فا

اجتماعی

پنج شنبه, 18 شهریور 1400 12:19

تغییر نام خیابان آفتاب به دکتر رُستُم وُسکانیان

خیابان آفتاب که در مجاورت باشگاه "آرارات" قرار دارد به یاد و احترام معمار برجسته، مجسمه ساز و نقاش ارمنی تبار "دکتر رُستُم وُسکانیان" تغییر نام یافت.

«آلیک» - خیابان آفتاب، واقع در محدوده منطقه ۳ شهرداری تهران حدفاصل خیابان آرارات شمالی تا خیابان ونک، که در مجاورت باشگاه "آرارات" قرار دارد به یاد و احترام معمار برجسته، مجسمه ساز و نقاش ارمنی تبار "دکتر رُستُم وُسکانیان" تغییر نام یافت.

پیشنهاد تغییر نام این خیابان حین بازدید مسئولین شهرداری و نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران از باشگاه "آرارات" و دیداراز بنای کلیسای صلیب مقدس که به دست دکتر رُستُم وُسکانیان طراحی و اجرا شده، مطرح شده بود.

بنابر گزارش نشست های شورای اسلامی شهر تهران، اعضای این شورا در ۳۱۲-مین جلسه رسمی خود، که روز سه شنبه، ۲۹ تیر ماه ۱۴۰۰ برگزار شد، پیشنهاد این تغییر نام را مورد بررسی نهایی قرار داده که طی آن با تغییر نام خیابان آفتاب تهران به خیابان رُستُم وُسکانیان موافقت شد.

دکتر رُستُم وُسکانیان در سال ۱۳۱۱ در تبریز متولد شد و در ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ در سن ۸۱ سالگی در ایالات متحده درگذشت.

وی در دبیرستان البرز به تحصیل پرداخت، و به عنوان دانشجوی ممتاز موفق به دریافت درجهٔ لیسانس از دانشگاه تهران گشت و پس از گرفتن بورس تحصیلی چهار ساله برای تحصیل در دانشگاه بوزار Beaux Arts University پاریس عازم فرانسه شد. وسکانیان در سال ۱۳۴۳ ۱۹۶۴ با درجه فوق لیسانس از آنجا فارغ‌التحصیل گردید و از سال ۱۳۶۵–۱۳۴۳ به عنوان استادیار و مدیر گروه در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تدریس پرداخت. وسکانیان جوایزی نیز همچون بورس تحصیلی در دانشگاه پاریس و همچنین جایزهٔ اول Cite University از دانشگاه پاریس را دریافت نمود و برندهٔ مدال طلایی بینال تهران در سال ۱۳۳۶ ۱۹۵۷ گشت. وی همچنین از دانشگاه دولتی ایروان نیز دکترای افتخار دریافت کرده بود.

از کارهای عمدهٔ معماری وی می‌توان به باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات در تهران با ظرفیت ده هزار نفر (سال اجرا ۱۳۵۷-۱۳۵۴) ساختمان کودکستان تزرونی گاسپاریان تبریز (ساخته شده به همت انجمن خیریه ارامنه)، ساختمان زورخانه تهران در سال ۱۳۶۲، باشگاه اجتماعات ارامنهٔ تهران در سال ۱۳۴۵، کلیسای صلیب مقدس (ماتور-طرح و اجرا) در ضلع غربی باشگاه آرارات در سال‌های ۱۳۶۶–۱۳۶۴ و مرمت کلیسای طاطاووس مقدس (قره کلیسا) همچنین ساختمان‌های مسکونی و ادارات خصوصی دردیگر نقاط  ایران اشاره کرد.

وی در فاصله سال‌های ۱۳۷۷–۱۳۳۰، تعداد ده نمایشگاه نقاشی گروهی از بینال ونیزگرفته تا گالری‌های تهران و کالیفرنیای آمریکا و همچنین پنج نمایشگاه انفرادی در گالری زروان (Zarvan) تهران، گورکی (Gourky) نیویورک و نمایشگاه آثار تجسمی و نقاشی در گالری بی اف سی در لس آنجلس آمریکا (B.F.C. Gallery Los Angeles) در سال ۱۳۷۳ برگزار کرده است. او در مراکز فرهنگی هنری مختلفی حضور چشمگیر و فعالی داشته‌است.

سبک نقاشی وی آبستره (انتزاعی) و مجسمه‌هایش نیز برگرفته از همین سبک هستند و تأثیر معماری در هنر نقاشی و نقش برجسته‌های او به‌وضوح دیده می‌شود. وی در آمریکا اقامت داشت.

اخبار مرتبط

 • بزرگداشت و بررسی آثار رستم وسکانیان در دانشگاه علم و صنعت
  بزرگداشت و بررسی آثار رستم وسکانیان در دانشگاه علم و صنعت

  سه شنبه، 21 اردیبهشت، آمفی تئاتر دانشكده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت حس و حالی دیگر داشت. به همت اساتید و دانشجویان با عنوان جریان دانشجویی پچ پچ مراسمی برای نكوداشت فردی صورت گرفت كه به گفته اساتید فن معماری معاصر ایران وام دار اوست.

 • نشست یادبود به یاد استاد معمار رستم وسکانیان
  نشست یادبود به یاد استاد معمار رستم وسکانیان

  سه شنبه، 21 ارديبهشت،‌ آمفی تئاتر دانشكده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت شاهد برگزاری نشست يادبودی با عنوان معمار هنرمند-هنرمند معمار به ياد استاد معمار رستم وسكانيان بود.
  در اين نشست كه با همكاری كانون مهندسان معمار دانشگاه تهران برگزار می شد با بررسی و تحليل آثار رستم وسكانيان ياد فعاليت های علمی و هنری وی گرامی داشته شد.

 • باشگاه ارامنه هنوز خطر ریزش دارد
  باشگاه ارامنه هنوز خطر ریزش دارد

  حرف و حدیث‌ ها از تخریبی دوباره خبر می‌دادند، تخریبی که این‌بار ناجوانمردانه بود و کافی بود فقط یک نفر در زمان تخریب در باشگاه می‌ بود تا باز هم فاجعه به بار آید، هر چند خود تخریب تقریبا یک فاجعه در نوع خود محسوب می‌ شد.

 • افق - میراث فرهنگی تهران خواستار توقف ساخت و ساز در حریم باشگاه اجتماعی ارمنيان شد
  افق - میراث فرهنگی تهران خواستار توقف ساخت و ساز در حریم باشگاه اجتماعی ارمنيان شد

  پس از اعلام گزارش یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تهران از تخریب بخش هایی از ساختمان تاریخی باشگاه اجتماعی ارمنيان، مدیرکل میراث فرهنگی تهران با ارسال نامه ای به شهردار منطقه 11 تهران خواستار توقف سریع عملیات در حریم این اثر تاریخی شد.

 • تهران‌ گردی رئیس شورای شهر تهران به قسمت سبزش رسید
  تهران‌ گردی رئیس شورای شهر تهران به قسمت سبزش رسید

  تهران‌ گردی رئیس شورای شهر تهران این هفته به مناطق شمالی تهران رفت و مسجد‌ جامعی به دنبال درختان و قنات‌ های شمالی تهران گشت، اما در ادامه بازدیدهای خود را موقت نیمه‌ کاره گذاشت و به مراسم ختم یکی از زنان فوت شده در حادثه آتش‌ سوزی در خیابان جمهوری رفت.

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։