Print this page
پنج شنبه, 30 بهمن 1399 09:16

زلزله ۵.۶ ریشتری سی سخت را لرزاند / ۴۴ نفر مصدوم شدند

زلزله ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه شب گذشته شهرهای یاسوج و سی سخت در استان کهگیلویه و بویر احمد را لرزاند.

«آلیک» - سازمان اورژانس کشور اعلام کرد: تاکنون ۴۴ نفر شامل ۴ نفر در سمیرم و ۴۰ نفر در شهرستان دنا بر اثر زلزله ۵.۶ ریشتری در شهرهای یاسوج و سی سخت دچار آسیب دیدگی شده اند.

به گزارش ایرنا، این سازمان شب گذشته در گزارشی در این باره نوشت: مصدومیت این افراد بر اثر ترس و فرار بوده و خوشبتانه تاکنون این زلزله کشته نداشته است.

پس از وقوع زمین لرزه ۵.۶ ریشتری در شهرهای یاسوج و سی سخت در استان کهگیلویه و بویر احمد، رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از اعزام ۶ تیم ارزیاب به مناطق زلزله زده در مرز بین دو استان اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

مهدی ولی‌پور با اشاره به وقوع زمین لرزه در مرز استان های کهگیلویه و بویراحمد و استان اصفهان، گفت: زمین لرزه ای به بزرگی ٥.٦ در مقیاس ریشتر در منطقه سی سخت در مرز بین دو استان اصفهان و کهگیلویه وبویر احمد در ساعت ٢٢:٠٥ بوقوع پیوسته است.

وی افزود: به تمام شهرستانهای استان اعلام آماده باش شده است و سه تیم ارزیاب از مرکز استان (کهگیلویه و بویراحمد) و دو تیم از شهرستان سمیرم استان اصفهان به مناطق تحت تاثیر اعزام شده اند.

 

محور ارتباطی یاسوج - سی سخت مسدود شد

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد گفت: در پی وقوع زمین لرزه به شدت ۵.۶ ریشتر چهارشنبه شب در شهر سی سخت محور یاسوج - سی سخت به دلیل ریزش کوه مسدود شده است.

سرهنگ بهنام ویسی پور اظهار داشت: با توجه به ریزش کوه و مسدود شدن مسیر، تردد تا اطلاع ثانویه از این محور ارتباطی ممنوع است.

وی بیان کرد: با توجه به شدت زمین لرزه یکی از تونلهای جاده ملی یاسوج - اصفهان نیز ریزش کرده و موجب مسدود شدن جاده شده است .

ویسی پور افزود: نیروهای راهداری از همان دقایق اولیه وقوع زلزله با استقرار امکانات در حال بازگشایی مسیرهای مسدود و دچار ریزش هستند.

 

زلزله موجب قطعی آب و برق و خسارت به منازل مسکونی ‌سی سخت شد

مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: زلزله ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه چهارشنبه شب در سی سخت سبب قطعی آب و برق و خسارت به منازل مسکونی این شهر شد.

محمد محمدی چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس آخرین گزارش ها تاکنون خسارت هایی به منازل این شهر وارد شده است.

وی افزود: تاکنون هیچ مورد فوتی در پی این زلزله گزارش نشده است.

مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بر اساس شدت و خرابی این زلزله حتما زخمی های زیادی در سی سخت خواهیم داشت.

 

فرماندار سی سخت: زمین لرزه خسارت های مالی در بر داشته است

زمین لرزه زلزله چهارشنبه شب با توجه به شدت بالای ۵ریشتر؛ موجب بروز خسارت مالی و تخریب سقف و دیوار خانه های مسکونی مردم شده است.

حمید پناهی چهارشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیشترین میزان خسارت مربوط به ساختمان های مسکونی و وسایل درون ساختمان ها بوده است.

وی بیان کرد: تاکنون خسارت جانی ناشی از این زمین لرزه گزارش نشده است.

پناهی تصریح کرد: مردم شهر سی سخت با توجه به شدت سرما هنوز در سطح شهر هستند و به علت ترس از زلزله دوباره از سکونت در منازل خود خوداری می کنند.

وی با اشاره به تشکیل ستاد مدیریت بحران شهرستان دنا بیان کرد: برق بخشی از شهر سی سخت که قطع شده بود وصل و در تلاش هستیم تا دیگر نقاط شهر به برق پایدار متصل شوند.

پناه تصریح کرد: هوای شهر سی سخت به دلیل کوهستانی بودن منطقه  بسیار سرد است و بیشترنقاط شهر به علت بارش برف هنوز سفید پوش است.

وی اضافه کرد: آب آشامیدنی شهر سی سخت قطع شده و نیروهای خدمات رسان در حال تعمیر شبکه توزیع آب آشامیدنی  هستند.

 

زلزله سی سخت خسارت جزیی در جنوب اصفهان بهمراه داشت

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: زلزله شامگاه چهارشنبه در سی سخت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد ، خسارت های جزیی در مرزهای جنوبی استان و شهرستان سمیرم داشت.

منصور شیشه فروش چهارشنبه شب به ایرنا در این باره افزود: زمین لرزه سی سخت در مرزهای جنوبی اصفهان بویژه شهرستان سمیرم احساس شد.

او با بیان اینکه این موضوع به ترس و اضطراب اهالی این منطقه و آمدن آنها به خارج از خانه منجر شد، افزود: تعدادی از خانه های این منطقه از جمله منطقه پادنا و شهر کمه دچار خسارت های جزیی مانند شکسته شدن شیشه شدند.

وی تاکید کرد: تیم های ارزیاب و هلال احمر به این مناطق برای بررسی وضعیت موجود اعزام شدند.

 

مسئولان و نیروهای امدادی در حالت آماده باش هستند

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: در پی زمین لرزه ۵.۶ دهم ریشتری در سی سخت، مسئولان و نیروهای امدادی و عملیاتی در شهرستان دنا از امشب به حالت آماده باش درآمده اند.

حسین کلانتری چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نیروهای هلال احمر، مدیریت بحران و امدادی به شهرستان دنا اعزام شده اند.

کلانتری در خصوص زلزله اخیر، گفت: همچنین تیم‌های ارزیاب به شهرستان دنا اعزام شدند.

وی با  تاکید بر اینکه این زمین لرزه خسارت جانی در پی نداشت از مردم خواست که از تردد در محور سی سخت خودداری کنند.

استاندار کهکیلویه و بویراحمد گفت: نشست اضطراری تیم مدیریت بحران در محل سالن مدیریت بحران استانداری در حال برگزاری است.

 

مردم در مسیرهای منتهی به مناطق زلزله زده سمیرم تردد نکنند

شهردار بیده مرکز بخش پادنای بزرگ سمیرم از مردم خواست در مسیرها و جاده‌های منتهی به مناطق زلزله زده این شهرستان و استان همجوار تردد نکنند.

محمدعلی آصفی چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: هم اکنون هوای منطقه در شهر بیده و روستاهای بخش پادنا در جنوب سمیرم، بارانی است و آرامش خوبی در منطقه حاکم است.

به گفته وی در این شرایط رانندگان و خانواده‌ها از تردد و رفت و آمد در مسیرهای ورودی و خروجی روستاها یا جاده های منتهی به کانون اصلی زلزله (شهرستان زلزله زده سی سخت استان همجوار در ۳۰ کیلومتری شهر بیده) خودداری کنند تا نیروهای امدادی بتوانند به سهولت رفت و آمد کنند.

شهردار بیده با اشاره به تداوم بارش‌ها و سرمای هوا، تصریح کرد: احتمال پس لرزه های خفیف وجود دارد اما گروه‌های امدادی و سایر سازمان های مرتبط با مدیریت بحران همکاری لازم دارند در آمادگی کامل هستند.

آصفی با اشاره به بروز خسارت های محدود به برخی ساختمان‌ها از جمله فروریختن یک گاوداری در روستای سرباز بخش پادنا، اظهار داشت: گروه‌های امدادی هلال احمر نیز در منطقه حضور دارند و اورژانس نیز در آماده باش کامل قرار دارد.

 

تمامی تاسیسات گردشگری سی سخت در اختیار زلزله زدگان قرار می گیرد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد درپی وقوع زلزله ۵.۶ دهم ریشتری در شهرستان دنا، گفت: تمامی مکانها و تاسیسات گردشگری در اختیار مردم سی سخت قرار می گیرد.

مجید صفایی چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاسیسات گردشگری امکانات رفاهی مناسبی برای اسکان مردم دارد.

وی تصریح کرد: در این تاسیسات سکوهای نشیمن،آلاچیق، سرویس بهداشتی،ابخوری و دیگر امکانات وجود دارد.

 

زلزله‌ سی‌سخت جانباخته نداشت / اعزام محموله‌های امدادی به کانون زلزله

کریم همتی رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: براساس گزارش‌های دریافتی از مسئولان خانه های هلال در شهرستان دنا، شهر سی سخت و روستاهای اطراف تا این لحظه گزارشی مبنی بر وجود جانباخته اعلام نشده است.

بیشتر مصدومین سرپایی درمان و چندین نفر هم برای ادامه درمان به بیمارستان یاسوج اعزام شدند.

همچنین در پی زلزله ۵.۶ ریشتری شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا و یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد رئیس جمعیت هلال‌احمر افزود: دستورات لازم به ۴ استان کهگیلویه و بویراحمد-چهارمحال و بختیاری، اصفهان و فارس داده شد؛ در حال حاضر علاوه بر اعزام تیم‌های ارزیابی و امدادی به کانون زلزله، هر ۴ استان در حالت آماده باش کامل به سر میبرند، همچنین چادر و اقلام امدادی آماده شده و به مناطق زلزله‌زده ارسال خواهد شد.

 

تاکنون ۴۴ نفر مصدوم شدند

سازمان اورژانس کشور اعلام کرد: تاکنون ۴۴ نفر شامل ۴ نفر در سمیرم و ۴۰ نفر در شهرستان دنا بر اثر زلزله ۵.۶ ریشتری در شهرهای یاسوج و سی سخت دچار آسیب دیدگی شده اند.

 

شرایط آب و برق در سی سخت پایدار شد

دیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل وزارت نیرو گفت: شرایط آب و برق در سی سخت به پایداری رسیده است.

میثم جعفر زاده در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود : طبق آخرین گزارش دریافتی از استان کهگیلویه و بویراحمد،  در ابتدای وقوع زلزله، قطع برق فیدر فشار متوسط منطقه سی سخت اتفاق افتاد که در کمتر از ۳۰ دقیقه فیدر برق دار شده و شبکه برق پایدار شده است .

وی ادامه داد: تیم های ارزیاب در حال بررسی روستاها منطقه هستند تا در صورت قطع احتمالی تک مشترک، رفع عیب انجام شود.

مدیر کل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو گفت: در بخش آب شرب شرایط پایدار است.

وی افزود: تیم های عملیاتی در منطقه تا ۲۴ ساعت آینده آماده باش خواهند بود.

 

دستور وزیر بهداشت برای آماده باش فوریت‌های پزشکی به دنبال زلزله یاسوج

در پی گزارش مقدماتی وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۶ در مقیاس ریشتر در منطقه مرزی استان‌های اصفهان و کهگیلویه و بویر احمد، حوالی سی سخت، وزیر بهداشت به سازمان اورژانس کشور، دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های مربوطه و سازمان غذا و دارو، دستور آماده باش، بررسی عاجل ابعاد واقعه و تامین نیازهای احتمالی امدادی، بهداشتی و درمانی مناطق آسیب دیده را ابلاغ کرد.

 

آذری جهرمی: وضعیت شبکه تلفن همراه در استان کهگیلویه و بویر احمد نرمال است

پس از زلزله شامگاه چهارشنبه در سی سخت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وضعیت شبکه تلفن همراه در استان کهگیلویه و بویر احمد نرمال است و  صرفا به خاطر قطع برق، دو سایت همراه اول از مدار خارج شده است.

وی افزود: آرزوی سلامتی برای ساکنین منطقه سی سخت و یاسوج دارم.

به گزارش ایرنا، زلزله ای به بزرگی ۵.۶ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه شب گذشته شهرهای یاسوج و سی سخت در استان کهگیلویه و بویر احمد را لرزاند.

این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به وقوع پیوست.

کانون این زلزله در موقعیت ۳۰.۸۹ عرض شمالی و ۵۱.۵۷ طول شرقی ثبت شده است.

از خسارت احتمالی این زمین لرزه گزارشی منتشر نشده است.

سی‌سَخت شهری در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج مرکز استان و در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران جای دارد. این شهر مرکز شهرستان دنا است.

اخبار مرتبط