فا

اجتماعی

شنبه, 04 بهمن 1399 10:27

سفیر ایران در فرانسه: دیپلماسی شهری از مولفه های نزدیکی ملت هاست

بهرام قاسمی گفت: دیپلماسی شهری می‌تواند یکی از مولفه‌های مهم نزدیکی ملل و نقطه اتکایی برای یافتن دیگر حوزه‌های همکاری در بخش‌های اقتصادی، هنری، فرهنگی، ورزشی، معماری، سینما و غیره باشد.

«آلیک» - سفیر ایران در فرانسه با اشاره به دیدار با شهردار ایسی لمولینو؛ خواهرخوانده اصفهان تصریح کرد: دیپلماسی شهری می‌تواند یکی از مولفه‌های مهم نزدیکی ملل و نقطه اتکایی برای یافتن دیگر حوزه‌های همکاری در بخش‌های اقتصادی، هنری، فرهنگی، ورزشی، معماری، سینما و غیره باشد.

به گزارش ایرنا از بخش رسانه‌ای سفارت ایران در پاریس، بهرام قاسمی درباره دیدار با سانتینی شهردار شهر ایسی لمولینو فرانسه گفت: امروز برای من فرصت مغتنمی‌ بود تا در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران میزبان آقای سانتینی شهردار نمونه، با تجربه و دیرینه سال شهر ایسی لمولینو فرانسه باشم. از مدتی پیش این شهر با اصفهانِ هنر پرور و مظهر تاریخ، تمدن و فرهنگ به خواهرخواندگی هم در آمده اند.

وی افزود: اصفهان جلوه زیبایی از تامل و گفت‌وگو و همزیستی مسالمت آمیز تمام ‌پیروان ادیان بوده و در کنار معماری و هنر بی نظیر و یکتای اسلامی ایرانی اش، همچنان سر فراز بر تارک برترین یادگارها و میراث بزرگ هنری جهان سربلند تر از همیشه ایستاده است. جلفای آن که گویای اصالت فرهنگ و تمدن کهن و دیرپای ایرانی است خود نیز یکی از وجوه مشترک پیوند دهنده با شهر ایسی لمولینو است.

قاسمی گفت: بی شک خواهرخواندگی شهرها نما و جلوه ای از دیپلماسی فراگیر، جامع و عمومی است. در دیپلماسی عمومی امروز بیش از دیروز، دیپلماسی شهری از اهمیت شایانی برخوردار است. دیپلماسی شهری می‌تواند یکی از مولفه‌های مهم نزدیکی ملل، دوستی ملت ها، شناخت و آگاهی و دانستن از یکدیگر آنهم بیش از همیشه و گذشته و مبتنی بر واقعیت و آغاز و مبنا و نقطه اتکایی برای یافتن دیگر حوزه‌های همکاری در بخش‌های اقتصادی، هنری، فرهنگی، ورزشی، معماری، سینما و... باشد. دیپلماسی شهری نیز مانند سایر انواع دیپلماسی در یک مفهوم کلی دیپلماسی عمومی، نه تنها می‌تواند و باید زمینه ساز پیشرفت و تفاهم و تعامل و نزدیکی به درک متقابل و نهایتاً صلح و دوستی باشد بلکه راهی است برای اعتماد سازی و محافظت از بروز سوء تفاهم و بدانگاری‌های خواسته و یا ناخواسته ای که در جهان امروز مروجان خود را به خدمت دارد.

سفیر ایران گفت: وزارت امور خارجه و سفارت های ایران می‌توانند در این مسیر گام های نوینی را بر اساس یک اجماع داخلی و در چهارچوب یک همراهی و هم نوردی و همکاری میان بخش های مختلف بردارند. برقراری ارتباط میان شهرهای ایران با شهرهای همگون و همگن آنها در اقصی نقاط جهان یا به عبارت قدیمی تر آن ایجاد "خواهر خواندگی" میان شهرها و ایجاد ارتباط سیستماتیک و منظم و تعریف شده و تخصیص بودجه‌های لازم و بکارگیری تمامی سرمایه‌های مادی، معنوی و انسانی و ظرفیت‌های کهن در این شهرها برای اتصال و همکاری و همراهی اعم از حوزه ورزشی، سینما و تئاتر، موسیقی، ادبیات، درمان و پزشکی و امور علمی و مطالعاتی و استمرار منظم آن درجای جای هر دو شهر، علاوه بر شناخت، همدلی، ارتباط، صلح و آرامش می‌تواند به پویایی همکاری در همه رشته‌ها و حتی بنیان‌ها و بنیاد های اقتصادی و تجارت میان آن‌ها یاری رساند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه ادامه داد: بی تردید دیپلماسی شهری نمی‌تواند مختص شهرهای معروف و بزرگ و شناخته شده باشد. تمام ‌شهرها با داشته‌ها و نداشته‌های خود می‌توانند در این مسیر بروز و ظهور و حضوری چشمگیر داشته باشند. دیپلماسی عمومی و تمامی زیر مجموعه‌های تخصصی آن را باید شناخت و یافت و در آن مسیر گام هایی را برداشت. در چنین شرایطی است که دیگر هیچ کس و هیچ شهری دور افتاده، محجور و تنها نخواهد بود.

وی ادامه داد: چالش های زیست محیطی بی شک با توجه به دورنمای امروز در عرصه جهانی، خود یکی از موضوعات مورد تعامل دیپلماسی شهری خواهد بود، شهرهایی که از دردهای مشترک رنج می‌برند و یا شهرهایی که می‌توانند در حل معضلات تکمیل کننده و یاری رسان یکدیگر باشند. دیپلماسی عمومی و دیپلماسی شهری بی شک علاوه بر تمامی ویژگی‌های برجسته و سازنده آن ابزار مهم و کلیدی دولت ها در عرصه سیاست خارجی و تعامل ملت ها و گفتگوی ادیان، گفتگوی تمدن‌ها و شناخت  ارتباطات آکادمیک و دانشگاهی و تمام موضوعات مطرح  در تمامی جوامع و درک متقابل و گامی‌بلند در مسیر صلح، آبادانی و امنیت و درک و فهم متقابل خواهد بود.

در این ضیافت، یادبود ویژه ای منقش به آثار و نمادهای اصفهان از سوی شهردار و مردم هنرور اصفهان به مناسبت آغاز سال نوی میلادی و به امید سالی نیکوتر برای همگان و بخصوص مردم شهر ایسی لمولینو و شهردار آن، به ایشان تقدیم گردید.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։