد.

وی گفت: کسانی که آزمایش داده‌ و نتیجه آن مثبت شده، در سامانه به مدت دو هفته ثبت می‌شوند و بعد از این مدت، از قرنطینه خارج و نامشان نیز در سیستم حذف خواهد شد.

ذوالفقاری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه به رغم اینکه از اجرای طرح محدودیت ها حدود سه روز می گذرد، اما شاهد عدم رعایت پروتکل ها از سوی برخی کسبه ها هستیم، اظهار کرد: طبق گزارش‌ها مبنی بر اجرای این طرح در دور روز گذشته، به‌طور میانگین در پنج حوزه فعالیتی بیش از ۸۵ درصد رعایت شده و در حوزه تردد خودروها شاهد کاهش ۳۹ درصدی به نسبت مدت مشابه سال گذشته هستیم و بیش از ۱۱ هزار دستگاه خودرو جریمه اعم از جریمه‌های یک‌ میلیون، پانصد هزار و دویست هزار تومانی شده اند.

وی افزود: طبق گزارش ناجا بیش از ۲۳۰ هزار مورد به خودروها در طول مسیر تذکر داده شده و ۹۳ هزار خودرو با تذکر داده شده به مبداء برگشت داده شده‌اند. همچنین در این مدت بیش از یکصد هزار پیامک به رانندگان متخلف ارسال شده و در حوزه اصناف ۶۹۷۶۹ مورد تذکر داده شده و ۷۳۹۸ مورد پلمپ شده‌اند.

رییس کمیته امنیتی و انتظامی کرونا با اشاره به همراهی خوب مردم، گفت: از مردم تشکر می‌کنیم که در طول اجرای این طرح همکاری خوبی داشتند و امیدواریم با توجه به شرایط بیماری، همکاری‌ها و همراهی ها تقویت هم شود.

ذوالفقاری درباره امکان تمدید و یا تقلیل محدودیت‌ها و تعطیلی‌ها، گفت: همان طور که از عنوان طرح پیداست. طرح حالت هوشمند دارد یعنی تا زمانی که وضع یک شهر قرمز است مقررات شهر قرمز، اگر وضع یک شهر نارنجی شد، محدودیت‌ها به سطح محدودیت‌های نارنجی و اگر وضع شهری زرد شد، مقررات شهر زرد برای آن شهر اعمال می شود.

معاون امنیتی وزارت کشور ابراز امیدواری کرد: تلاش داریم با ادامه همکاری خوب مردم، شهرها در دو هفته آینده وضع بهتری پیدا کنند و روند هم نشانه کنترل اوضاع است به شکلی که  از ۸۹ شهری که حدود یک ماه قبل دارای وضع قرمز بودند، الان به طرز قابل ملاحظه ای کاهش یافته اند.

رییس کمیته انتظامی و اجتماعی ستاد مدیریت بیماری کرونا تصریح کرد: این موضوع را تاکید می کنم که رفع هرگونه محدودیت ها در گرو توجه دقیق تر به اصول بهداشتی است و برای همین انتظار داریم هم مسوولان شهرها و هم مردم، همکاری کرده و رعایت کنند تا هرچه زودتر محدودیت‌ها کاهش یافته و برداشته شود.

ذوالفقاری تاکید کرد: راه حل برداشته شدن محدودیت ها، رعایت کردن و کاهش وضع بیماری در هر شهری است و پایه هم هر شهری است که با همکاری مردم قابل تحقق است.

وی خاطرنشان کرد: لازمه برطرف شدن محدودیت ها، رعایت فاصله اجتماعی و اجتناب از دورهمی است و حتی با اعمال محدودیت ها اگر فاصله گذاری اجتماعی انجام نگیرد، به نتیجه لازم نمی رسیم.

به گفته ذوالفقاری، در هفته آینده وضع شهرها را یک بار دیگر رصد و وضع شهرها به لحاظ شرایط قرمز، نارنجی و زرد و سفید اعلام می شود.

رییس کمیته انتظامی و امنیتی ستاد کرونا درباره محدودیت های ۹ شب تا ۴ صبح خاطرنشان کرد: تاکسی های اینترنتی، آژانس ها و خودروهایی که کلا شماره شان در سامانه ثبت شده و مشکلی از نظر تردد برای ارائه خدمات به مردم ندارند. عمده کسانی که کار شیفتی انجام می دهند؛ تاکید می کنیم که دستگاه ها شیفت شان را در زمانی قرار دهند که مشکلی برای تردد نداشته باشند در نهایت کسانی که ضروری است در ساعت های ۲۱ تا ۴ صبح بنا به شرایط کاری در این زمان باید تردد کنند؛ لیست شان را به فرمانداری ها ارائه کنند تا با هماهنگی نیروی انتظامی مشکلی برای تردد نداشته باشند.

 

 

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։