فا

اجتماعی

یکشنبه, 12 بهمن 1399 13:22

افزایش ۲۵ درصدی نرخ عوارض طرح ترافیک برای سال آینده / سهمیه طرح ترافیک سال آینده جانبازان و خبرنگاران تغییری نکرده است

اعضای شورای اسلامی شهر تهران با اکثریت آراء افزایش ۲۵ درصدی نرخ عوارض طرح ترافیک و افزایش ۵۰ درصدی نرخ عوارض ساختمانی را به تصویب رساندند.

«آلیک» - اعضای شورای اسلامی شهر تهران با اکثریت آراء افزایش ۲۵ درصدی نرخ عوارض طرح ترافیک و افزایش ۵۰ درصدی نرخ عوارض ساختمانی را به تصویب رساندند.

به گزارش ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دویست و شصت و هشتمین جلسه این شورا بررسی نرخ عوارض طرح ترافیک و عوارض ساختمانی را برای سال آینده در دستور کار داشتند که در همین راستا محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: نرخ پایه عوارض برای سال آینده از سوی شهرداری ۲۰ درصد در نظر گرفته شده بود که کمیسیون های تخصصی این نرخ را به ۲۵ درصد افزایش دادند. بر این اساس نرخ پایه عوارض از ۲۸ هزار و ۸۰۰ به ۳۵ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

وی افزود: افزایش بهای خدمات صدور مجوز تردد نیز از ۲۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش یافت. در پایان ماده‌های این لایحه اضافه شده است که تبصره‌های این لایحه مطابق با تصویب سال ۹۹ و اصلاحات بعدی به قوت خود باقی است. در این لایحه، مصوبه شماره ۵۶ شورای ترافیک که بر اساس آن، ورود کامیون‌های حمل سوخت و آرد رایگان بوده است، همچنان رایگان در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه در این لایحه ۴۰ درصد به امر نوسازی حمل و نقل عمومی اختصاص داده شده است افزود: این رقم هر ساله در نظر گرفته می‌شد اما از سوی شهرداری به سازمان حمل و نقل عمومی اختصاص نمی‌یافت که در لایحه امسال، سهم ۴۰ درصد از محل عوارض طرح ترافیک، به طور مستقیم به حساب سازمان حمل و نقل واریز می شود.

در ادامه این جلسه، احمد مسجدجامعی عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران در مخالفت با افزایش نرخ محدوده طرح ترافیک گفت: لازم اســـت ما از همان نخست بودجه را درست تدوین می‌کردیم نه اینکه برای تحقق آن مجددا از لحاظ اقتصادی به مردم فشار بیاوریم. برخی‌ها به دنبال تحقق بودجه هستند، اما اینکه بودجه محقق نمی‌شود مشکل مردم نیست.

وی افزود: باید بگویم که ما در حال آب بستن در بودجه هستیم. شهرداری پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی عوارض را ارائه داده، اما سوال اینجاست که چگونه به ۲۵ درصد رسیدیم؟ لذا خواستار بازگشت درصد مبلغ عوارض به لایحه شهرداری یعنی همان ۲۰ درصد هستم.

سید حسن رسولی عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران در موافقت با این لایحه گفت: تورم نقطه به نقطه ای  امسال ۳۸.۵ درصد بوده و برای سال آتی پیش‌بینی ۴۰ درصد تورم نقطه به نقطه می‌شود و این درحالی است که هزینه اداره شهر بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته و درآمدهای شهرداری نیز هنوز به ۷۰ درصد نرسیده است. دولت نیز از پرداخت حقوق شهرداری جلوگیری می‌کند و سهم شهرداری از محل ماده ۲۳ قانون راهنمایی و رانندگی که مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد تومان می‌شود را گروگان گرفته است. دولت در لایحه بودجه سال آینده برای کل مترو ۶۴ میلیارد تومان اعتبار گذاشته و این در حالیست که ساخت هر یک کیلومتر نیازمند هزار میلیارد تومان است.

به گزارش ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران نهایتا با ۱۹ رای موافق با افزایش ۲۵ درصدی نرخ عوارض طرح ترافیک برای سال آینده موافقت کردند و همچنین افزایش ۵۰ درصدی نرخ عوارض ساختمانی برای سال آینده نیز به تصویب اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر تهران رسید.

محسن هاشمی رفسنجانی نیز در پایان دویست و شصت و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تشریح مصوبات این جلسه گفت: امروز در ساعت ۷:۳۰ صبح جلسه هم اندیشی اعضای شورا برگزار شد که موضوع باغات در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. به ویژه باغاتی که در گذشته پرونده آنها در کمیسیون ماده ۷ رسیدگی شده بود، اما در نهایت نتوانستیم موضوع را جمع بندی کنیم. لذا منجر به رای گیری نشد و اعضا به صحن علنی شورا آمدند.

وی افزود: در صحن امروز نیز عمدتا بحث عوارض را داشتیم. چرا که باید تا پیش از ۱۵ بهمن ماه بر اساس بخشنامه وزارت کشور عوارض مربوط به سال بعد را تصویب کنیم و در اختیار فرمانداری تهران قرار دهیم تا فرصت کافی برای بررسی این مصوبات برای فرمانداری وجود داشته باشد که خوشبختانه این کار انجام شد.

وی ادامه داد: لوایحی که توسط شهرداری تهران به شورا ارسال شده بود و به عنوان لوایح پنج گانه معروف شده موارد مختلفی در خصوص عوارض مربوط به پارک حاشیه ای، طرح ترافیک، عوارض ساختمانی و ... بود که مجموعا کلیه عوارض لازم در شهر را شامل می شود که توانستیم قبل از موعد مقرر به وظیفه خود عمل کنیم.

هاشمی در خصوص افزایش نرخ عوارض ورود به طرح ترافیک نیز گفت: نظر شهرداری تهران افزایش ۲۰ درصدی بود اما با توجه به تورم نزدیک به ۴۰ درصد اعضای شورا روی رقم ۲۵ درصد افزایش پافشاری کردند و باید ببینیم هیات تطبیق نسبت به این افزایش چه تصمیمی را اتخاذ می کند.

ریاست شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی در خصوص مخالفت فرمانداری تهران با طرح زیست شبانه به ویژه در ایام کرونا گفت: ما قوانین و مصوبات مان نگاه به زمان کرونا ندارد. در حقیقت بسیاری قوانین هست که در حال حاضر جاری است ولی ستاد ملی کرونا نسبت به آنها حساسیت نشان می دهد. برای مثال رفتن به سینما آزاد است ولی ستاد ملی کرونا اعلام می کند باید سه صندلی در میان در سالن ها بنشینند و در زمانی که وضعیت قرمز است بیشتر از ۱۵ نفر اجازه ندارند در سالن حضور پیدا کنند. در این مورد نیزمشکلی وجود ندارد و می تواند این موضوع تصویب شود ولی ستاد ملی کرونا توصیه کند که فعلا به دلیل شرایط کرونایی امکان اجرای آن وجود ندارد.

هاشمی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سهمیه جانبازان و خبرنگاران و افزایش نرخ عوارض ورود به طرح ترافیک برای آنها گفت: در موضوع عوارض طرح ترافیک مواردی همچون سهمیه جانبازان و خبرنگاران مثل سال گذشته است و تغییری اتفاق نیفتاده است و طبق نرخ سال گذشته محاسبه خواهد شد. در حقیقت به برخی در ورود به طرح ترافیک ۹۰ یا ۵۰ درصد تخفیف داده می شد یا اینکه اصلا از آنها عوارضی اخذ نمی شد. این موارد همانند سال قبل به قوت خود باقی است.

هاشمی در خصوص کمپین آرزوهای شهرداری تهران نیز گفت: این کمپین ابتکار یکی از اعضای شورا بوده که به نظر من باید با خود ایشان در این مورد مصاحبه کنید.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։