فا

اجتماعی

یکشنبه, 21 دی 1399 09:24

آخرین تصمیمات و پیش بینی های پروتکل های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا

رئیسی تاکید کرد اگر تهران زرد بماند یا آبی و سفید شود، با رعایت شیوه نامه‌ها و محدودیت‌های مشخص شده امکان برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری وجود خواهد داشت.

«آلیک» - سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد اگر تهران زرد بماند یا آبی و سفید شود، با رعایت شیوه نامه‌ها و محدودیت‌های مشخص شده امکان برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری وجود خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علیرضا رئیسی شب گذشته با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی با اعلام این خبر، افزود: با نزدیک شدن به ماه بهمن و برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری در این ماه، تا چهارشنبه هفته جاری دستورالعمل‌های برگزاری جشنواره‌های فجر (موسیقی، فیلم) در مناطق زرد، آبی و سفید اعلام می‌شود.

وی با اشاره به افزوده شدن رنگ آبی به مناطق، ادامه داد: رنگ آبی بر اساس تعداد بیماران و سیر بیماری مشخص کننده کم خطری مناطق است که همه مشاغل در آن مناطق با رعایت شیوه نامه‌ها و محدودیت‌های مشخص شده می‌توانند فعالیت کنند لذا محدودیت‌های ما هوشمند است و به محض تغییر شرایط و رنگ مناطق، محدودیت‌ها به ناچار بازخواهد گشت.

رئیسی همچنین به نحوه بازگشایی مدارس در این مناطق نیز اشاره کرد و گفت: در شهرهای آبی مدارس با کمتر از ۵۰ نفر می‌توانند فعالیت کنند، اما در پایه‌های اول و دوم دبستان حداکثر ۱۰ دانش آموز می‌توانند در کلاس حضور داشته باشند.

معاون وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به روند کاهشی بیماری در کشور، افزود: روند بیماری در سطح کشور به گونه‌ای است که حدود ۸۰ درصد بستری‌ها و ۷۰ درصد مرگ و میرها کم شده است اما به طور جدی توصیه می‌کنم هموطنان همچنان شیوه نامه‌ها را رعایت کنند چون به محض عادی انگاری و سهل انگاری در رعایت دستورالعمل‌ها بار بیماری افزایش خواهد یافت.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: اگر رعایت نکنیم موج بعدی بیماری اگر اتفاق بیفتد تبعات آن به مراتب سنگین‌تر خواهد بود و علت آن هم جهش‌های ویروس است چون ویروس ضعیف‌تر که نشده بلکه به واسطه جهش‌ها، قوی‌تر هم شده است.

رئیسی افزود: اعتقاد دارم جلوگیری از پیک بعدی بیماری به عنوان یک دستاورد است و هنر ما باید این باشد که از پیک بعدی بیماری جلوگیری کنیم و این نمی‌شود مگر به دو شرط که یکی اینکه همه شیوه نامه‌ها را درست و دقیق رعایت کنیم و دیگری برنامه ریزی‌های مناسب در حوزه پیشگیری و بهداشت و درمان است.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: طرح شهید سلیمانی بسیار موفق، ارزشمند و درست بود که مبتنی بر ۳ هدف شناسایی زودرس و فعال بیماران، قرنطینه کردن بیماران و شناسایی و غربالگری اطرافیان بیماران است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه به کرونای انگلیسی در کشور اشاره کرد و افزود: تا امروز بر اساس شواهد قطعی آزمایشگاهی فقط یک مورد از این کرونا شناسایی شده است.

رئیسی همچنین درخصوص مصوبات روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: کلیات بحث سند ملی واکسیناسیون کشور در جلسه روز شنبه ستاد مصوب شد، تهیه سند مبتنی بر این است که بر اساس شواهد علمی و بررسی‌هایی که انجام شد کمیته‌های تخصصی، این برنامه را تدوین کردند و بر اساس بار بیماری، میزان شیوع بیماری‌های پرخطر و زمینه‌ای هر استان، شهر و شهرستان مشخص شده است و با طبقه بندی که انجام شده تزریق واکسیناسیون در ۴ فاز انجام می‌شود.

وی افزود: در فاز اول افراد کادر بهداشت و درمان که بطور مستقیم با بیماران کرونا سر و کار دارند، کسانی که در خانه‌های سالمندان کار می‌کنند و همچنین جانبازان شیمیایی، تنفسی و بالای ۵۰ درصد واکسن دریافت می‌کنند که این فاز تقریباً یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در فاز دوم سایر گروهای پرخطر مانند سالمندان بالای ۶۵ سال هستند که به ترتیب اول از ۸۰ تا ۸۵ سال، ۷۵ تا ۸۰ سال، ۷۰ تا ۷۵ سال و… اولویت بندی می‌شوند و افرادی بین ۱۶ تا ۶۴ سال که بیماری زمینه‌ای دارند در این فاز هستند.

معاون وزیر بهداشت همچنین با اشاره به اینکه فاز سه برای مراکز تجمعی و افرادی است که ریسک کمتری نسبت به فاز دو دارند، گفت: در نهایت فاز ۴ عموم مردم هستند، محل تأمین واکسن هم از تولید داخل و واکسن‌هایی که خریداری می‌کنیم خواهد بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: هدف از واکسیناسیون در فاز یک، جلوگیری از مرگ و میر بیماران است اما هدف در فاز ۳ و ۴ واکسیناسیون، قطع زنجیره بیماری کرونا است.

وی افزود: مقدمات تزریق واکسن در ۳۰۰ بیمارستان و ۴ هزار مرکز بهداشت و سلامت فراهم شده و تزریق توسط افراد آموزش دیده و زیر نظر پزشک انجام خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به برنامه زمان بندی پیش بینی شده برای واکسیناسیون، گفت: تمام تلاش ما این است که واکسیناسیون فاز اول قبل از پایان سال جاری انجام شود.

رئیسی با اشاره به موفقیت آمیز بودن مرحله مقدماتی کارآزمایی واکسن ایرانی نیز افزود: واکسن ایرانی تاکنون عوارض خاصی نداشته و برای همین مجوز تزریق به ۷ نفر بعدی گرفته شده که روز یکشنبه انجام می‌شود.

معاون وزیر بهداشت همچنین گفت: خبر خوب دیگر اینکه انستیتو رازی هم به زودی فاز تزریق انسانی واکسن خود را آغاز می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تزریق واکسن کرونا در ۴۰۰ بیمارستان انجام می‌شود، افزود: هموطنان می‌توانند به کمک نرم افزاری اولویت دریافت واکسن خود را مشاهده کنند.

رئیسی در پایان با بیان این‌که واکسن جدید در راه است، گفت: تست انسانی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) روز سه شنبه نهم دی ماه آغاز شد و تزریق این واکسن به ۵۶ داوطلب برای حصول نتیجه نهایی ۲ ماه طول می‌کشد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։