فا

اجتماعی

شنبه, 24 مهر 1400 11:27

رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت خبر داد: کووید-۱۹ عامل افزایش تلفات سل در ایران / احتمال افزایش دوباره موارد کرونا در کشور

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد ابتلا و مرگ ومیر بیماری سل به دلیل بیماری کووید-۱۹ در کشور افزایش یافته است.

«آلیک» - رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد ابتلا و مرگ ومیر بیماری سل به دلیل بیماری کووید-۱۹ در کشور افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا، محمد مهدی گویا امروز شنبه در یک نشست خبری به مناسبت فرارسیدن ۲۳ مهر روز ملی مبارزه با سل که بصورت مجازی برگزار شد، افزود: با شیوع و همه گیری کووید-۱۹، برنامه بیماریابی و کنترل سل  حدود ۲۰ درصد کمتر از  سال ۲۰۱۹ است و سال گذشته پنج هزار و ۶۶۶ مورد این بیماری در کشور تشخیص دادیم که ۱۸ درصد جمعیت غیر ایرانی بودند.

وی اظهار داشت: در استان سیستان و بلوچستان بویژه زابل و استان گلستان موارد بیماری سل بیشتر تشخیص داده شده و تحت درمان هستند، البته با تمهیداتی که در برنامه کنترل سل در کشور انجام شده به ویژه رایگان بودن تشخیص و درمان آن، می توان این بیماری را کنترل کرد.

گویا تصریح کرد: اکنون مرگ و میر ناشی از سل افزایش یافته و دلیل اصلی آن کاهش تشخیص موارد ابتلا به دلیل شیوع کرونا است و با توجه به اینکه کرونا و سل  علایم بالینی مشابهی دارند، هر فردی که با علایم تنفسی حاد به مراکز درمانی مراجعه می کند، علت ابتلا را کرونا قرار می دهند و این باعث می شود که توجهات به بیماری سل کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین به دلیل دوران کرونایی، مردم برای درمان سل کمتر به مراکز درمانی مراجعه می کنندو موارد تشخیص ابتلا به این بیماری افزایش یافته است و اگر موارد دیر تشخیص داده شوده دیگران را نیز آلوده می کنند و البته کرونا بیماری های دیگر مانند عفونت اچ آی وی را نیز تحت تاثیر قرار داده و شاهد افزایش موارد ابتلا به این بیماری و مرگ ناشی از آن هستیم.

وی در مورد واکسن سل گفت: این واکسن برای کودکانی که تازه متولد می شوند، تزریق می شود و برای افراد بزرگسال نیست، تولید داخلی (انستیتو پاستور) بوده و قرار است با گرفتن مجوز از سازمان جهانی بهداشت، صادارت آن نیز انجام شود.

گویا اظهار داشت: باید سرمایه گذاری های اساسی در حوزه مالی، نیروی انسانی و روش های جدید تشخیصی و درمان بیماری سل در کشور انجام شود و در عهد نامه برنامه کنترل سل نیز تجدید نظر ضرورت گیرد زیرا کرونا به این بیماری آسیب جدی زده و لازم است مورد توجه اساسی قرار گیرد.

 

موج ششم کرونا نزدیک است

به گفته گویا، به فصل سرما نزدیک تر می شویم و با توجه به اینکه  دانش آموزان به مدرسه و دانشجویان به دانشگاه می روند موارد بیماری کرونا بیشتر می شود و موج ششم این بیماری نزدیک است.

وی افزود: دلتا کرونا سویه ای بود که چندین برابر قدرت سرایت و بیماری زایی بیشتر داشته و با آغاز این موج، هنوز واکسیناسیون کامل انجام نمی شد، اما  ظرف یک ماه اخیر بیش از یک میلیون دز واکسن در روز تزریق می شود و اما اگر این تصور را داشته باشیم تنها واکسن باعث کنترل این بیماری شود، به بیراهه رفتیم و  رعایت توصیه های بهداشتی بویژه استفاده از ماسک، شستشوی دست ها، پرهیز از  اجتماعات و استفاده در تهویه در محیط های پر اذحام ضروری است.

گویا اظهار داشت: پیش بینی و  اطلاعات ما در مورد بیماری کرونا به ۱۵ روز آینده محدود می شود و همه باید توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

وی در مورد واکسن پاستور ادامه داد: واکسن پاستور مجوز از سازمان غذا و دارو دریافت کرده و در برنامه واکسیناسیون کشوری برای افراد بالای ۱۸ سال و ۱۲ تا ۱۸ ساله ها استفاده می شود و اکنون در دانشگاه های علوم پزشکی توزیع شده منعی برای استفاده از این واکسن ها وجود ندارد.

گویا درباره اثربخشی پنج درصدی واکسن سینوفارم گفت: در زمینه اثر بخشی واکسن ها مطالعات ارزشمندی توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در دست اقدام است و با مقایسه مطالعات در صورت لزوم، برنامه ریزی برای تزریق دز سوم واکسن سینوفارم گرفته خواهد شد.

وی همچنین در زمینه شباهت علائم کرونا و آنفلوآنزا افزود: این دوبیماری علائم آنها شبیه به هم است و اگر فردی دارای علایمی بود و تست کرونا وی منفی شد، باز هم باید بنا را روی ابتلا به کرونا بگذارد و توصیه های بهداشتی را رعایت کند.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։