فا

اجتماعی

پنج شنبه, 03 تیر 1400 12:34

آیین بهره برداری از پروژه های مدیریت شهری منطقه ۱۴ و بهسازی میدانگاه و مجموعه آرامستان های دولاب

آیین بهره برداری از پروژه های مدیریت شهری منطقه ۱۴ و بهسازی میدانگاه و مجموعه آرامستان های دولاب با حضور محسن هاشمی، پیروز حناچی، آرا شاوردیان، اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، رئیس و اعضای شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران، اسقف مار نرسی بنیامین و جمعی از مسئولان و مدیران شهرداری در محل آرامستان های ارامنه دولاب برگزار شد.

«آلیک» - روز گذشته آیین بهره برداری از پروژه های مدیریت شهری منطقه ۱۴ و بهسازی میدانگاه و مجموعه آرامستان های دولاب با حضور محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران، پیروز حناچی شهردار تهران، آرا شاوردیان نماینده مسیحیان ارمنی تهران و شمال کشور در مجلس، اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران، نورایر آرامیانس رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران و دیگر اعضای شورا، اسقف مار نرسی بنیامین رهبر كليساي شرق آشور ايران، زهرا صدر اعظم نوری، محمد سالاری و سید آرش حسینی میلانی از اعضای شورای شهر تهران، کامبیز مصطفی پور شهردار منطقه ۱۴ تهران، سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا، محمدرضا حائری، ارائه‌دهنده طرح ساماندهی آرامستان دولاب و جمعی از مسئولان و مدیران شهرداری در محل آرامستان های ارامنه دولاب برگزار شد.

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران با بیان اینکه  ذکر این نکته مهم است که «آرامستان ارامنه تهران» تا چندی پیش نابسامان و قبور زیر علف‌ها مدفون بود اما اکنون باید شاکر این ساماندهی باشیم افزود: در این مکان عزیزانی آرامیده‌اند که به واسطه حرفه و تلاش، جان خود را تقدیم میهن کردند.

خلیفه ارامنه تهران اظهار داشت: این موضوع همچنین شاهد و گواه این مساله است که ایران از گذشته‌های دور محل همزیستی ادیان بوده و خواهد بود.

وی با بیان اینکه زیباسازی آرامستان دولاب اقدامی در جهت توسعه گفت‌وگوی مسلمانان و مسیحیان است، اظهار کرد: برای من ثابت شده که ایران با زمامت رهبر معظم انقلاب به محل گفت‌وگوی ادیان تبدیل شده است.

اسقف اعظم گفت: در نهایت این طرح گواه است که گذشتگان‌مان را فراموش نمی‌کنیم و به یاد داریم و همواره از آنان یاد می‌کنیم، کتاب مقدس قرآن هم می‌گوید که گمان مبرید کسانی که در راه خدا کشته شده‌اند مرده‌اند بلکه زنده‌اند و نزد خدا روزی داده می‌شوند.

نماینده مردم ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین اظهار داشت: احترام به حقوق همه اقوام و پیروان ادیان توحیدی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ذکر و محترم شمره شده است.

آرا شاوردیان افزود: شناسنامه هر کشوری آثار باستانی و میراث فرهنگی آن به شمار می آید و آثار باستانی قدمت، تاریخچه و تمدن هر سرزمینی را مشخص می‌کند و حفاظت و حراست از این آثار امری ضروری است و نسل‌های مختلف نیز چون پیشینیان باید از این میراث اجدادی پاسداری کنند.

نماینده مردم ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه  کشورمان ایران دارنده آثار باستانی و ابنیه های تاریخی و فرهنگی در جهان است و کهن ترین فرهنگ و تمدن جهان را دارد خاطرنشان کرد: در این میان با وجود پیروان ادیان توحیدی و اقوام مختلف و با توجه به رسوم و باورهای مختلف، حراست و پاسداری از آثاری تاریخی از اهمیت ویژه و البته تنوع بسیاری نیز برخوردار است.

شاوردیان افزود: گورستان های تاریخی بخش جدایی ناپذیر از منظر طبیعی و مصنوع محیط پیرامونی در ارتباط ساختاری با جنبه های اسطوره ای، اخلاقی دینی و باورهای انسان است و گورستان ها نظام پیچیده و پذیرفته شده‌ای از نشانه‌ها، یادمان‌ها و بُن‌مایه‌های انتزاعی به مثابه موزه های روباز شهری محسوب می شود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به ثبت آئین زیارتی قره کلیسا در فهرست میراث ناملموس جهانی یونسکو اشاره و اعلام کرد: قرار گرفتن آیین زیارتی قره‌کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو یا بازسازی آرامستان کهن دولاب و بسیاری از طرح های مشابه دیگر در سراسر ایران، گامی در راستای اجرای بندهای قانون اساسی است.

وی ادامه داد: از همه مهمتر این رویکرد مهر تاییدی بر دوستی پیروان ادیان توحیدی و احترام به آنان در نظام مقدس جمهوری اسلامی و نشانه بی اساس بودن اتهامات به ایران توسط دشمنان است.

محسن هاشمی در این مراسم گفت: من هم به سهم خودم تشکر می کنم به ویژه از روحانیون معظم ارامنه و جمعیت آشوری های تهران و نیز نمایندگان این عزیزان در مجلس شورای اسلامی و همچنین از آقای سرکیسیان که ما همواره ایام سال نو خدمتشان می رسیدیم و امسال توفیق این امر حاصل نشد.

هاشمی با اشاره به بهسازی و بازپیرایی میدانگاه و آرامستان های دولاب (آرامستان های ارامنه ) گفت: چنین اقداماتی رابطه تاریخی بین ایرانیان و ادیان مختلف را بهبود می بخشد و هم تاریخ تهران را زنده می کند و هم فضای مناسب و مفرح شهری را ایجاد می کند و خوشحالیم که چنین اقداماتی در این دوره به ثمر رسید

وی ادامه داد: تشکر ویژه دارم از شهردار تهران و شهردار منطقه ۱۴ که زحمت کشیدند و ۷۰ پروژه را امروز آماده کردند پروژه هایی که در زمینه های مختلف است.

هاشمی افزود: این پروژه ها ، پروژه هایی بودند که شورای شهر تهران آنها را به عنوان پروژه های اولویت محور و تخحقق پذیر مطرح کرد و بعد از آن جزو سیاست های شورا به عنوان پروژه های محله محور در کنار پروژه های فرا منطقه ای و شاخص قرار گرفت. این امر حاصل برنامه ریزی دقیق و هماهنگی شورا و کمیسیون های تخصصی و شهرداری بوده است.

هاشمی گفت: در این دوره سعی شد از انجام پروژه های هیجان برانگیز و پروژه هایی که بدون هدف انجام می شود  و یا مگا پروژه ها پرهیز شود بلکه سعی کردیم  با متنانت و کار کارشناسی و مطالعه پروژه ها شروع شود.

شهردار تهران نیز در آیین بهره برداری از پروژه های مدیریت شهری منطقه ۱۴ و بهسازی میدانگاه و مجموعه آرامستان های دولاب گفت: شورای شهر اعتبار مناسبی را برای پروژه های مدیریت شهری با محوریت محله و انسان محوری در نظر گرفته است. ۲۰۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ و در سال ۱۴۰۰ نیز بیش از این مقدار، اعتبار برای این پروژه ها لحاظ شد.

پیروز حناچی  ضمن اشاره به مجموعه آرامستان‌های ارامنه دولاب گفت: یکی از این پروژه‌ها مربوط به تاریخ ۳۰۰ ساله تهران است. آرامستان ارامنه دولاب یکی آرامستان‌های حصار ناصری به شمار می‌رفت. در دوره معاصر بسیاری از شخصیت‌های بزرگ مسیحیان، ارامنه و آشوریان در این آرمستان آرمیده‌اند.

حناچی با بیان اینکه آرامستان ارامنه دولاب در سال ۱۳۹۶ به ثبت ملی رسید، اظهار کرد: اما وضعیت این آرامستان مطلوب نبود به همین خاطر به همت شهرداری تهران، این مکان بهسازی و تبدیل به مجموعه‌ای از میدانگاه‌ها شد.

به گفته شهردار تهران؛ حدود ۴۰ میلیارد تومان برای بهسازی میدانگاه و مجموعه آرامستان‌های ارامنه دولاب هزینه شده است.

حناچی یکی از خصیصه‌های ایرانیان پیش از اسلام حتی قبل از میلاد مسیح را استقرار اقوام و ادیان مختلف در کنار یکدیگر دانست و گفت: مقبره دانیال نبی یکی از این موارد است. همواره اقوام و ادیان الهی با مسالمت در کنار یکدیگر در ایران زندگی می‌کردند. بهسازی این مجموعه حداقل کاری است که می‌توانیم برای ارامنه انجام دهیم.

حناچی اضافه کرد: امروز یکی از روزهای زیباست از این جهت که پروژه های متفاوتی را افتتاح می کنیم و نکته مشترک همه پروژه ها نگاه اجتماعی به آنها است؛ نگاهی که برای حل مشکلات شهر راهگشاست و هزینه های شهر را کاهش می دهد.

وی افزود: شورای شهر اعتبار مناسبی را برای این پروژه ها در نظر گرفته است. ۲۰۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ و  در سال ۱۴۰۰ بیش از این مقدار، اعتبار برای این پروژه ها لحاظ شد.

شهردار تهران اضافه کرد: بخش دیگری از این پروژه ها مربوط به نقاطی از جمله خیابان کرمان است که مدت مدیدی بدون توجه مانده بود؛ پروژه هایی که در کمیسیون ماده ۵ تصویب و پیگیری شد.

وی افزود: شاید افزایش بافت فرسوده در آمار افتخار نباشد اما در این دوره ۵۰ هکتار از این منطقه به آمار بافت فرسوده اضافه شد تا شهروندان بتوانند از طرح های تشویقی آن استفاده کنند.

حناچی با تاکید بر توجه به ارزش های شهر که ریشه در تاریخ معاصر دارد و تبدیل تهران به شهری برای همه و تمامی ادیان الهی گفت: این منطقه متروکه که ریشه های تاریخی دارد و بسیاری از شخصیت ها در آن آرام گرفتند، بازسازی شده است و به یکی از جاذبه های شهر تبدیل می شود.

وی یادآور شد: یکی از خصوصیات این دوره این بود که عرصه‌های عمومی را گسترش دادیم و امیدواریم که این نگاه ادامه پیدا کند؛ نگاهی که ضمانت اجرای آن خود مردم هستند.

حناچی در پایان ابراز امیدواری کرد که این مکان مورد قبول هموطنان مسیحی قرار گیرد. با توجه به ثبت ملی بودن این مکان و واجد ارزش بودن آن باید متناسب با ارزش ها با آن برخورد شود.

وی با تبریک به شورای شهر ششم که اواخر مرداد مدیریت شهر را بر عهده می گیرند، گفت: امیدوارم آرامشی که شورای پنجم و شهرداری در راستای مسائلی مانند شفافیت فعالیت ها، شهرسازی و عدم فروش تراکم، مسائل پرسنلی، ایجاد فضاهای مناسب برای معلولان به شهر بخشیده است با متانت و دقت ادامه پیدا کند.

کامبیز مصطفی پور شهردار منطقه ۱۴ نیز در این آئین گفت: ۷۰ پروژه ای امروز در منطقه ۱۴ افتتاح می شود که تمامی آن ها با تاکید بر رویکردهای مدیریت شهری از جمله زیست پذیر کردن شهر، توجه به انسان محوری، تاکید بر عدالت توزیعی و توجه به محرومان بوده است.

وی افزود: قدمت آرامستان ارامنه به لحاظ تاریخی به زمان زندیه باز می گردد و اینجا، نقطه ای است که در فاصله یک کیلومتری باغ سلیمانیه و کوشک وثوق الدوله قرار دارد و براین اساس به دنبال این هستیم که کریدور فرهنگ و هنر را در این نقطه ایجاد کنیم.

مصطفی پور یادآور شد: بعد از ۵۰ سال این آرامستان مورد توجه قرار گرفت و هزار کامیون نخاله از اینجا خارج شد.

شهردار منطقه ۱۴ ادامه داد: پیاده روسازی و احداث مسیر دوچرخه، ساماندهی خیابان خاوران، جمع‌آوری آب های سطحی، احداث پل عابر پیاده در ۲ محله محلاتی و صاحب الزمان، ۱۵ کیلومتر مناسب سازی معابر و هفت هکتار بوستان سازی از جمله پروژه های این منطقه است.

شهردار منطقه ۱۴ تهران خاطرنشان کرد: با اعتباری در حدود ۴۱۰ میلیارد ریال، ۱۰۴ پروژه توسعه محله ای تعریف شده که ۶۰ درصد آن به پایان رسیده و ۴۰ درصد باقیمانده نیز تا پایان تیرماه به اتمام می رسد.

مصطفی پور به پروژه های بهسازی زمین و کوچه شهروندی اشاره کرد و افزود: در خیابان کرمان ۴۰ سال بود که ۱۱۰ هزار نفر از شهروندان به دلیل طرح تعریض خیابان و فریز شدن محدوده نمی توانستند اقدامی برای نوسازی انجام دهند که در این دوره این مشکل، حل شد.

خاطر نشان می شود که پروژه بازسازی آرامستان های دولاب پس از فراز و نشیب فراوان با همکاری سازمان بهشت زهرا به سرانجام رسید که طی آن معابر محوطه های داخلی آرامستان ها نیز بازسازی و ساماندهی شدند.

 

عکس: آدیس عیسی قلیان

 

Image Gallery

View the embedded image gallery online at:
https://alikonline.ir/fa/news/social/item/17062-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD#sigProId6ec5369417

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։