فا

اجتماعی

سه شنبه, 28 ارديبهشت 1400 11:12

آرا شاوردیان در مراسم تجلیل از نویسندگان و مدافعان سلامت اقلیت های دینی: پیروان ادیان الهی در دفاع از تمامیت ارضی ایران از جان خود نیز می گذرند

نخستین آئین تجلیل از نویسندگان، مؤلفان و مدافعان سلامت اقلیت‌های دینی استان تهران به میزبانی شهرستان پاکدشت برگزار شد.

«آلیک» - نخستین آئین تجلیل از نویسندگان، مؤلفان و مدافعان سلامت اقلیت‌های دینی استان تهران به میزبانی شهرستان پاکدشت برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم که روز گذشته در سالن‌ همایش‌های پردیس دانشگاه ابوریحان پاکدشت برگزار شد، از مؤلفان، نویسندگان و مدافعان سلامت اقلیت‌های دینی استان تهران تجلیل به عمل آمد.

نماینده ارامنه تهران و شمال ایران در مجلس شورای اسلامی در این آئین گفت: تمامی اقلیت‌های مذهبی و پیروان ادیان توحیدی در کنار سایر ایرانیان، برای دفاع از مرزهای کشور و تمامیت ارضی ایران، از جان خود نیز می‌گذرند.

آرا شاوردیان اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در بیانات خود فرموده‌اند که ما از اسلام آموخته‎ایم که با پیروان ادیان الهی با عدالت و انصاف برخورد کنیم که این امر از ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی با حضور پنج نماینده پیروان ادیان توحیدی در مجلس شورای اسلامی محقق شده است.

وی افزود: ما اقلیت‌های مذهبی و پیروان ادیان توحیدی در کنار سایر مردم ایران اسلامی برای حفظ مرزهای کشور و تمامیت ارضی ایران، در تمامی صحنه‌ها حضور داریم و با اسم رمز وحدت بین تمامی اقشار جامعه، از مسلمان، زرتشتی، کلیمی، یهودی و سایر ادیان الهی حاضریم برای کشور از جان خود نیز بگذریم.

نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه سلامت نیز پزشکان بسیاری از اقلیت‌های مذهبی، با عمل به سوگند خود، تلاش دارند تا از جان تک تک افراد جامعه فارغ از دین، مذهب و نژاد حراست کنند و در این مسیر، جان خود را نیز فدا کرده‌اند.

وی تاکید کرد: امروز همه وظیفه دارند تا در اعتلای ایران و پرچم مقدس جمهوری اسلامی تلاش کنند.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم اظهار داشت: مدافعان سلامت اقلیت‌های مذهبی همچون رزمندگان هشت سال دفاع مقدس، در حفظ سلامتی افراد جامعه کوشا بوده و در این راه مجاهدت‌های بسیاری کردند.

اسفندیار اختیاری افزود: در زمان جنگ تحمیلی، همانطور که از یک رزمنده اقلیت مذهبی که اسلحه در دست، از کیان ایران دفاع می‌کرد، آئین و قومیتش را سوال نمی‌کردند، مدافعان سلامت اقلیت‌های مذهبی نیز در جنگ دفاع از سلامت مردم حضور پیدا کرده و از سلامتی مردم حراست کردند.

وی گفت: هشت سال دفاع مقدس مردم ایران، تنها جنگی است که یک وجب از خاک ایران به دست دشمن نیفتاد و در حوزه سلامت نیز مدافعان سلامت با تمام توان تلاش دارند تا از جان تک تک مردم ایران فارغ از هر مذهب و آئینی حراست کنند.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی از برگزاری این آئین، به عنوان نمادی از تقدیر و سپاس از تمامی کادر درمان و مدافعان سلامت یاد کرد و افزود: امروز نگاه ارزشمند جامعه در تقدیر از مدافعان سلامت باعث شده تا این ارزش، در تمامی ارکان جامعه ساری و جاری شود و همه مردم در حفظ سلامت یکدیگر کوشا باشند.

وی با تقدیر از تلاش مؤلفان و نویسندگان اقلیت‌های دینی در زنده نگاه داشتن فرهنگ ایرانی اظهار داشت: کسانی که با قلم خود فرهنگ جامعه را زنده نگاه داشته و مطالب خود را در اختیار علاقه مندان به کتاب قرار می‌هند، تلاش ارزشمندی دارند که باعث حفظ فرهنگ ایرانی می‌شود.

اختیاری گفت: امروز فرهنگ ایرانی گستره خود را نه تنها از مرزهای کشور، که حتی از مرز ۱۳ کشوری که نوروز را گرامی می‌دارند فراتر رفته، فرهنگی که مبتنی بر انسان مداری و اخلاق‌مداری است و پیروان ادیان الهی نیز تلاش دارند تا در این مسیر، اثر گذار باشند.

وی گفت: یکی از مشکلات حوزه نشر اقلیت‌های مذهبی این است که ما تنها از یک روزنامه برخورداریم که اگر این یک نشریه نیز تعطیل شود، در اصل صد درصد نشریان اقلیت‌ها تعطیل می‌شود.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حوزه نشر نیز، اقلیت‌های دینی تنها از دو انتشارات برخوردارند که اگر یکی از این موسسات به دلیل مشکلاتی نظیر نرسیدن کاغذ تعطیل شود، ۵۰ درصد از توان انتشارات اقلیت‌ها از بین می‌رود از این رو از مسوولان درخواست می‌شود تا با نگاه ویژه به این حوزه فعالیت اقلیت‌ها توجه شود.

رئیس انجمن آشوریان تهران نیز در این مراسم گفت: وقتی رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده شهدای اقلیت‌های دینی، فارغ از  پروتکل‌های امنیتی، شیرینی دست‌پخت مادر شهید را میل کرده و به دیگران نیز توصیه می‌کند که از این شیرینی استفاده کنند، درسی به ما می‌دهد که در آن امید را در دل پیروان ادیان الهی زنده می‌سازد. 

یوناتن بت کلیا افزود: من از نواندگان افرادی هستم که امام علی(ع) با آن ها معاهده منعقد کرد، معاهده‌ای که امروز نیز در رفتار رهبر معظم انقلاب در دوستی و مودت با اقلیت‌های مذهبی و پیروان ادیان توحیدی به خوبی مشاهده می‌شود.

وی تصریح کرد: رفتار رهبر معظم انقلاب با خانواده شهدای مسیحی، ارمنی، آشوری، زرتشتی ، برابر شدن حق دیه هر شخص با هر دینی نشان دهنده همبستگی ملت ایران با هر دین و مذهب است که دهان بیگانگان را بسته است.

رئیس انجمن آشوریان تهران گفت: امروز نظر نماینده پیروان مذاهب توحیدی با چند هزار رای در مجلس شورای اسلامی با سایر نمایندگان با چند صد هزار رای و حتی رئیس مجلس برابری می‌کند و این نشان از عدالت جمهوری اسلامی در مواجهه با پیروان مذاهبی توحیدی است.

وی اظهار داشت: امروز افتخار داریم که در سایه همبستگی و در کنار هم بودن، تلاش داریم که دین خود را به کشور ادا کرده و در این مسیر، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان تهران گفت: حفظ حقوق پیروان ادیان الهی در کشور باعث ایجاد وحدت بین آحاد جامعه ایران شده است.

حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد روز دوشنبه در آئین تجلیل از نویسندگان، مؤلفین و مدافعان سلامت پیروان ادیان توحیدی که در شهرستان پاکدشت برگزار شد اظهار داشت: بحث جایگاه پیروان ادیان الهی در ایران و در نگاه قرآن و پیشوایان معصوم، یک واقعیت بسیار مهم و تثبیت شده و بیانگر احترام ویژه ای است که اسلام برای عقیده، فکر، اندیشه و باور افراد قائل است.

وی افزود:  احترام ویژه ای که خداوند برای انسان قائل شده، به عهد نامه حضرت علی(ع)  با آشوراییان ایران پیش از ۱۴۰۰ سال قبل باز می‌گردد، وقتی حضرت علی(ع) در تبیین وظایف حکمرانی خطاب به مالک اشتر استاندار مصر میفرمایند که باید قلبت لبریز از محبت مردم مصر باشد، آنان یا برادران دینی تو هستند یا مانند تو انسانند نشان از این واقعیت دارد که پیروان ادیان الهی، در اصل پیروان دین توحیدی محسوب می‌شوند.

وی گفت: این نگاه ویژه قرآن، نبی‌مکرم اسلام (ص) و حضرت علی(ع) به پیروان ادیان الهی، به عنوان آموزه‌های دینی ما مسلمانان خود را قانون اساسی ایران نیز نمایان ساخته که در آن، به حفظ حقوق پیروان سایر ادیان الهی تأکید می‌شود و تفاوت و تبعیضی بین آنان وجود ندارد.

ابوترابی فرد افزود: بر اساس قانون اساسی، باد به مبانی اعتقادی و فکری پیروان ادیان الهی غیر ازاسلام احترام گذاشت تا آنان به احوال شخصی و مبانی اعتقادی خود عمل کنند، اصولی که باعث شده تا امروز، اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی صاحب ۵ کرسی و نماینده باشند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سخن امام راحل که همه ما ملت واحد و ید واحدیم تصریح کرد:  یکی از عوامل مهم خلق قدرت، وحدت ملی است و برگزاری چنین جلساتی، نماد وحدت ملی آحاد جامعه است چرا که با تحلیل رفتار جامعه کلیمیان، زرتشتیان، ارامنه، مسیحیان و پیروان سایر ادیان الهی در چهار دهه گذشته، نقش آنان در شکل گیری این وحدت و اقتدار به خوبی نمایان است.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان تهران گفت: در دوران هشت سال دفاع مقدس چه بسیار از جامعه اقلیت‌های دینی که پس از پایان دوران خدمت سربازی، به عنوان بسیجی در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کرده و چه بسیار شهدایی را تقدیم دفاع از ایران کردند.

وی گفت: جامعه مسیحیان ایران تا کنون ۹۴  شهید، ۳۴۶ جانباز و ۱۰ آزاده، جامعه کلیمیان ۱۱ شهید ۴۰۷ جانباز و ۲ آزاده، جامعه زرتشتیان ایران ۴۲ شهید، ۲۴۴جانباز و یک آزاده و جامعه ارامنه ایران ۷۴ شهید، ۳۵ آزاده و ۱۰۵ جانباز در راه دفاع از تمامیت ارضی ایران اسلامی تقدیم کرده اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران نیز در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۳۰ نفر از نویسندگان، ناشران و مدافعان سلامت پیروان ادیان الهی استان تهران در شهرستان پاکدشت تجلیل شدند.

وی گفت: این طرح برای اولین بار در استان تهران برگزار شد که در آن از برگزیدگان پیروان ادیان توحیدی از جمله کلیمیان، آشوریان، ارامنه و زرتشتیان فعال در حوزه نشر، نویسندگی و مدافعان سلامت تجلیل شد.

احد جاودانی افزود: آنچه امروز در تاریخ ایران اسلامی به خوبی به چشم می‌خورد این واقعیت است که تمامی پیروان ادیان توحیدی، فارغ از دین و آئین خویش، خود را ایرانی و مدافع فرهنگ ایران می‌دانند و با تمام وجود و در برهه‌های مختلف از جمله جنگ تحمیلی در دفاع از کشور، جانفشانی کرده‌اند.

وی افزود: هیچ مقطع تاریخی حساسی در کشور وجود ندارد که این افراد در دفاع از ایران حضور نداشته باشند و امروز این امر را می‌توان در مقابله با بیماری منحوس کرونا مشاهده کرد.

مدیر ارشاد استان تهران گفت: امروز تعدادی زیادی از پیروان اقلیت‌های دینی در کسوت پزشک و پرستار در بیمارستان‌های کشور مشغول خدمت رسانی به مردم بوده و در مقابله با این بیماری تلاش می‌کنند.

وی ادامه داد: این که امروز تمامی نمایندگان پیروان ادیان توحیدی به حضور در انتخابات تاکید کرده و همگان را به حضور در این رویداد مهم سیاسی تشویق می‌کنند، نشان از عشق و علاقه آنان به ایران، به عنوان یکی ایرانی دارد.

جاودانی با اشاره به لزوم توجه به حوزه نشر و کتاب گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در ایام شیوع ویروس کرونا تلاش دارد تا حوزه نشر زنده و پویا باقی بماند که برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب، در راستای تحقق این مهم صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: با رایزنی‌های صورت گرفته با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشارکت بانک‌ها، تلاش شده تا در چند مرحله، تسهیلاتی در اختیار نویسندگان و ناشران قرار گرفته و کتب بیشتری از ناشران خریداری شود تا این افراد در ایام شیوع ویروس کرونا، متحمل خسارت کمتری شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران افزود: در ایام شیوع ویروس کرونا، میزان خرید کتاب و مطالعه مردم افزایش یافته است.

در این مراسم از دکتر فرزانه گشتاسب، دیناز  دهنادی و بابک سلامتی از ناشران زرتشتی و آرتویت زهرابیان و آلبرت عجمیان به عنوان ناشران ارامنه تقدیر به عمل آمد.

همچنین در این آئین از دکتر یونس حمامی لاله‌زار، مرجان پشابابی، آرش آبایی از نویسندگان کلیمی، مهرداد قدردان نویسنده زرتشتی، آندرانیک سیمونیان، گارون سرکیسیان، آندرانیک خچومیان از نویسندگان مسیحی ارامنه و خانم ژاستت صلیبی از نویسندگان مسیحی آشوری تجلیل شد.

علاوه بر این، در این مراسم از دکترها سلیمان کهن صدق، جهانبخش قهرمانی، سرژیک آزاریانس، سواک حاتمیان، واهان مرادیانس و موریس محبتی مقدم به عنوان نمایندگان مدافع سلامت و خانم بلدینا خموئیان مادر شهید دفاع مقدس روبرت لازار تقدیر به عمل آمد.

 

Image Gallery

View the embedded image gallery online at:
https://alikonline.ir/fa/news/social/item/16589-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD#sigProIdf769260cd3

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։