فا

اجتماعی

چهارشنبه, 16 تیر 1400 13:42

رونمایی از "مایسا" در باغ وحش ارم

چند سال پیش یک جفت فیل نر و ماده از سریلانکا به باغ وحش ارم آورده شد. با تلاش دامپزشکان این مجموعه بعد از چند سال اولین بچه این جفت در باغ وحش ارم به دنیا آمد و سه‌شنبه ۱۵ تیر مراسم رونمایی از این بچه‌فیل برگزار شد. نام این بچه‌فیل مایسا است.

«آلیک» - بچه فیل دو ماهه باغ وحش ارم «مایسا» نامیده شد و دامپزشک این باغ وحش از سلامت آن و برنامه توسعه و بهسازی جایگاه‌ فیل‌های ارم خبر ‌می‌دهد.

به گزارش ایسنا، سال ۱۳۹۲ یک فیل ماده با نام «میهری» و یک فیل نر با نام «مهاسن» بدون ‌پرداخت هزینه‌ای از یک یتیم‌خانه فیل‌ها در کشور سریلانکا - به‌عنوان هدیه رییس جمهوری سریلانکا به رییس جمهوری وقت ایران - به کشور منتقل شدند. هردوی این فیل‌ها هنگام ورود به کشور هشت سال سن داشتند و در همان زمان نیز باردار بودن ماده فیل مطرح بود. با این حال اردیبهشت ماه سال جاری و ‌پس از ۲۴ ماه بارداری ، بچه فیل ماده متولد شد.

هر دو فیل مادر و بچه از زمان تولد در جایگاه اختصاصی برای استراحت و زمستان‌گذرانی نگهداری شده‌اند و برای اینکه دچار استرس نشوند وارد جایگاه بازدید عمومی نشده‌اند اما دیروز (۱۵ تیر ماه) در برنامه‌ای در این باغ‌ وحش از این بچه فیل ماده رونمایی و نام «مایسا» بر آن نهاده شد.

پیمان محمدزاده - دامپزشک باغ وحش ارم - در گفت و گو با ایسنا می‌گوید که حال هر دو فیل مادر و بچه خوب است و طی دو ماه گذشته یعنی از زمان تولد بچه فیل، تحت مراقبت ۲۴ ساعته هستند و وضعیت حیوان توسط دوربین‌های مدار بسته به‌صورت شبانه روزی‌ کنترل می‌شود.

او با اشاره به اینکه ‌مراقبان باغ وحش طی روز حداقل سه بار به این حیوان سر می‌زنند، خاطرنشان می‌کند: با توجه به جثه کوچکی که بچه فیل در بدو تولد داشت،  مشکلاتی در زمینه شیر خوردن و رساندن خود به سینه مادر به وجود آمد که با مشورت‌هایی که از متخصصان این زمینه در دنیا گرفته شد این مساله خیلی زود حل شد. اکنون این بچه فیل سر حال است و در شرایط بسیار خوب، پایدار و در یک منحنی رشد بسیار خوبی به‌سر می‌برد.

به گفته دامپزشک باغ وحش ارم، فیل مادر تمامی مکمل‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌های لازم را دریافت می‌کند چراکه در ‌پیک شیردهی به‌سر می‌برد و بچه فیل روزانه ۲۲ تا ۲۵ لیتر شیر می‌خورد بنابراین لازم است در این شرایط به‌لحاظ مواد غذایی و مواد معدنی تامین شود. 

محمدزاده در ‌پاسخ به ‌پرسش ایسنا درباره جایگاه‌ فیل‌ها تاکید کرد: به‌طورقطع برای جایگاه فیل‌ها برنامه‌های ویژه‌ای داریم و در آینده نزدیک درباره توسعه و بهسازی جایگاه فعلی فیل‌ها خبرهای خوبی منتشر خواهیم کرد.

 

عکس: محمدرضا بلندی (ایسنا)

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։