فا

اجتماعی

جمعه, 29 اسفند 1399 14:58

پیام تبریک نوروزی آرا شاوردیان

به نام دادار دادگر

 

سالی که گذشت سال بسیار پر چالشی نه تنها برای ایران بلکه برای سراسر دنیا بود. سیطره ویروس عجیب و منحوس کرونا بر سراسر دنیا، اقتصاد جهان را فلج کرد و بسیاری از کشورها بحران وحشتناک اقتصادی و بیکاری و از دست رفتن مشاغل را در همه عرصه ها به طرز بیسابقه ای تجربه کردند. بدون شک این بحران جهانی در کشور ما با تحریم های ناجوانمردانه ای که سالهاست بر کشور عزیزمان تحمیل شده توامان گشته و فشاری بسیار مضاعف بر کشور ما و بویژه ملت شریف وارد کرده است.

جمهوری اسلامی ایران در چارچوب تعامل سازنده با نظام بین الملل، به تلاش های بی وقفه خود برای مقابله با تروریسم در سوریه و عراق وبرقراری امنیت پایدار در افغانستان و حصول توافق در مذاکرات طالبان با دولت افغانستان، پایان جنگ قره باغ و یمن و ادامه تلاش های سیاسی در چارجوب مذاکرات آستانه و سوچی ادامه داد . همه کشورهای منطقه رابه همکاری در جهت حفظ امنیت جمعی » صلح هرمز « ایران با ارائه طرح دعوت کرده است.

در خصوص برجام شرایط و آخرین تحولات مربوط به آن باید گفت که دولت جدید آمریکا که به صورت لفظی رویکرد دولت ترامپ را کنار گذاشته و در صدد معکوس کردن اقدامات وی می باشد، در صدد بازگشت اعتبار از دست رفته آمریکا در محافل بین المللی است، اما همچنان شاهد آن هستیم که دولت بایدن از بازگشت بی قید و شرط به برجام و رفع تحریم های ظالمانه علیه ایران خودداری کرده و شروط جدیدی را در این زمینه مطرح می کند. این مساله نشان می دهد واشنگتن هنوز هم نگاه ترامپی به جهان را رها نکرده است. دولت بایدن با تداوم سیاست فشارحداکثری ترامپ، اهداف ثابت آمریکا در برابر ایران را دنبال میکند، که در ۴۲ سال گذشته دولتهای مختلف در آمریکا به روشهای متفاوت پیگیری کردند اما ایران هیچگاه از اصول و منافع خود عقبنیشنی نکرده است.

سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال امنیت درمنطقه مبتنی بر دکترین امنیت جمعی است. این سیاست در سال ۹۹ نیز دردیپلماسی منطقه ای و کنشگری ایران همچنان پیگیری شد. سیاست جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر همکاری و مشارکت کشورهای منطقه در طرح های مشترک امنیتی است.

تلاش ایران برای ایجاد صلح و ثبات منطقه بر پایه اصل امنیت برای همه قرار دارد. تجربه نشان داده است اگرمنطقه امن باشد، همهی کشورهای منطقه از این امنیت بهرهمند خواهند شد و اگر ناامنی فراگیر شود، برای همهی کشورهای منطقه ناامن خواهد بود . تجربه نا موفق دعوت ازبیگانگان به بهانه حفظ امنیت در منطقه نشان داده است که یکجانبه گرایی یک اشتباه راهبردی است و هزینه های این اشتباه بر کشورهای منطقه تحمیل می شود.

نگرانی در باره حضور عناصر افراط گرا، تروریستی و رژیم صهیونیستی در قره باغ بیش از اینکه به جنگ در این منطقه مرتبط باشد، بیشتر ناشی از دغدغه های تداوم حضور و احتمال گسترش آنها در منطقه قفقاز جنوبی است. حضور کشور های ثالث به ویژه رژیم صهیونیستی در نزدیکی مزرهای شمال غربی کشورمان زنگ خطری است برای آینده که ممکن است به دروازه ورود سازمانهای تروریستی بینالمللی به کشورهای منطقه تبدیل شود. یکی دیگر از نگرانی ها روابط برخی کشور ها در اموراتی است که باعث از بین رفتن ثبات منطقه شده و به امنیت منطقه لطمه وارد می کند. نمونه این نگرانی ها تعامل ترکیه و عربستان می باشد که در بعضی موارد مخالف منافع منطقه است. آنچه نیاز امروز جامعه جهانی است صلح پایدار است، ولی این صلح بدون حضور کشورهای مستقل و مقتدر و بدون وابستگی به غرب میسر نمی شود.

ایران با وجود برخی مشکلات اقتصادی و تحریم ای ناعادلانه، حضوری فعال درتحولات منطقه داشته و در عرصه تعاملات سیاسی - امنیتی با کشورهای همسایه و منطقه گام های موثری برداشته است. در حال حاضر اکثر کارشناسان و کشورهای دنیا نگاه های خود را در قاره کهن معطوف به منطقه آسیای میانه و قفقاز کرده، و اتحادیه اوراسیا را مهمترین رکن اقتصادی این منطقه می دانند. ارمنستان به عنوان پل ارتباطی میان ایران و اوراسیا و کشوری که ایران را به عضویت اصلی این اتحادیه می رساند، دروازه اصلی این بازار مهم است. با توجه به وضعیت فعلی و امکانات موجود، این فرصت را باید مغتنم شمرد و با ارائه راهکارهای درست به مانند ایجاد یک بانک مشترک و تاسیس کار گروه های جدی در حوزه تجارت و از همه مهمتر تسهیل امور صادرات و واردات به رشد و توسعه تجار و بالاخص صادر کنندگان آن هم در زمانی که کشور ما بیش از پیش نیاز به رونق اقتصادی دارد کمک کرد.

در این برهه زمانی، حل مشکلات اقتصادی نیاز به تصمیمات درست، اقدامات سنجیده و البته رویکرد انقلابی دارد. بی شک ملت ایران تا کنون توانسته است با صبر و بصیرت از سختی های زیادی عبور کند و قطعا" پس از این هم می تواند در مقابل مشکلات ایستادگی کند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اقوام و پیروان ادیان توحیدی به ویژه ارمنیان همگام با مردم مسلمان ایران در حفظ و حراست دستاوردهای انقلاب اسلامی کوشیدند و با شروع جنگ تحمیلی تا پای جان از میهن خود دفاع کردند. امروز هم بمانند تمامی ادوار و زمان های حساس پیروان ادیان توحیدی، اقوام و بویژه ارمنیان جدای از بدنه ملت نبوده و در صحنه حضور دارند و نه تنها در جنگ اقتصادی حضوری فعالانه داشته بلکه در رفع این موانع و ایجاد شریط مساعد تر از هیچ کوششی دریغ نکرده و نخواهند کرد.

صدای واحد در ایران نشان دهنده اراده جدی بر روی اصول و منافع ملی جمهوری اسلامی است. آنچه نیاز جامعه امروز ماست وحدت و همبستگی در میان تمامی اقشار جامعه و بدنه کشور است. در سال جدید با جدیت هر چه تمام تر می بایست به استقبال انتخابات رفته و یکبار دیگر حماسه جدیدی را با همدیگر خلق کنیم. ما در سال آینده در انتخابات ریاست جمهوری فارغ از هر گونه رنگ و بوی سیاسی، می بایست با همیت و تحکیم وحدت و حضور همه اقشار جامعه و شرکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ یک پیغام واضح برای جامعه جهانی بفرستیم. بفرموده مقام معظم رهبری: «هرکسی که به ایران و امنیت آن علاقه مند است باید در انتخابات شرکت کند».

با آرزوی سربلندی و سرافرازی برای کشور عزیزمان ایران، ضمن تبریک سال نو شمسی از خداوند یکتا سلامتی، عزت و افتخار را برای ملت شریف ایران خواهانم.

پیروز، مقتدر و استوار باشید.

خادم ملت

آرا شاوردیان

نماینده مسیحیان ارمنی تهران و شمال ایران در مجلس شوراس اسلامی

بیست و هشتم اسفند ماه یک هزار و سیصد و نودو نه

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։